Homerlive
http://www.homerlive.cz/urazovi-chirurgove-z-ustecke-masarykovy-nemocnice-jako-prvni-pouzili-novy-hybridni-sal-s-vypocetnim-tomografem/

Úrazoví chirurgové z ústecké Masarykovy nemocnice jako první použili nový hybridní sál s výpočetním tomografem




Lékaři Kliniky úrazové chirurgie v Ústí nad Labem, spadající pod Krajskou zdravotní, využili jako první v ostrém provozu hybridní sál s výpočetním tomografem (CT). Ten nově umožňuje sledovat okamžitý stav operovaného místa a v reálném čase kontrolovat výsledek chirurgického zákroku.


Minulý týden měl premiéru další ze špičkových nástrojů, umístěných na centrálních sálech v novém pavilonu J Masarykovy nemocnice. Lékaři kliniky úrazové chirurgie ve spolupráci se specialisty z radiologické kliniky využili hybridní sál osazený CT přístrojem ke kontrole výsledků operace u pacientů se složitými nitrokloubními zlomeninami.


Jedná se teprve o druhý sál v České republice, disponující plnohodnotným CT přístrojem. Výpočetním tomografem je pokročilý produkt firmy Siemens se 128 detektory, umožňující v reálném čase provádět vyšetření na submilimetrové úrovni (řez tenký až 0,4 mm) a vytvářet dvojrozměrné i trojrozměrné rekonstrukce skeletu i měkkých tkání, které si poté operatér může prohlížet a hodnotit výsledek své práce v průběhu operace.


Zásadní výhodou tohoto postupu je získání okamžité a přesné informace o postavení jednotlivých úlomků kostí, částí kloubu a šroubů či kovových dlah, umístěných pacientovi během výkonu. Samotný prostý rentgenový přístroj, zobrazující jen dvojrozměrné obrazy, nám neposkytne dostatek informací o situaci v nepřehledných či anatomicky složitých lokalitách. Když jsme neměli k dispozici hybridní sál, CT jsme standardně prováděli až v druhém či třetím dnu po operaci. Nyní máme možnost vyšetřovat přímo v rámci chirurgického výkonu a ihned potvrdit přesnost operace i umístění šroubů. Jakoukoliv nedokonalost lze nyní hned upravit a pacient odjíždí ze sálu s dokonalým výsledkem,“ zhodnotil novou techniku operatér Lubomír Kopp.


V minulosti využívali lékaři kliniky úrazové chirurgie k provádění sálového tomografického vyšetření přístroj Izo3D, ten však konstrukčně vycházel z prostého rentgenového zesilovače a neposkytoval dostatečně kvalitní zobrazení, zvláště v přítomnosti zavedeného kovového materiálu. Limitem byl i malý objem zobrazeného prostoru, ohraničený krychlí o hraně zhruba 10 cm. S novým, skutečně plnohodnotným CT přístrojem na hybridním sále, všechny tyto problémy odpadají. Vyšetření je stejně kvalitní jako na běžném CT, využívaném lékaři radiologické kliniky, rozsah a objem zachyceného prostoru není limitován a zavedené dlahy a šrouby nepředstavují překážku v kvalitním zobrazení.


Pro prohlížení zhotoveného CT vyšetření je na novém hybridním sálu k dispozici futuristický monitor, ovládaný gesty operatéra, umožňující práci s CT obrazem bez nutnosti fyzického kontaktu ruky s ovládacími prvky. „Stereoskopická kamera, umístěná nad monitorem, sleduje mé ruce, vyhodnocuje jejich pohyby, vzdálenost i gesta a zobrazuje mi jednotlivé řezy v různých rovinách. Těmi mohu listovat, měnit jejich orientaci, zvětšovat či zmenšovat obraz, provádět 3D rekonstrukce, měnit kontrast a hloubku zobrazení, a to vše bez nutnosti snímat sterilní rukavice. Mohu si tedy kdykoliv během výkonu zobrazit kteroukoli anatomickou část pacienta a listovat ve směrech a rychlostí, kterou potřebuji k orientaci v obrazech, aniž bych se musel posléze znovu převlékat do sterilního pláště a rukavic,“ popisuje funkce speciálního monitoru doktor Kopp.


Mimořádnou odbornou, personální i přístrojovou vybavenost kliniky úrazové chirurgie ocenila i prestižní světová vzdělávací Organizace pro otázky osteosyntézy (AO/ASIF) udělením statutu hostitelského centra (AO Fellowship Host Center), s oprávněním vzdělávat stážisty z celého světa. Klinika úrazové chirurgie Fakulty zdravotnických studií Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem a Krajské zdravotní, Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, se zařadila po bok tak prestižních pracovišť jako Univerzitní nemocnice Charité v Berlíně nebo Royal London Hospital.

Post date: 2025-02-04 07:45:39
Post date GMT: 2025-02-04 06:45:39