Dostihová sezona se vydařila!

0
732
Rozhovor s ředitelem hipodromu Jakubem Šimůnkem

Mostecký hipodrom má letošní dostihovou sezonu téměř za sebou. Nový majoritní vlastník hipodromu se ujal závodiště se smělými plány a kromě toho s cílem přilákat do areálu více lidí. Co všechno se během uplynulého roku podařilo prosadit? Splnil rok 2017 očekávání? A jaké novinky se chystají na příští dostihovou sezónu? Nejen na to, jsme se zeptali ředitele společnosti HIPODROM MOST a.s. Jakuba Šimůnka.

Tradiční otázka na úvod – jaká byla letošní dostihová sezóna? Jste spokojeni?

Dostihová sezona 2017 je z našeho pohledu určitě výrazně lepší než ta předešlá. Do úplného konce letošní sezony nám zbývá ještě jeden dostihový den. Máme za sebou šest dostihových dnů, konkrétně 47 dostihů oproti sezoně 2016, kdy se uskutečnilo 36 dostihů. Měli jsme zde přibližně 470 startujících koní, zatímco v loňském roce jich bylo zhruba 360. Se sezonou jsme spokojeni. Podařilo se uspořádat významné a kvalitní dostihy, které jsou velice slušně obsazeny.

Jak se stoupající počet dostihů projevil na vyplacených výhrách?

Za celou sezonu 2016 se vyplatilo zhruba na 3 miliony korun. Nyní, a to ještě po nedokončené sezoně, jsou to už 4,5 milionu korun. Je to nárůst zhruba o padesát procent, což je velmi slušné.

Jaké nejatraktivnější dostihy se letos na hipodromu konaly, ať z pohledu koní či jezdců?

Určitě divácky atraktivní Velká mostecká steeplechase nebo Svatováclavská cena, což je nejvýznamnější sprinterský dostih v ČR, ale také Cena zimního favorita, nejvýznamnější dostih pro dvouleté koně v ČR.

Pokud se týká Svatováclavské ceny, jedná se o tradiční sprinterský dostih na 1 200 metrů, jehož se konal již 96. ročník. Na této distanci se předvedli nejlepší koně společně s žokejskou špičkou. Vítězného koně odjezdil Václav Janáček, pětinásobný český šampion a několikanásobný šampion Španělska.

Jaký dostihový den měl největší divácký úspěch?

Z pohledu divácké atraktivity je pro nás vrcholem Velká mostecká steeplechase, která se konala na konci srpna. Z tohoto dne chceme proto udělat tradiční termín, který plánujeme i v sezoně 2018. Je to dostihový den koncipovaný především pro rodiny s dětmi. V rámci něj tu byly připravené dětské atrakce, ve spolupráci s autodromem se tu předvedly i závodní vozy. V podobném duchu budeme tento dostihový den připravovat i v příštích sezonách a chceme z něj udělat jakousi kulturní událost a zábavu na celý den.

Největší favorit dostihů?

V sezoně 2017 se u nás představil MR RIGHT. Vítěz Svatováclavské ceny, který se účastnil také Evropského poháru žokejů v Praze. Je to výborný sprinter, který potvrdil své kvality, a exteriérově nádherný kůň.

Jaká byla nejvyšší návštěvnost?

Nejvíce lidí jsme přivítali během Velké mostecké steeplechase, které se účastnilo 2 900 platících návštěvníků, přibližně 1 000 dětí a dalších 750 lidí bylo od koní. V průběhu tohoto dne tedy byla na hipodromu návštěvnost necelých 5 000 lidí, což je opravdu hodně. Ve srovnání s loňskou sezonou je to násobně více.

Kdo patří mezi nejčastější návštěvníky hipodromu?

Nejvíce cílíme na rodiny s dětmi. Chodí k nám kromě Mostečanů také lidé z širokého okolí. Častými návštěvníky jsou lidé z Loun, Litvínova, Ústí nad Labem, Chomutova, ale samozřejmě také z Prahy.

Cílem nového majitele, potažmo i vaším cílem, je dostat na hipodrom více lidí a více ho zpřístupnit. V plánu byly v tomto směru i nějaké novinky. Co se z toho podařilo realizovat?

Myslím si, že se nám záměr dostat sem více veřejnost, jednoznačně podařil a chceme v tomto směru ještě pokračovat. Hipodrom je, vedle své hlavní funkce dostihového areálu, také volnočasová příměstská zóna, která je v sezoně denně otevřena veřejnosti od 9 do 21 hodin. Pro návštěvníky jsme v letošním roce vybudovali nové dětské hřiště, které, soudě dle zájmu, určitě naše nejmenší návštěvníky potěšilo. Fungují zde skvěle i griloviště. Lidé k nám jezdí často odpočívat, nebo tu pořádají rodinné oslavy a pikniky. Máme tu také svatby.

Lidé zde mohou nejen odpočívat, ale také se aktivně věnovat sportu…

I tyto aktivity k nám lákají veřejnost. Na in-line dráhu si lidé už zvykli a jezdí sem. Atraktivní a hojně využívaný je i fotbalgolf, které jsou s tímto naším v republice jen dva. Naším cílem je organizovat firemní akce. Například jsme zde měli hokejisty HC Verva, kteří se tu spojili se svými sponzory.

Areál hipodromu je velký a odlehlý, jak se sem lidé nejčastěji dostanou?

V rámci nabídky služeb tu ve spolupráci s mosteckým dopravním podnikem, který nám vychází vstříc, pořádáme pravidelnou kyvadlovou dopravu, která je nejčastěji využívaná. Lidé k nám ale také jezdí svými auty. Mají tu dostatečný prostor pro parkování, včetně dostihových dnů.

Jedním ze záměrů bylo také vybudovat zde stánek s občerstvením, který by tu fungoval i ve dnech, kdy nejsou právě dostihy…

Stánek s občerstvením máme už vyzkoušený a musím přiznat, že se neujal. Zkusili jsme to, ale nebyla skoro žádná odezva. I když nabídka tu byla v mnohem dostupnějších cenových relacích než jinde.

Co se podařilo udělat nebo se chystá z investičních akcí?

Modernizovali jsme celý televizní okruh, který je kompletně ve full HD rozlišení. Jsme tudíž schopni živě streamovat, kamkoliv je potřeba. Pořídili jsme speciální hydraulické nůžky na zastřihování našich živých plotů, které se dosud stříhaly křovinořezy. Nová technika je výraznou pomocí pro náš technický tým.

Na podzim chystáme také úpravu tréninkové dráhy, která bude ale trvat až do jara. Je potřeba odtud vysbírat kamení, které je nebezpečné pro koně, ořezat větve a dráhu zapískovat.

Avizovali jste také i výhledové záměry, které se týkají změn dostihové dráhy a nové divácké tribuny. Jak jsou daleko a počítá se s nimi stále?

Co se týká nové tribuny, máme hotovou studii, která je de facto „postavitelná“. Pokud jde o dostihovou dráhu a změny jejího směru – dráha je mírně z kopce, kdy si kůň při doběhu přetěžuje přední část těla, i když to není pro ně zdravotně závadné. Ovšem díky přetížení a posunutí těžiště pak kůň nemůže podat maximální výkon. Na druhou stranu mají ale všichni účastníci stejné podmínky a jsou trenéři, kterým tato dráha vyhovuje. Těch je dnes už většina. Změna směru dostihové dráhy tak pro nás není stěžejní prioritou, kterou bychom chtěli řešit v krátkodobém horizontu. Máme však pro tento záměr zpracovanou studii a s pomocí města hledáme nějaké možnosti financování projektu.

Na hipodromu, a v současné době, kdy stále méně prší a přetrvávají dlouhotrvající sucha, je stále větším problémem voda. Jak řešíte zavlažování tak obrovského zeleného prostoru?

Voda je tu problém a dost nás zatěžuje. Musíme často zkrápět, jeden den kropení nás stojí cca 40 tisíc korun. Teď v listopadu by se proto měl na hipodromu provádět průzkumný vrt a následně se vyhodnotí, zda je vydatný. Pokud ano, budeme odebírat vodu i odtud, hodně by nám to pomohlo. Jinak máme pro účel zavlažování svou nádrž, kam napouštíme užitkovou vodu, kterou odkupujeme. Přímo z vodovodního řadu bychom ani vodu odebírat nemohli. Zavlažování a celkově voda nás na hipodromu stojí ročně kolem tři čtvrtě milionu korun. Další možnou cestou do budoucna je i svod dešťové vody. Je to ale velmi nákladné řešení a tak uvidíme, zda se nevyskytne nějaký vhodný dotační titul.

Chystáte se už na příští dostihovou sezonu? Na co se mohou lidé těšit?

Pracujeme nejen na dostihové dráze, ale také na termínové listině pro rok 2018. V sezoně 2016 byly plánované 3 dostihové dny a nakonec se počet navýšil na pět. V sezoně 2017 budeme mít 7 dostihových dní a na tomto čísle bychom se rádi drželi. Je to pro náš areál optimální.

Když byste si mohl pro hipodrom něco přát, a bylo by jedno, kolik by to stálo peněz či úsilí, co by to bylo?

Hipodromu přeji a zároveň sobě dávám za úkol zajistit přízeň stávajících a příliv nových sponzorů dostihového sportu. Nesmíme zapomenout na to, že dostihy patří mezi značně rizikový sport. Proto si já osobně přeji, aby se nám vyhýbala nepříjemná zranění koní i jezdců a všichni se k nám tak rádi vraceli.

Děkuji za rozhovor

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your name here
Please enter your comment!