Inkluze není odložena, startuje už letos v září

0
3369

Inkluze v základních školách bude platit už od září letošního roku. Poslanci se neshodli na odkladu účinnosti nového školského zákona. Nepomohlo ani nesouhlasné stanovisko osmi krajů a shoda starostů Svazu měst a obcí ČR. Toto pondělí se v Mostě sešla Hospodářská a sociální rada Mostecka, která se tímto tématem dlouze zabývala.

Rozhořčená hospodářská a sociální rada Mostecka spolu s Okresní hospodářskou komorou vyzvala ministryni Kateřinu Valachovou k diskuzi. „Máme odlišný názor na zavádění inkluzivního vzdělávání do běžných škol, než je prezentován ministerstvem školství. Zveme proto ministryni na setkání, v rámci kterého by se naši členové měli možnost seznámit s argumenty ministerstva pro filozofii vzdělávacích systémů, včetně toho inkluzivního. Zatím ministryně na naše pozvání nereagovala,“ uvedla během jednání rady předsedkyně HSRM Helena Veverková. K tématu vystoupil také Roman Kovář z Odboru školství Krajského úřadu Ústeckého kraje. Prezentoval nesouhlas Ústeckého kraje k zavádění inkluze a vysvětlil, jaký postup bude mít inkluze už od září letošního roku. „Pozvolná nenásilná inkluze probíhá dlouhodobě. Počet dětí v praktických školách ve speciálních třídách klesá už od roku 2010. Úspěšně probíhá individuální integrace. Inkluze povede pouze k exkluzi. Budou vznikat soukromé školy a rodiče budou za základní vzdělání svých dětí raději platit,“ uvedl Roman Kovář. Nový zákon platí od září letošního roku.

Neznamená to ale okamžitý konec praktických škol. „Dokud budou mít žáky, budou fungovat. Rodiče budou informováni o tom, že mohou dát dítě do běžné základní školy,“ vysvětlil Roman Kovář. Podle HSRM je další velký problém také diagnostika lehkých mentálních postižení u dětí. „Diagnostika nyní není povinná. A to je problém. Do naší školy v Obrnicích chodí děti, které by měly být ve speciálních třídách,“ uvedla starostka Obrnic Drahomíra Miklošová. Roman Kovář také upozornil na to, že poradenská zařízení, kde se diagnostika dětí provádí, nejsou na zavedení nového zákona připravena.

Zavedení inkluze do vzdělávání kritizuje také Svaz měst a obcí ČR. Starostové poukazují na finanční náročnost zavádění inkluze. Nesouhlasný postoj zaujal také Most. „Udivuje nás, proč se se zaváděním inkluzivních opatření tak spěchá? Obáváme se nesouladu chystaných změn s připravovanými změnami dalších právních předpisů a norem. Obáváme se také, že nebude dostatek finančních prostředků. Pokud ministerstvo sníží počet dětí ve třídě, bude potřeba více pedagogů, více financí na platy, více prostoru ve školách. Školy nejsou připraveny ani po pedagogické stránce. Ve školách chybí speciální pedagogové, od září nebude dost ani asistentů pedagogů. Obáváme se, že chystané změny upozaďují složku vzdělávací ve prospěch složky socializační,“ uvedl ve své zprávě o postoji statutárního města primátor Mostu Jan Paparega.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your name here
Please enter your comment!