Homerlive
https://www.homerlive.cz/do-rodiny-regionalnich-vyrobku-pribyl-croasant-a-mineralka/

Do rodiny regionálních výrobků přibyl croasant a minerálka




Pošesté zasedla certifikační komise, aby udělila značku Krušnohorský regionální produkt. Tentokrát přísným posuzováním prošly pouze tři výrobky.

TAJNÝ RECEPT - Značku Krušnohorský regionální produkt získal Podkrušnohorský croasant mosteckého pekaře Petra Sűssera. V pekárně s třicetiletou tradicí peče Petr Sűsser croasant originální velikosti podle vlastního tajného receptu.

CHALOUPKA NA SKLE - Značku získaly také originální ručně malované skleněné ozdoby Zmítko – Czech glass z Krupky, na které zruční malíři nejčastěji zvěčňují chaloupky a přírodu Krušných hor, krupský kostel a další regionální motivy.

LÉČIVÁ KYSELKA - Třetím certifikovaným výrobkem jsou bílinské minerální vody.

Komise kromě udělování nových značek také prodlužovala značky udělené před dvěma lety. Obhájit certifikát přišla Kateřina Stratinská z farmy ve Špičáku u Kadaně. Po dvou letech se produkce biomasa a mléka jen rozrůstá. „Nejdůležitější je mít čisté dojení a nádoby na uskladnění mléka. Pak není s ničím problém. Naše krávy žijí celoročně na volné pastvině, domů chodí pouze k dojení,“ říká o svém chovu Kateřina Stratinská. Certifikát bez problému obhájila. Stejně jako vinař Jakub Mikulášek, který se komisi pochlubil, že zvyšují produkci vína ze dvou tisíc lahví na dvacet tisíc. Certifikát po dvou letech hravě obhájila také Martina Staňková, která se svou rodinou v Březně vyrábí med takové kvality, že ho opakovaně oceňují včelaři zlatou medailí Český med. „Zákazníci oceňují, že je náš med certifikovaný značkou Krušnohorský regionální produkt. Je to pro ně záruka, že výrobek je místní a z místních surovin. Na to lidé hodně dají a místní výrobky upřednostňují před jinými,“ potvrdila smysl certifikace z vlastní praxe Martina Staňková.

Regionální značka KRUŠNOHOŘÍ regionální produkt ® vznikla v rámci Asociace regionálních značek. Hlavním cílem regionálního značení je zviditelnit jednotlivé regiony a upozornit na zajímavé produkty, které zde vznikají. Do systému regionálních značek se od roku 2004 zapojilo již 22 regionů. V každém z nich vznikla regionální značka pro výrobky, která zaručuje vedle jejich kvality a šetrnosti k přírodě především jejich původ a vazbu na určité výjimečné území. Regionální značku pro Krušnohoří zavedla MAS Sdružení Západní Krušnohoří.

Nejčistší hořkoslaný pramen vyvěrá v Bílině


Bílinská kyselka, jedna z nejcennějších minerálních vod světa, a Zaječická hořká. Bílinská kyselka je čerpána z hloubky 190,8 metrů z pramenů pod znělcovou horou Bořeň. Více o minerálce, která kdysi proslavila náš region, prozradil Karel Bašta, manažer marketingu Mariánských lázní, které nyní bílinské minerální vody stáčí.

Bílinská alkalická kyselka patří k nejlepším minerálním vodám světa. Jaká je její tradice?

Bílinská kyselka byla oblíbenou minerální vodou v evropském i světovém lázeňství už před třemi sty lety. Už v 17. století se plnila tato voda do hliněných džbánů, které se zalévaly voskem a expedovaly do dalekého okolí. K oblibě Bílinské kyselky přispěla velkou měrou skutečnost, že spojuje blahodárné účinky lázeňských vod s příjemnými vlastnostmi přirozeně perlivé stolní vod. Díky tomu se Bílinská kyselka dostala do nápojových lístků všech předních restaurantů evropského kontinentu.

Pro jaké vlastnosti je Bílinská kyselka tak žádaná?

Spojení, kombinace a vzájemný poměr solí v Bílinské kyselce obsažených příznivě působí v řadě případů, kde by se jednotlivé složky jinak neosvědčily. Organismu dodává minerální látky, pomáhá při pálení žáhy.

Další certifikovanou minerální vodou z regionu je Zaječická hořká. Má i ta svou vznešenou minulost?

Zaječická hořká není jen pouhou minerální vodou, ale výtěžkem z přírodního léčivého zdroje. Složení a místo těžby je stále stejné od doby objevení v roce 1717. Voda ze studní u Zaječic byla a je považována za nejčistší hořkoslaný pramen. Dnes je jediným významným nalezištěm pravé hořké vody sírano-hořečnatého typu. O celosvětové rozšíření Zaječické hořké vody se zasloužil rod Lobkowiczů. Po svém objevení byla těžba hořkých vod v těžebním pásmu hlavním zdrojem obživy místních obyvatel. Zaječická hořká je staletími ověřený ryze přírodní regulativ zažívání, šetrné projímadlo.
Post date: 2016-06-03 09:39:48
Post date GMT: 2016-06-03 07:39:48