Aprílové zasedání zastupitelstva nebralo konce a opět bylo dusno

0
943

Na dubnovém zasedání mosteckých zastupitelů bylo opět nebývale rušno. Zastupitelé vydrželi rokovat dlouhé čtyři hodiny. Jednání protahovaly bouřlivé diskuse, nouze nebyla ani o politické půtky a šarvátky mezi opozicí a koalicí.

Abdikace zastupitelky

Zastupitelka Vladimíra Ilievová složila ve čtvrtek 20. dubna zastupitelský mandát. Do místního parlamentu kandidovala při posledních komunálních volbách v roce 2014 na kandidátce hnutí ANO. Po svém zvolení zastávala ve vedení města Mostu (v tehdejší vládní koalici) funkci náměstkyně primátora a měla na starosti ekonomiku a majetkové účasti. Po rozpadu koalice a odchodu z poslaneckého klubu ANO působila v městském zastupitelstvu nadále jako nezařazená. Novou zastupitelkou za abdikující Vladimíru Ilievovou by se měla stát Ivana Hvězdová (ANO).

Stop hazardu neprošel

Poslanecký klub ANO navrhoval doplnění návrhu nové vyhlášky o zákazu hazardu v Mostě do programu jednání. Návrh ale hlasováním neprošel. „Vyhláška, kterou jsme chtěli zařadit na program jednání, řeší zákaz hazardu ve městě a konzultovali jsme ji i s ministerstvem. Není nijak složitá, je to jedna stránka a stačilo vyhlásit patnáctiminutovou přestávku, s vyhláškou se seznámit a mohli jsme ji schválit a problémy kolem heren by byly vyřešeny,“ upozornila zastupitele Berenika Peštová (ANO). Vedení města ale stopce hazardu zcela nakloněno není. „Včera jste na jednání předsedů klubů chyběli. Kdybyste přišli a nechali nás tuto jednoduchou vyhlášku nechat prostudovat, pak by to byla věc jiná a ne tady nahonem rozhodovat o sedmdesátimilionové částce, která díky hazardu ročně přibude do městské kasy,“ opáčil náměstek primátora Marek Hrvol. „Také by mě zajímalo, kde bychom do rozpočtu vzali oněch sedmdesát milionů korun, které sem jdou z hazardu a putují do sportu dětí a mládeže,“ podotkl k tomu zastupitel Petr Formánek (Sč.cz).

Rokování jen třikrát

Zastupitelé si bez připomínek odhlasovali termíny zasedání Zastupitelstev města Mostu ve druhém pololetí roku. Rokovat budou jednou za dva měsíce, vyjma letních prázdnin, kdy se zastupitelstva nekonají. Termíny jsou stanoveny na 7. 9., 23. 11. a 14. 12. 2017.

Dotace na pejsky

Politici rozhodli o poskytnutí čtyřicetitisícové dotace Mostecké psí škole RASTAVA na realizaci projektu Dítě a pes – pojď si se mnou hrát, na jeho desátý ročník. Ačkoliv Berenika Peštová za ANO vznesla protinávrh o poskytnutí původní žádané částky ve výši šedesáti tisíc korun, ten hlasováním neprošel.

Nekraťme školákům peníze na hřiště

Na protinávrh zastupitele Jana Schillera zastupitelé nakonec odhlasovali dotaci ve výši sedmdesát tisíc korun Automoto klubu SHD Most na projekt dopravní výchovy žáků čtvrtých tříd ZŠ na dětském dopravním hřišti. Původně rada navrhovala schválit poníženou částku ve výši pouhých jednadvaceti tisíc korun. „Je to přeci pro naše děti, tak jim to nekraťme. Vždyť je to na dobrou věc. Nechme, aby uměly děti poznat dopravní značky,“ obrátil se do pléna Jan Schiller.

Odpuštění pokut

Zastupitelé dále také prominuli pokuty ve výši zhruba dvě stě tisíc korun třem společnostem, a to VTE Bratrská, VTE Větrný vrch a VTE Kamenec za nezahájení stavby šesti větrných elektráren v Mníšku v Krušných horách.


DISKUSE OBČANŮ

Protihluková vyhláška se nedodržuje

MOST – Za novou městskou vyhlášku o omezení hlučných činností v Souši poděkoval vedení města člen spolku Zdraví pro Most Martin Martinovský a to i jménem obyvatel Souše a dalších přilehlých částí. „Moc za tuto vyhlášku děkujeme. I když v této věci se nezměnilo vůbec nic a problém trvá – byť je vyhláška platná. Podnikatel se chová stále stejně bezohledně. Proto jsme vás chtěli požádat o trpělivost s našimi výtkami a o to, abyste nám byli nakloněni při řešení tohoto problému, který se vleče, stejným způsobem,“ uvedl Martin Martinovský. „Tak jak trvaly předchozí dvě sezony, začala i ta třetí. Užili jsme si opravdu skvělé velikonoční svátky,“ podotkl občan.

Zbytečný nadstandard

MOST – Kritika padla v diskusi občanů i na práci městské policie. „Chápu, že městská policie u nás funguje asi jako všude jinde. Za dobu, co tu žiji, jsem si zvykl, že některé věci fungují až nadstandardně dobře a naopak! Jako například parkování zadarmo před magistrátem na parkovací kotouč. Je absurdní, aby tu občané dostávali pokuty jen za to, že nemají nějaký parkovací kotouč, když je tu parkování zdarma. Město by mělo odstraňovat tyto byrokratické překážky, než je kupit,“ je přesvědčen Michal Krajčírovič. Na jeho příspěvek zareagoval vzápětí primátor Jan Paparega. „Když vjíždíte na parkoviště před magistrát, svislé dopravní značení upozorňuje na parkování na parkovací kotouč,“ upozornil primátor.


INTERPELACE A DISKUSE ZASTUPITELŮ

Nové nájemní byty

O rekonstrukci bloku č. 35 se zajímala zastupitelka Irena Čapková. Interpelovala ředitele Mostecké bytové, která má blok pod svými křídly, jak to bude s financováním rekonstrukce bloku. „Nebudeme opravu hradit z našich hotových peněz. Rekonstrukcí dostaneme nájemní byty, které jsou nyní na trhu žádané. Máme s tím i zkušenosti z minulých let a musíme myslet i do budoucnosti, tedy že potřebujeme upravit a navýšit tržby firmy do budoucích období. Peníze na to máme,“ konstatoval Jaroslav Kudrlička.

Zazděná okna

Zastupitelku zajímalo také, jak to vypadá se stavem bloku č. 60 v ulici Táboritů, kde se plánuje domov pro nemocné s Alzheimerovou nemocí a proč jsou v tomto zatím vybydleném objektu zazděná okna až do čtvrtého patra. „Co to má za význam? Která firma to dělala?“ dotazovala se Irena Čapková. Ředitel Mostecké bytové jí vzápětí objasnil, že okna zazdila vybraná firma na základě rozhodnutí představenstva společnosti. „Blízko je tam škola a zdejší šplhači byli natolik obratní, že když jsme zazdili spodní patra, tak dům využívali z druhé strany celý. Jaká firma to dělala, vám můžu zjistit a náklady rovněž,“ slíbil jí ředitel Kudrlička a k bloku 60 dodal: „U bloku 60 máme už smlouvu se zhotovitelem projektové dokumentace, která by měla být dokončena k 30. 6. 2017. Následně bude výběrové řízení a rádi bychom letos kopli.“

Mapování pokračuje

Na přestupky proti veřejnému pořádku se ptala ředitele Městské policie v Mostě zastupitelka Blanka Nešporová. „Přestupky proti veřejnému pořádku jsou nejvíce podle mapy opět v oblasti třídy Budovatelů, Chanově a Velebudicích. Na třídě Budovatelů se uskutečnilo i mapování. Začalo se už tedy něco konkrétního zde řešit, a pokud ano, jak? A jak je to s mapováním… “

Šéf městské policie ji ujistil, že mapování probíhá od roku 2016 a pokračuje i teď. „Máme společné výsledky první fáze. Do Stovek se budeme vracet. Následně jsme začali v ulici Dobnera, a teď máme na programu pětistovky. Za rok 2017 výsledky ještě nemáme. Nově jsme přizvali finanční úřad a chodí i zástupci úřadu práce, proto očekáváme lepší výsledky,“ uvedl Jaroslav Hrvol.

Svinčík u popelnic

„Neskutečný je nepořádek kolem domů a popelnic na některých místech v Mostě. Já chápu, že hlídky MP nemohou chodit ve dne v noci kolem popelnic. Nebyly by řešením další podzemní kontejnery? V noci chodí bezdomovci a ti vyhazují odpadky a ti to způsobují. Ráno, když jdou lidi do práce, tak je to hrozné,“ kritizovala zastupitelka Blanka Nešporová. Primátor města ji ale ujistil, že město další rozšiřování polopodzemních kontejnerů plánuje i nadále. „Jsou vytipovány lokality, kdy se plánují další hnízda těchto kontejnerů. Chtěli bychom využít také současný dotační program. Je to opravdu nešvar problémových lokalit,“ připustil Jan Paparega.

Byl nebo nebyl?

Účast vedení města při jednání na tvorbě nového územního plánu zajímalo Bereniku Peštovou za ANO. „Do doby, než dojde plán na zastupitelstvo, je věcí úředníků. Vzhledem k tomu, že nejsou vaši podřízení, by mě zajímalo, co jste dělal na jednáních s úředníky, a to i krajskými vy?“ obrátila se na primátora. Ten jí ale sdělil, že se žádných takových jednání neúčastnil. „Mám tu potvrzeno od krajských úředníků, že jste na jednáních byl a je z toho i záznam. Navíc jsou ochotni to i dosvědčit…“ nenechala se odbýt zastupitelka za ANO. „Já si neuvědomuji, že jsem tam byl,“ uzavřel debatu primátor.

Forenzní audity

Jak se změnila od září 2014 do současnosti transparentnost v zadávání veřejných zakázek městem Most zajímalo dále zastupitelku Irenu Čapkovou. „Jedná se mi pouze o transparentnost, nikoliv o změnu kompetencí a základních pravidel? A jak byl od prosince 2014 do současnosti eliminován dluh města Mostu?“ interpelovala vedení města zastupitelka. Požadovala také podrobné informace o forenzních auditech u společností s majetkovou účastí města. „Byl u těchto společností proveden forenzní audit? Kdo jej vypracoval, jaká byla cena za vypracování a závěry těchto auditů a případná nápravná opatření?“ pokračovala v požadavcích Irena Čapková. Na vedení Technických služeb města Mostu pak žádala seznam faktur na zakázky v hodnotě nad 50 tisíc korun za období od konce roku 2014 až do současnosti.

Veřejné zakázky u sousedů

„Máme odbor zadávání veřejných zakázek a mám informaci, že na rekonstrukci mostu v ulici J. E. Purkyně jste zadali zakázku i přesto, že máme svůj odbor, jiné firmě. Proč to dáváme někomu jinému, když na to máme odbor a lidi?“ nechápal zastupitel Jan Schiller (ANO). „Shodli jsme se na tom, že půjde o složité zadávací řízení, které bude vycházet ze složitého technického řešení zpracované projektové dokumentace. Připravili jsme pro toto podklady, a proto i zadání externí společnosti,“ vysvětlil mu vedoucí odboru veřejných zakázek František Jirásek. Argumenty ale Jana Schillera neuspokojily. „Nedomnívám se, že je to složitý projekt a toto vysvětlení mi nestačí. Proč potom tento odbor máme, když nejsme schopni si to sami připravit?“ podotkl dále zastupitel. Primátor mu ještě objasnil, že se nejednalo o standardní veřejnou zakázku a že tak město postupovalo i z důvodu ochrany.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your name here
Please enter your comment!