Exponátem měsíce v oblastním muzeu je „exkluzivní zboží“ z Cínovce

0
1056

Exponátem měsíce Oblastního muzea v Mostě pro měsíc prosinec se stal cinvaldit neboli také lithná slída (zinnwaldit). Jde v dnešní době přímo o „exkluzivní zboží“. Jedná se totiž o rudu, o kterou panuje zvýšený zájem a jejíž největší zásoby v celé Evropě se nacházejí právě u nás v Krušnohoří.

Cinvaldit je dnes skupinový název pro tmavé slídy s obsahem lithia. Nejedná se tedy už o samostatný minerální druh. Tato skupina slíd se často vyskytuje na ložiscích cín-wolframových rud. V České republice je nejvýznamnějším nalezištěm Cínovec v okrese Teplice.

Do konce devadesátých let byla na ložisku Cínovec těžena cín-wolframová ruda. Lithium z rudniny bylo v podstatě odpadem a končilo na výsypce. Důvod byl velmi jednoduchý, pro lithium v té době nebylo téměř žádné uplatnění. Až rozmach mobilních technologií na konci minulého století vedl ke zvýšenému zájmu o lithium.

Největší zásoby lithia v současné době má Bolívie, kde je v solných pánvích uložena polovina známých zásob lithia na Zemi. Naše lokalita Cínovec obsahuje asi 1,3 mil. tun lithia. Tím je Cínovec největším ložiskem lithia v Evropě.

Dalším průmyslově využitelným nalezištěm u nás je oblast Horního Slavkova v okrese Sokolov. Ostatní výskyty v České republice nemají takový rozsah, aby byly využity pro získávání lithiové suroviny. Jde jen o mineralogicky zajímavé lokality – Krupka v okrese Teplice, Puklice a Jeclov v okrese Jihlava, Nová Ves u Křemže v okrese Český Krumlov, Boží Dar a Vykmanov v okrese Karlovy Vary.

Cinvaldit se na Cínovci nejčastěji vyskytuje jako žíly dosahující decimetrových mocností, ve formě lupenitých agregátů, nebo v dutinách křemenných žil jako úhledné tabulkovité krystaly.

Na ložisku Cínovec se od 14. století těžila především cínová ruda, od druhé poloviny 19. století byl předmětem těžby i wolframit. Nejbohatší ruda wolframu, který se začal používat v hutnictví při výrobě ušlechtilých ocelí.

V malé míře je lithium využíváno i v jaderné energetice, chemickém, sklářském a keramickém průmyslu.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your name here
Please enter your comment!