Dětská klinika v Ústí: Jeden den – a domů…

0
29
Vpravo přednosta Škvor, vlevo primářka Chrtková.j

Jen den – a domů. Prostory stacionáře na dětské klinice v ústecké Masarykově nemocnici inspirují pediatry z dalších regionů České republiky

Jednodenní stacionář na Dětské klinice v Masarykově nemocnici v Ústí nad Labem inspiruje pediatry z nemocnic v jiných částech České republiky. Je jedinečným pracovištěm v rámci Krajské zdravotní, které díky rekonstrukci dětského pavilonu v roce 2016 získalo pro stacionář velkorysé prostory. Naposledy se přijela na ústeckou kliniku v prosinci podívat z Dětského oddělení Klaudiánovy nemocnice v Mladé Boleslavi primářka MUDr. Jaroslava Chrtková s lékařem a vrchní sestrou.

Jednodenní stacionář na dětské klinice je podle slov jeho přednosty Jaroslava Škvora, v České republice poměrně originální. „Ambulantní pracoviště má provozní dobu v pracovní dny od 6:00 do 18:00 hodin. Pacienti buď jdou domů – a těch je většina, anebo v případě, že jejich stav není dořešen, jsou přijati na lůžko. Jsou tam stabilní sestry, které se střídají, a snažíme se, aby tam byli i stejní lékaři. K dispozici máme osm lůžek: tři jsou pro malé děti včetně kojenců a pět pro větší děti. Každé lůžko má monitorovací systém životních funkcí a přívod léčebných plynů,“ popsal Jaroslav Škvor.

Stacionář přes den využije i více než osm dětí, stabilně minimálně čtyři děti. Jednak jsou to pediatričtí pacienti kliniky, kteří vyžadují jen krátkodobou, dočasnou péči, například po alergické reakci, dospávající po výkonu na oddělení ústní, čelistní a obličejové chirurgie, na klinice ORL a chirurgie hlavy a krku, dále po endoskopických výkonech, jako je třeba kolonoskopie, po vyšetření zobrazovacími metodami – magnetické rezonanci, CT. Provádí zde také různé diagnostické testy, jako je stimulace na růstový hormon, předčasnou pubertu, které dříve vyžadovaly hospitalizaci a krátkodobě lůžko přece jen potřebují.

„V naší nemocnici máme klasické dětské oddělení a část jeho prostor v současnosti není využitá. Proto jsme se do Ústí nad Labem přijeli nechat inspirovat. Stacionář ovšem nebude mít takový rozsah. Jsme přece jen malá nemocnice a pro spoustu diagnóz nebude možné jej využít,“ vysvětlila Miroslava Chrtková, primářka Dětského oddělení Klaudiánovy nemocnice v Mladé Boleslavi.

„Výhody jednodenního stacionáře jsou nasnadě. Děti nemusejí být hospitalizovány, jdou hned domů, a můžou mít tady rodiče. Při provozování takové stanice je ale potřeba počítat s tím, že klesne obložnost na tradičním lůžkovém oddělení. Na druhou stranu nikdo v evropských zemích nepochybuje o kladech takového pracoviště, které šetří síly zdravotníků a v důsledku zlevňuje provoz,“ konstatuje přednosta Škvor.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your name here
Please enter your comment!