Alimenty nejčastěji dluží v Ústeckém kraji

0
2262

Policie ČR zjistila vloni 12 089 trestných činů zanedbání povinné výživy. Statisticky se jedná o 21,5 dlužníků na 1000 neúplných domácností. To je nejvíce za poslední roky! Největší množství – 32 dlužníků na 1000 neúplných domácností – bylo v Ústeckém kraji.

Naopak nejlépe obstála Praha se 13 dlužníky na 1000 neúplných domácností. Skutečný počet neplatičů je však podle Asociace neúplných rodin výrazně vyšší, než uvádí policejní statistiky – v některých krajích až dvojnásobně. Podle předsedy Asociace Petra Sýkory je cílem pro letošní rok snížit během roku o 20 procent počet těch, kteří se doposud báli hlásit o svá práva.

Zastoupení neplatičů v jednotlivých krajích paradoxně ne vždy kopíruje socioekonomické ukazatele daného kraje, jako je například nezaměstnanost nebo kupní síla obyvatel. Vliv má naopak počet sociálně vyloučených lokalit v kraji. Ty, které se potýkají s jejich vysokým nárůstem, vykazují také větší počet dlužníků. Počet sociálně vyloučených lokalit v ČR přitom za poslední desetiletí zdvojnásobil.

Služeb Asociace, která v minulém měsíci spustila pro matky a otce možnost bezplatného vymáhání alimentů, využilo již více než tisíc rodičů. Nejvíce jich bylo z Prahy, Středočeského, Ústeckého a Moravskoslezského kraje. „Pro celou řadu matek je vymáhání dlužného výživného dlouho neřešeným problémem, a to z celé řady důvodů,“ uvádí předseda Asociace neúplných rodin Petr Sýkora a dodává: „Ty sociálně slabé nemají finance na vstupní náklady, bojí se také složitosti celého procesu. Obrovskou bariérou je také nízká informovanost, mýty a polopravdy, které se mezi matkami šíří – a to nejen v problematických lokalitách. Asociace se s těmito průvodními jevy snaží pomáhat a postupně je odbourávat. Stojíme však na samém začátku dlouhé cesty.“

Asociace by ráda již v letošním roce alespoň o 20 procent zvýšila počet těch, kteří se nebudou bát o výživné přihlásit. Jen tak se podle něj změní zažitý pocit dlužníků, že neplatit na své vlastní děti je v České republice normou. Celkový dluh na výživném se i díky tomu pohybuje kolem 13 miliard korun. Pomoci má především vyšší informovanost matek, například chystané workshopy, které chce Asociace v nejproblematičtějších krajích v průběhu roku zrealizovat.

O Asociaci neúplných rodin

Asociace neúplných rodin z. s., vznikla v roce 2011, aby chránila zájmy neúplných rodin a partnerů, kteří se po rozvodu nebo rozchodu se svou rodinou ocitli ve svízelné životní situaci. Zaměřuje se především na sociálně-právní poradenství a informování společnosti o problémech, které se neúplných rodin týkají – především rozvodové problematiky, finančních a majetkových problémů nebo neplacení výživného.

Cílem Asociace je změnit současné společenské a zákonné podmínky tak, aby se minimalizovaly problémy vyplývající z rozpadu rodiny. Je autorem projektu VaseVyzivne.cz, který matkám a otcům zajišťuje bezplatné vymáhání výživného v celé ČR a následné právní zastoupení zdarma. Projekt, fungující od února 2016, již využila tisícovka rodičů. I s jeho pomocí by v roce 2016 Asociace ráda výrazně snížila počet těch, kteří se dluh na výživném doposud báli vymáhat.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your name here
Please enter your comment!