Most oslavil sto let republiky – slavnost zahájil primátor spolu s T.G.Masarykem

0
1153

Město Most připravilo velkolepou oslavu stého výročí založení republiky. Do Mostu při té příležitosti zavítal i T. G. Masaryk. Vrcholem oslav byla bitva o Most.

Program v areálu kostela byl slavnostně zahájen ve 13 hodin československou státní hymnou v podání ženského pěveckého souboru Clavis cordium. Oslavy poté oficiálně záhájil primátor Jan Paparega společně s T. G. Masarykem. Na dvou pódiích v programu vystoupili například kapela Staropražští pardálové, kaskadérské divadlo Pražská galerka či akrobat a ekvilibrista Rudy. Mezi 16. a 17. hodinu na hlavním pódiu zněla swingová muzika v podání kapely Melody gentleman. Diváci obdivovali také ukázky výcviku prvorepublikového jezdectva v podání skupiny Štvanci.

Vrcholem programu byla rekonstrukce bitvy o Most.  Improvizované bojiště vyrostlo podél železniční tratě a jako pódium divákům posloužil svah proti rybníčku. Komentovaná rekonstrukce ozbrojeného střetnutí vypukla v 17:15 hodin. Ani po ukončení hlavního programu oslavy zcela neskončily, protože přítomné pobavilo divadelní představení Osudy dobrého vojáka Švejka.

Souběžně s oslavami se v Oblastním muzeu konala výstava Osudové osmičky v dějinách českých zemí a na Mostecku, která připomíná významná data z naší historie. Výstava začala již v pátek formou muzejní noci. Zájemcům byla umožněna i prohlídka kasáren č. p. 1283 s drobnou výstavkou a komentovaným výkladem.

Po dobu oslav nescházely dobové kolotoče, střelnice, dobovou náladu navodil flašinetář, kamelot nebo čistič bot. Vyfotit se v dobovém kostýmu bylo možné ve fotokoutku. Soutěže a ukázky dětských her z období první republiky (cvrnkání kuliček, kopání hadrákem apod.) si přichystalo Středisko volného času. Mostečtí junáci se na akci představili nejen dovednostními soutěžemi, ale především svým vynálezem, podsadovým táborem.  Samozřejmostí byly stánky s občerstvením a dobový jarmark.

Pořádání oslav výročí finančně podpořily Severočeské doly, Ministerstvo kultury a Ústecký kraj. (dun)


Bitva o Most se odehrála z 27. a 28. listopadu 1918. Po ukončení 1. světové války byla sudetská oblast od Moravy přes Jizerské hory, Krušnohoří až po Šumavu prohlášena za součást Německého Rakouska – s vlastní Zemskou vládou, samosprávou, zákony i hospodářským režimem – jako provincie Deutschböhmen… Od listopadu 1918 se Most dostal do obležení Československého vojska, neboť mostečtí Němci odmítli kapitulovat. Byl veden boj od domu k domu, jenž skončil desítkami mrtvých a raněných na obou stranách, zatímco ostatní města a obce včetně Liberce, kde sídlila vláda Deutschböhmen, se vzdávaly téměř bez boje. Most kapitulaci přijal až v okamžiku, kdy převážná část města byla už v moci Československé armády a českých dobrovolníků. (Dr. Hladká, 2014).

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your name here
Please enter your comment!