Mostecké oblastní muzeum se zase „vytáhlo“. Pro své příznivce totiž otevřelo další z neobyčejných a neméně poutavých výstav, tentokrát pod názvem Historie (ne)obyčejné tužky.
Výstavu připravil tým dílny Woodmaid v čele s Blankou Techlovskou a k vidění je tu sbírka tužek našeho předního sběratele Emanuela Petráně. Návštěvníci tu najdou na tři a půl tisíce zajímavých exponátů této „maličkosti“. Emanuel Petráň se zabývá sběratelstvím tohoto předmětu denní potřeby už 43 let. „Tužka je předmět, který provází člověka už od kolébky. Je to první, co vezme dítě do ruky, a provází nás celý život. Snažil jsem se tady ukázat to, co přinesla doba. Nejen tužky naší nejznámější firmy Hardtmuth Koh-i-noor, kterým děkuji, že se zasloužili o to, že tady uvidíte celou historii. Poděkovat bych chtěl ale také paní Techlovské, která se svým kolektivem dovedla tuto výstavu k dokonalosti. Historie tužky je tu tak popsána skutečně do detailu,“ uvedl při slavnostní vernisáži výstavy Emanuel Petráň.
Všichni, kteří nestihli vernisáž, mohou výstavu v muzeu zhlédnout až do 1. května. A mají se na co těšit. Sledovat tu mohou vývoj tohoto psacího prostředku od břidlicové tabulky, přes brka, namáčecí a rýsovací pera až po tužku. Nechybějí ani kuriózní „kousky“. „Málokdo ví, kolik tvrdostí tužek se vlastně vyrábí. Je to dvacet tvrdostí. Od 8B – což je nejměkčí, po 10 H, která je nejtvrdší. Já jich ale mám jednadvacet, protože jednu chvilku se vyráběla i tvrdost BHB a já ji získal,“ zmínil jednu z mnoha zajímavostí své sbírky Emanuel Petráň. Mimo jiné také prozradil, že sběratelé si mezi sebou tužky pouze vyměňují nebo dávají darem. „Ještě nikdo z nás si žádnou tužku mezi sebou neprodal ani nekoupil. Ctíme tuto tradici, která mezi jinými obory ve sběratelství nemá obdoby,“ prozradil ještě sběratel, který se pyšní i titulem „Pozoruhodná sbírka“. Ocenění získal v roce 2009 od Klubu sběratelů.