Děti ze Základní školy v Litvínově-Hamru věnují velkou pozornost ochraně životního prostředí. Zavázali se, mimo jiné, ke spolupráci se Správou městských lesů Most při čištění lesa, krmení zvěře v zimě, vysazování nových stromků. Členové žákovského parlamentu v čele s Annou Radilovou se letos 9. června sešli se starostkou Litvínova Kamilou Bláhovou. Předali jí certifikát, na jehož základě se zástupci města s dětmi dohodli, že vyberou a společně zasadí strom v hodnotě 2 500 Kč. Peníze děti získaly sběrem starého papíru. S výběrem stromu i místem pro vysazení pomohli pracovníci Technických služeb Litvínov. Slavnostní akt výsadby proběhl 9. listopadu dopoledne před budovou základní školy za přítomnosti vedení školy, pedagogů, žáků i zástupců města. Novým přírůstkem okolní zeleně je ambroň s charakteristickými hvězdicovými listy. Na podzim se vybarvují do celé palety barev, počínaje žlutou, přes zlatooranžovou, hnědou, purpurovou, rudou až po temně vínovou. V období března až května ambroň zdobí žlutozelené květy. Stejně jako listy i plody ambroně mají neobvyklý tvar. Jde o drobné kuličky o velikosti cca 3 cm s pichlavými výčnělky. Strom je typický také svoji vysoce zvrásněnou kůrou, která navíc tvoří nepravidelné vrstvy. K ambroni nedílně patří aromatická pryskyřice, kterou najdeme v jejím dřevu, lýku i kůře. Odsud také pochází název stromu. Arabské „ambar“ se překládá právě jako vonná pryskyřice, které se připisují léčivé účinky. Ambroň západní je prastarou dřevinou, která před miliony lety přirozeně rostla i na území Evropy. Dnes je doma zejména v Severní a Střední Americe. U nás dorůstá výšky cca 15 m. Lze ji pěstovat s větvemi již od země nebo jako klasický strom s korunou pyramidálního tvaru.
„Představte si, že by stromy poskytovaly Wi-Fi signál. To bychom jich vysázeli tolik, že bychom zachránili celou planetu. Škoda, že produkují jenom kyslík, který dýcháme a který znamená život. Stromy a jejich důležitost si někteří vůbec neuvědomují. Považuji je za něco obyčejného, čeho je nadbytek. My ale chceme, aby bylo ve městě zeleně více. A tohle přání stálo u zrodu našeho nápadu. Žáci školního parlamentu zvažovali, jak by mohli přispět k ochraně životního prostředí v našem městě. Lonští deváťáci navrhli, abychom část výtěžku za sběr papíru věnovali městu, a to ve formě stromu. Svůj závazek jsme splnili. Díky naší snaze jsme v březnu nasbírali dostatek starého papíru na zakoupení stromu. Náš strom označíme pamětní deskou, která bude i následujícím generacím připomínat náš čin. Myslím si, že na sebe můžeme být pyšní. Napomohli jsme zkrášlení města i okolí školy. Myslím si, že dnes můžeme odcházet s dobrým pocitem,“ řekla k akci předsedkyně žákovského parlamentu Anna Radilová.
Stromek na nové stanoviště pak společnými silami vysadili členové žákovského parlamentu Anna Radilová a Ondra Závěta, ředitelka školy Radka Jirkovská a starostka Litvínova Kamila Bláhová.