Mladí lidé bez práce a potřebné praxe, lidé s nízkým vzděláním, ze sociálně vyloučených lokalit nebo pečující o blízkého člena rodiny. Ti všichni mají novou šanci získat práci.
V Ústeckém kraji byly zahájeny tři projekty, které jsou určeny právě pro tyto lidi. Projekty má „na svědomí“ Úřad práce ČR společně s Ústeckým krajem. Je to další způsob, jakým Pakt zaměstnanosti Ústeckého kraje pomáhá rozhýbat trh práce v regionu. „Projekty jsme připravili na míru. Soustředí se zejména na lidi, kteří jsou vzhledem ke svému věku a vzdělání nejhůře uplatnitelní. Nové projekty vychází vstříc zaměstnavatelům a zároveň nezaměstnaným, kteří by jinak měli jen malou šanci práci si najít,“ říká k novým projektům zástupce ředitele Úřadu práce ČR Krajské pobočky v Ústí nad Labem Jaroslav Kunc.
1. Péče o blízkého člověka není překážkou
První projekt byl zahájen v březnu letošního roku a končí v červnu 2019. Je určen pro rodiče, kteří pečují o děti do patnácti let, tedy i pro rodiče vracející se z rodičovské dovolené. Dále pro lidi, kteří se starají o dalšího člena rodiny, seniora nebo osobu se zdravotním postižením. Projekt nese název Flexibilně do práce v Ústeckém kraji a podporovat bude zejména vznik pracovních míst se zkráceným pracovním úvazkem nebo sdílená pracovní místa, případně pružnou pracovní dobou. V každém okrese kraje by mělo být zaměstnáno šedesát lidí. Zaměstnavatelé mohou získat na nově vytvořená pracovní místa dotaci až 15 tisíc korun na šest měsíců.
2. Šanci mají mladí
Druhý projekt je cílen na mladé lidi bez praxe, případně bez vzdělání. V rámci projektu ,,Iniciativa podpory zaměstnanosti mládeže pro region NUTS 2 Severozápad v Ústeckém kraji“ mohou získat mladí lidé už od patnácti let věku práci na zkoušku, odbornou praxi nebo se vrátit do školy. „Reagujeme také na poptávku zaměstnavatelů a zájem o odborné praxe, který v minulosti zaměstnavatelé projevili v rámci projektu Odborné praxe pro mladé do 30 let,“ říká dále Jaroslav Kunc. Maximálně tři měsíce na poloviční úvazek s podporou z projektu si mladí lidé mohou vyzkoušet, jak jim určitý typ práce „sedí“. Navázat pak mohou v rámci stejného projektu Odbornou praxí přímo u zaměstnavatele. Ten získá nejen finanční příspěvek na mzdu nového zaměstnance, ale také příspěvek ke mzdě mentora, který se o mladého praktikanta ve firmě stará. Maximálně na šest měsíců tak mohou zaměstnavatelé získat 15 až 18 tisíc na nového zaměstnance. Takto může získat odbornou praxi 220 mladých lidí v každém okrese. Díky projektu také 60 mladých lidí z každého okresu může absolvovat až šestiměsíční stáž v zahraničí. Z projektu je možné uhradit nejen cestu, ale i ubytování v místě stáže. Projekt také pomůže vrátit se do školy mladým lidem, kteří ještě před maturitou nebo vyučením ze školy odešli a v evidenci skončili se základním vzděláním.
3. Sociální vyloučení není překážkou
Třetí projekt je určen pro lidi ze sociálně vyloučených lokalit, kteří mají nízké vzdělání, případně pobírají dávky hmotné nouze. Až 650 lidí může získat nové pracovní místo, na které zaměstnavatelé dostanou dotaci 15 tisíc korun až na dvanáct měsíců. „Projekty jsou naplánované až do roku 2019. Nejedná se pouze o jednorázovou podporu, která končí s projektem, a lidé se opět vrátí do evidence. Zejména v případě mladých lidí je předpoklad, že po získání praxe také u konkrétního zaměstnavatele zůstanou i dál. Zaměstnavatelé mají díky projektu možnost si zaměstnance vychovat k obrazu svému,“ uzavřel Jaroslav Kunc.