Třídíte staré elektro?

0
640
Třídění odpadu je u nás už téměř běžná věc. Víme co se starým papírem, plasty i sklem. Přesto ale mnozí z nás zapomínají při úklidu vyčlenit staré elektro.

Elektrospotřebiče obsahují nebezpečné látky jako například rtuť, olovo nebo kadmium. Ty se na klasické skládce uvolňují do půdy, vody a ovzduší, čímž poškozují životní prostředí. Pokud ale vhodíte drobné elektro do červených kontejnerů, poputují přímo do recyklační linky, kde se z nich pomocí různých separací získávají původní suroviny a materiály ke znovuvyužití.

Věděli jste, že:
Nejčastěji do červených kontejnerů vyhazujeme varné konvice?
V uplynulém roce lidé ve třech čtvrtinách případů vhazovali do červených kontejnerů elektro vyrobené před rokem 2005?
Češi za loňský rok vyhodili v průměru na osobu 1,89 kg elektra? V porovnání s ostatními zeměmi ale nejsme žádní rekordmani. Například v Norsku činí roční zpětný odběr elektrozařízení až 30 kg na osobu.
Zpětným odběrem jednoho kusu tiskárny dojde ke snížení produkce nebezpečných odpadů o 36 kilogramů? Stejné množství nebezpečného odpadu vyprodukuje za rok 9 domácností.

Češi používají jeden mobilní telefon v průměru 12-18 měsíců?
Elektronická hračka je nejčastěji vyhazovaným elektrozařízením do směsného odpadu a má také největší spotřebu baterií? Tomu odpovídá také fakt, že v domácnostech patří k nejkupovanějším zařízením. Nejméně polovina Čechů koupí elektronickou hračku jednou za rok.
Zpětným odběrem jedné televize se sníží produkce skleníkových plynů, protože není vyprodukováno 44 kilogramů CO2? Stejné množství CO2 vyprodukuje automobil, který ujede vzdálenost mezi Prahou a Ostravou.

Na základě smluvního vztahu města Mostu a společnosti ASEKOL s.r.o. (společnost zabývající se zpětným odběrem elektrozařízení) bylo v našem městě v roce 2011 umístěno 12 „červených“ stacionárních kontejnerů. Tyto kontejnery slouží občanům k odkládání vysloužilého drobného elektrozařízení a baterií. S drobným elektrozařízením teď už občan nemusí až na sběrný dvůr, ale může je pohodlně odevzdat do přistavených „červených“ stacionárních kontejnerů, které jsou rozmístěny na 12 místech po celém městě, zpravidla na stávajících stanovištích odpadových nádob.

Umístění (lokalita):

  1. ul. Komořanská, č.p. 3111 bl. 700 (Liščí vrch),
  2. ul. Česká, bl. 628 (Výsluní),
  3. ul. Rozmarýnová, naproti č.p. 1347 bl. 546 (Zahradní),
  4. ul. Václava Talicha, mezi bl. 509 – 512 (Pod Šibeníkem),
  5. ul. Bělehradská, bl. 402 na parkovišti (U Stadionu),
  6. ul. Víta Nejedlého, č.p. 2872 bl. 364 (Výsluní – Obránců míru),
  7. ul. Vladimíra Majakovského, č.p. 2098 bl.6 (Podžatecká),
  8. ul. M. G. Dobnera, č.p. 3072 bl. 382 (Podžatecká – Centrum),
  9. ul. Vinohradská, mezi bl. 536 – 537 (Zahražany),
  10. ul. Hradní, naproti č.p. 155 vedle parkoviště (Souš),
  11. ul. S. K. Neumanna, č.p. 1089 (Pod Resslem),
  12. ul. Mostecká, naproti č.p. 38 (Vtelno).

 

Co do „červeného“ stacionárního kontejneru patří a co ne

Patří: např. kalkulačky, rádia, drobné počítačové vybavení (např. myš), discmany, telefony, elektronické hračky apod. + baterie (samostatný vestavěný box).

Nepatří: např. televizory, počítačové monitory, zářivky, úsporné žárovky.

 

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your name here
Please enter your comment!