Už sedm let se Sdružení na záchranu hradu Rýzmburk a město Osek snaží o obnovu hradu nad Osekem. Rýzmburk patřil svou rozlohou v době svého vzniku k největším hradům. Dnes je to zřícenina, kterou udržuje nadšení dobrovolníků, záchranářů památek i města Osek. O zříceninu se nyní zajímá také Ústecký kraj.
Na hradě Rýzmburk je schovaná jedna keška v rámci projektu Krušné horory. V krátkém filmu se návštěvníci hradu a hledači keší dozvědí o tajemném osudu dělníka, který kopal tajnou chodbu pod hradem a navěky zmizel. Ještě dnes se jeho duch objevuje v kulaté hradní věži.
Hejtman Oldřich Bubeníček se setkal s Jiřím Kučerou, předsedou Sdružení na záchranu hradu Rýzmburk, a Jiřím Hlinkou, místostarostou města Osek, které je vlastníkem hradu. Informovali hejtmana o sedmiletém působení sdružení a o dalších záměrech záchranných prací a obnovy hradu. Členové sdružení pro záchranu hradu Rýzmburk, kteří převzali správu zříceniny, provádějí rozsáhlou a náročnou obnovu válcové věže. Součástí obnovy je i archeologický průzkum, kterého se účastní i odborný archeologický dohled. „Na hradě Rýzmburk mimo jiné dále probíhají záchranné práce na opěrné zdi, které jsou prováděné pod dohledem národní památkové péče a archeologů. Činnosti spočívají především v sanaci vzniklé kaverny a dozdění opěrné zdi hranaté věže hradu Rýzmburk. Vyzdění a zpevnění zabrání dalšímu rozpadání opěrné zdi čtvercové věže,“ informoval místostarosta Oseka Jiří Hlinka. Rýzmburk je unikátní i svojí velikostí, zřícenina nedaleko města Osek je přístupná a ročně ji navštíví na 40 tisíc zájemců o památky a historii.