Chomutovská nemocnice se připojuje ke Světovému dni boje proti mozkové mrtvici. Pořádá osvětovou akci pro veřejnost

0
160
Ilustrační foto ( zdroj: Aktualne.cz/Shutterstock.com)

Chomutovská nemocnice se připojuje ke Světovému dni boje proti mozkové mrtvici. Pořádá osvětovou akci pro veřejnost

O prevenci, rizicích a následcích cévní mozkové příhody (CMP) každý rok 29. října informuje Světový den boje proti mozkové mrtvici. Iktové centrum chomutovské nemocnice je jednou ze šesti nemocnic Krajské zdravotní, která se do letošní akce zapojí. Získáte tu cenné informace o diagnostice a nejmodernějších léčebných postupech. Součástí zdravotní akce budou i praktické ukázky měření, terapie a program cílený na osvětu dětí v rámci prevence CMP.

 Co se dozvíte:

• jaké jsou příznaky mozkové mrtvice

• jak správně reagovat a pomoci při mozkové mrtvici

• jaká je cesta pacienta s mozkovou mrtvicí v Iktovém centru (IC) chomutovské nemocnice

• jaké moderní léčebné a vyšetřovací metody jsou poskytované v IC Chomutov

Odborné konzultace:

• vyšetření krevního tlaku a hladiny cukru v krvi

• konzultace s nutriční terapeutkou

• informace o FAST Heroes (mezinárodní vzdělávací program, jehož cílem je děti hravou formou naučit, jaké jsou příznaky cévní mozkové příhody a správnou reakci na ně)

 Doba a místo konání:

29. 10. 2024

9:00 – 12:00

Přízemí Polikliniky Nemocnice Chomutov, Kochova 1185, 430 12 Chomutov

CMP, lidově nazývaná mrtvice, je v České republice třetí nejčastější příčinou úmrtí a hlavním důvodem trvalé invalidity, a to i přes jasné pokroky v akutní léčbě, rehabilitaci a prevenci. Každému pátému či šestému člověku mozková mrtvice hrozí. Ročně v České republice postihne více než 25 tisíc lidí. CMP dnes není postrachem jen starších osob, ale stále častěji ohrožuje zdraví i životy mladých. Vysoký nárůst případů je u lidí v produktivním věku mezi 55-65 lety. Bohužel, i přes tato vysoká čísla a hrozící následky většina lidí neví, jakými příznaky se může mrtvice projevit a jak na ně správně reagovat. Prevence přitom není zase až tak složitá. Důležité jsou především nekuřáctví – dostatečný pohyb – kvalitní stravování – psychická pohoda. Je třeba také předcházet a pravidelně kontrolovat rizikové faktory, jako jsou vysoký krevní tlak, vysoký cholesterol, cukrovka a změny srdečního rytmu,“ vysvětluje Jiří Neumann, primář neurologického oddělení a vedoucí iktového centra.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your name here
Please enter your comment!