Bronislav Schwarz: „Kdyby se tady hádali jako v parlamentu, tak bychom měli ještě mlíko ve flaškách“

0
5610

Návštěvníci mostecké knihovny mohli po delší odmlce znovu navštívit oblíbenou talk show Zná-Most. Do „horkého“ křesla usedl tentokrát poslanec parlamentu a uvolněný ředitel Městské policie v Mostě Bronislav Schwarz. Bývalý voják, policista je dnes politikem na plný úvazek. Bronislava Schwarze mnozí znají jako člověka, který neváhá pojmenovat problémy otevřeně. Letos v říjnu mu bude 50 let. Bydlí v Lomu, ale v Mostě pracuje už deset let. Od roku 2008 je zastupitelem Ústeckého kraje, od roku 2010 radním města Lomu, v říjnu 2013 byl zvolen na kandidátku ANO do Parlamentu ČR. Od února 2014 je předsedou hnutí Severočeši.cz.

S poslancem rozmlouval ředitel knihovny Tomáš Ondrášek. Ptát se mohli ale tradičně i občané a návštěvníci pořadu. Co na sebe a svou práci Bronislav Schwarz prozradil…? Vybrali jsme nejzajímavější postřehy a reakce.

Vaše nejmilejší místo v Mostě?

Budete se asi divit, ale je to budova městské policie. Tam jsem zažil v Mostě ta nejlepší léta. V této budově jsem byl na obvodním oddělení policie státní… Tam mi bylo dobře.

Co nesnášíte, v čem si naopak libujete?

Vadí mi, když lidi lžou a neříkají pravdu. A v čem si libuji? Že dnes můžu naplno říkat pravdu a nemusím si dávat pozor na pusu, protože by mě pak vyhodili. Jako policista jsem si to totiž dovolit nemohl. Dnes se mi ale většinou někteří lidé vyhýbají, protože na ně hodně vím…

Váš oblíbený spisovatel, film, muzikant…

Mám rád cestopisy. Hanzelku a Zikmunda a jejich knížky o Africe, o Heyerdahlovi a jeho plavbě na voru přes Atlantik apod.

Jakou sportovní událost jste naposledy navštívil jako běžný občan?

Chodím na sportovní akce vždy jako řadový divák. Chodím na hokej do Litvínova, protože sám jsem hrával v Lovosicích hokej, když jsem tu vyrůstal.

Slavíte raději Valentýna nebo Svátek práce?

Mám přísnou manželku, takže musím slavit Valentýna. Mně nevadil starý režim, některé věci se mi v něm líbily. Lidi táhli za jeden provaz. Uznávám oba svátky, ale víc asi Svátek práce a také MDŽ.

Existuje Bůh?

Neexistuje.

Kolik máte dětí a manželek, kolik času věnujete rodině, příbuzným…

Mám třetí manželku a celkem 5 dětí. Čtyři vlastní a jedno jsem vyženil a vychoval.

Kolik týdně vykouříte cigaret a vypijete alkoholu?

Nekouřím a alkohol vůbec nepiji. A to ani ve sněmovně, i když se tam může.

Používáte sociální sítě facebook, twitter a podobně?

Ne, vůbec. Nezajímám se o to.

Raději pečenou krkovičku, nebo zeleninový salát?

Raději krkovičku, ale dnes už musím jíst spíš ten zeleninový salát.

Jak vysoký je Hněvín?

Myslím něco kolem 400 metrů. Pamatuji si to jako letec.

Co je pro obyvatele Mostu lepší? Získávat energii z atomu, nebo z uhlí?

Jedno vím určitě. Na tento region se poněkud zapomnělo. Máme tu hodně cikánů, hodně nezaměstnaných a málokdo sem pošle peníze. Když by vláda vymyslela něco, jak zaměstnat lidi – ne ovšem v montovacích halách na auta nebo na televize, ale nějaký program, aby se tu lidi uživili a dělali svoji práci rádi, tak ať se klidně přestane těžit. Ale zatím vidím uhlí jako jediné, kde lidé práci neztratí. Proto budu vždycky podporovat uhlí. Nic lepšího zatím neznám.

Je Most bezpečné město?

Já myslím, že bývalé vedení města, i to, co bylo předtím, ale i současné vedení dávalo a dává do bezpečnosti hodně peněz. Máme dobrou městskou policii. Máme hlídky, kamery… Může se vždycky stát cokoliv, ale nejsme žádný Bronx. Strážníci se snaží a nemají to jednoduché. Radnice ale v posledních letech dotuje za své peníze, které patří občanům, bezpečnost za stát. Je to smutné. Stát vymýšlí mnohé nesmysly. Pravomoci přehazuje na samosprávy, radnice… peníze na to už jim ale nepošle a neřeší to.

Jsou ve městě zóny bezpečné a méně bezpečné?

Ano, to jistě. Ale co je pro mě bezpečné a mně nevadí, je například pro člověka staršího a fyzicky nezdatného už nebezpečné. Každý bezpečnost vnímá jinak.

Kdo v Mostě představuje největší nebezpečí?

Máme tady největší procento trestné činnosti páchanou cikány. Dále je to také skupina mladších lidí kolem 18 – 20 let, zejména jsou to loupeže. Je to i tím, že nemusejí chodit do práce. Zrušila se veřejná služba, kterou jsme alespoň trochu nutili mladé pracovat. Bohužel to ani já nezměním. Když jsem ve sněmovně řekl, že bych byl pro znovuobnovení veřejné služby, tak si mysleli, že si z nich dělám srandu. A připomínám, že to byli koaliční partneři.

O cikánech mluvíte bez servítků, a přesto jste byl například v Chanově respektován…

Já se jich nebojím a můžu si to dovolit, na rozdíl od některých lidí, kteří o tom jen mluví. Zaměstnávám totiž cikány osobně, jako radní Lomu mám na starosti technické služby. Chodím sem s nimi do práce řezat stromy, jezdím s traktorem…Mám tu asi 35 cikánů, a když jim řeknu, že když budou makat, dostanou, co si zaslouží, tak to udělají. Můžu si dovolit být na ně přísný. Vědí, že dodržím slovo.

Co se z hlediska bezpečnosti snažíte do Mostu protlačit?

Doporučil jsem novému řediteli policie vynikající novinku. Jedná se o speciální barvu, kterou si necháte postříkat to, co je vám blízké – kolo, vozidlo, rybářské pruty, veškerý majetek. Tato barva v sobě obsahuje identifikátory, které umějí načíst speciální přístroje – čtečky, které budou mít policisté. Pak stačí jen, abyste projeli okolo a technika kradenou věc pozná. To byste tady měli mít už v nejbližší době, zdarma. Obdobně se v minulosti realizovaly čipy do kol. Už se ale tuto věc nepovedlo rozšířit do celé republiky. Tato novinka je ale malé zařízení, které funguje v celé Evropě.

Kam myslíte, že dnes směřuje Česko? Je orientace Hradu na Rusko a Čínu perspektivní?

Nemyslím si, že je perspektivní. Myslím si, že prezident Zeman tak nějak vše, co se děje v naší zemi, vyrovnává. Nejsem velkým příznivcem ani Ruska, ani Ameriky. Myslím, že bychom měli být větší diplomati. Rusové tady byli dlouho. Po revoluci jsme šli zase hodně na druhou stranu. Přijde mi, že se moc „kýváme“. Bral bych politiku více diplomatickou na všechny stany. Z Ruska potřebujeme dobré věci, z Číny můžeme mít dobré věci, jsme ale také blízko Německu, Itálie… Musíme si najít svou cestu, kterou chceme jít, a měli bychom se více vyhranit.

Hlásíte se nahlas k tomu, že jste voják, policista a míň k tomu, že jste poslanec a že to už nechcete dělat? Proč se této práci věnujete?

Mně do politiky přivedl Jiří Zelenka. Představil mě Františku Rybovi a začali jsme se věnovat politice. Já jsem tehdy nic moc neznal. Pak jsem se stal ředitelem městské policie a začali jsme s komunální politikou a ta mě baví. Měl jsem v ní vždycky štěstí, a to jak za bývalého vedení, tak za současného vedení. Vždycky to tak nějak „odsejpalo“. Něco se dohodlo a během chvilky to už bylo v praxi. To ale v Praze není. Tolik hodin, co trávím ve sněmovně, jsem nikdy na městské policii netrávil. Na obcích se může udělat pro občany mnohem víc. Kdyby se tady hádali jako v parlamentu, tak bychom měli ještě mlíko ve flaškách.

Bude se vám po vaší práci ve sněmovně stýskat? Kam byste se potom chtěl vrátit?

Až skončím ve sněmovně, bude mi líto jen jedné věci. Jídelny. Ta mi tam totiž připomíná mé mládí. Po tom jediném se mi bude stýskat. Po ničem jiném. Byla to pro mě ale životní zkušenost. Po skončení se chystám tam, kde jsem končil vojenskou kariéru – k  letectvu.

Co se vám v politice nepodařilo uskutečnit?

Nepodařilo se mi prosadit v Mostě záchytku. Jsme jeden z mála krajů, který ji nemá a bohužel se to nepovedlo, nikdo mě nepodpořil, i když to bylo rozjeté.

Kde nastal zvrat, že v našem městě vznikla v politické sféře taková nenávist. Proč došlo k takové nevraživosti, kterou si tu v historii vůbec nepamatujeme…? (dotaz z publika, pozn. red.)

Nemám nenávist k nikomu. Jsem jen naštvaný, že to tak dopadlo. Lidé, kterým jsem věřil, mě jednoho dne vyhodili z porady a řekli mi, že když se kamarádím se Zelenkou, nemám sem už chodit. Řekl jsem si, dobře a zavřel jsem za tím dveře. Tím to pro mě skončilo. Držím se celý život jednoho hesla – loajalita nade vše, kromě cti. Svoji čest nikdy nevyměním. Dnes je to spíše politický boj. Uvidíme příští volby, třeba se to změní. Mě mrzí, že to tak dopadlo. Kdyby tomu tak nebylo, mohli jsme se všichni Mosťáci mít líp. Tohle k ničemu nepřispělo. Zase jsme na začátku. Jako tenkrát, když Šulc zastavil přísun peněz sem do Mostu a Most je na tom jenom bitej.

Nedávno jste řekl, že Severočeši mají do krajských voleb tři lídry. Prozradíte, kdo to je?

Severočeši mají několik lídrů. Kandidátem na hejtmana může být jen ale ten, kdo by to opravdu zvládl a nebál se toho. Může to být Vozka, Dernerová, Zelenka, Schwarz, Pípal, Štembera…Sám za sebe ale říkám, že to dělat nechci. Poslancováním chci odejít z politiky a chci se věnovat něčemu jinému. Můžete se podívat, co po mně zůstane. Pracoval jsem na několika pozměňovacích návrzích a je vidět kam směřuju. Když se mi povede změnit zákon o městské policii…tak budu moc rád.

Padlo tu už téma o rozkolu nejsilnějších mosteckých politických subjektů. Myslíte si, že se zase mohou někdy nazpátek sbratřit?

Nikdy neříkej nikdy. Myslím si, že může dojít ke sbratření. Je třeba si věci vysvětlit. Nikdo neví, jak na tomhle světě může být dlouho. Proto si to myslím a osobně bych si to i přál, protože pro Most by to nebylo špatný a mohl by pak odněkud někam směřovat.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your name here
Please enter your comment!