Káva, chlebíček, dezert a velmi milé a příjemné prostředí. To je hlavním lákadlem nové kavárny La Ponto v Chudeříně. Zákazníky tu obslouží usměvaví mladí lidé s hendikepem. Kavárnu totiž jako terapeutickou dílnu otevřela příspěvková organizace Domovy sociálních služeb Litvínov-Janov.
La Ponto je už druhá kavárna, kterou provozují Domovy sociálních služeb Litvínov – Janov. Tu první zřídilo vedení organizace jako terapeutickou dílnu v prostorách domova pro seniory v Janově. A protože měla neočekávaný úspěch, neváhal ředitel zařízení Vladimír Vopelka podobnou kavárnu otevřít i přímo ve městě. „Získali jsme prostory v tomto zrekonstruovaném domě. V patře máme tři byty chráněného bydlení, ve kterých žije šest klientů našeho zařízení. V přízemí jsme nejprve plánovali keramickou dílnu. Když se ale naše kavárna v Janově tak úspěšně rozjela, změnili jsme plány. Doufám, že získá kavárna stejnou oblibu, jako ta první janovská Jitřenka,“ uvedl při slavnostním otevření kavárny Vladimír Vopelka. Práci v kavárně našli klienti Domova sociálních služeb Janov s mentálním postižením. Terapie prací jim velmi prospívá. A prospívá také zákazníkům kavárny. Obsluha je sice pomalejší, ale milá a usměvavá. Zákazníky učí toleranci. „Hledali jsme název pro novou kavárnu a zvolili jsme La Ponto. V esperantu to znamená Ten most. Symbolizuje to spojení dvou světů,“ vysvětlil Vladimír Vopleka. Symboliku je možné najít také v historii objektu, kde je nová kavárna otevřena. Původně v roce 1900 tu byla první česká škola v Litvínově. Později, za první republiky i po druhé světové válce byl v domě hostinec. Po revoluci začal objekt sloužit pro potřeby klubu důchodců. Dnes se kruh uzavírá. V domě se opět učí. Lidé zdraví se tu učí přijímat lidi s mentálním postižením, obyvatelé bytů i zaměstnanci kavárny se tu učí žít a pracovat ve světě za branami janovského sociálního zařízení. A opět tu návštěvníky pohostí. Stejně, jako kdysi.
Zaměstnanci do kavárny dojíždí z janovského zařízení. Obyvatelé domů pak naopak do práce dochází na jiná místa. „Tak to má smysl. Aby se naši klienti za prací dostali mimo brány zařízení. A lidé v chráněném bydlení nežili jen uzavření v novém domě,“ vysvětlil Vladimír Vopelka. Šest nových obyvatel domu tak dojíždí do Janova. Jeden pracuje přímo v sociálním zařízení v kuchyni. Dalších pět získalo pracovní smlouvu v pekárně Japek. „Jsme s nimi spokojeni. Nejsou sice tak rychlí, jako ostatní zaměstnanci, ale svou práci dělají s nadšením a radostně. Neplatíme je jen tak. Odvádí dobrou práci, proto jsme jim po nějaké době zácviku nabídli pracovní smlouvy. Teď aktuálně třeba dělají velikonoční beránky,“ říká jednatelka Japeku Helena Zemánková Týřová. Novou kavárnu chválí také krajský radní pro sociální problematiku Martin Klika, který byl jedním z prvních zákazníků kavárny. „Je to skvělá práce. Děkuji za ni řediteli zařízení Vladimíru Vopelkovi, ale i všem ostatním, kteří se na ní podíleli. Odvedli obrovský kus práce. Daří se jim začleňovat lidi s hendikepem do běžného života. Mají tu práci, mají tu bydlení. Tak by měla transformace sociálních zařízení vypadat,“ prohlásil při slavnostním otevření kavárny Martin Klika. Vybavení kavárny a chráněných bytů vyšlo na jeden milión korun. K domu patří také rozlehlá zahrada, kterou budou využívat jak hosté kavárny, tak i obyvatelé domu. „Jsem moc rád, že se to povedlo. Pro naše klienty to hodně znamená. Děkuji našemu zřizovateli Ústeckému kraji, že nám něco podobného umožnil,“ připojil se s děkováním i Vladimír Vopelka a přidal příběh jedné z klientek, která poprvé ve svém životě jako dospělá žena bydlí sama mimo sociální zařízení. Příběh partnerského páru, který se do sebe zamiloval v sociálním zařízení a nyní má možnost bydlet v samostatném bytě. Příběh muže, který se schopný pracovat i částečně o sebe pečovat, ale nesnese společné bydlení s kýmkoliv. V novém chráněném bytě bydlí sám. Až dostanete chuť na kávu nebo dobrý zákusek, zajděte kousek mimo centrum města. Navštivte tak trochu jinou kavárnu La Ponto v Chudeříně v Husově ulici č.104.