Gabriela Nekolová: Najímání zahraničních pracovníků přináší rizika

0
993

Jsme v kraji připraveni na příchod tisíců zahraničních pracovníků? Jak pomoci lidem v exekuci a co nám přináší vládní program RE:START pro strukturálně postižené kraje? Nejen o tom jednal Sněm krajské tripartity Hospodářské a sociální rady Ústeckého kraje.

V úvodu zazněly návrhy na potřebu řešit nakládání s komunálním odpadem, modernizaci dopravní infrastruktury a také na řešení příchodu zahraničních pracovníků. „Jsme regionem, v němž je potřeba rozvíjet průmysl a podnikání. V současnosti zde však chybí kvalifikovaná pracovní síla. Firmy to často řeší najímáním zahraničních pracovníků. Mnohdy už se ale nestarají o rizika, která to představuje pro region. Musíme s odbory a samosprávami identifikovat, kolik takových lidí do regionu přichází, zda je k tomu připravena adekvátní infrastruktura, jako jsou byty, místa ve školkách, zdravotní péče, prevence kriminality. Musíme myslet na to, jak se to odrazí i na bezpečnosti místních obyvatel a co nastane, až firmy přestanou zahraniční zaměstnance potřebovat,“ uvedla k tématu předsedkyně Hospodářské a sociální rady Ústeckého kraje Gabriela Nekolová. Současně připomněla, že v kraji je šestnáct procent obyvatel v exekuci, což je důvod, proč mnozí z nich nepracují. „Beze změny zákonů se při řešení problematiky exekucí neobejdeme, proto vítám spolupráci s našimi zákonodárci“ doplnila Gabriela Nekolová.

V rámci tripartity se ale mluvilo také na téma dopravní situace v Ústeckém kraji, problém parkování velkých dopravních vozidel v obcích u průmyslových zón, pro které není dost parkovacích míst ani potřebná legislativa a další. Gabriela Nekolová připomněla, že v roce 2017 se podařilo rozběhnout realizaci opatření, která regionu přináší několik miliard korun. Určeny jsou na rekultivace, obnovu lesů, rozvoj vysokých škol, řešení brownfieldů. Aktuálně probíhá příprava dalších opatření, jimiž se bude vláda zabývat v letních měsících.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your name here
Please enter your comment!