Homerlive
https://www.homerlive.cz/hejtman-oldrich-bubenicek-na-mostecku-jsou-hlavnimi-tematy-zamestnanost-a-tezba-uhli/

Hejtman Oldřich Bubeníček: Na Mostecku jsou hlavními tématy zaměstnanost a těžba uhlí




Co se v uplynulém volebním období vedení kraje podařilo či nepodařilo uskutečnit a jakou roli v tom sehrávalo krajské zastupitelstvo?

Využil bych odpověď na otázku k poděkování všem zastupitelům za věcná jednání v plénu, ve výborech a komisích, a to bez ohledu na jejich příslušnost ke koaličním či opozičním uskupením. Díky tomuto společnému přístupu se podařilo v právě končícím volebním období prosadit, vyřešit a realizovat řadu užitečných a správných věcí ve prospěch rozvoje kraje.

Krajský úřad i samospráva se ve vztahu k veřejnosti stala otevřenější. Díky odpovědnému hospodaření jsme vykazovali přebytek hospodaření a snížili zadluženost kraje. Výsledky hospodaření potvrdil vždy nezávislý audit.

S hospodařením kraje souvisí i problematika eurodotací a ROP Severozápad. Podařilo se odblokovat zastavené proplácení dotací i za cenu státní návratné finanční výpomoci, kterou následně kraj na Regionální operační program převedl.

Během volebního období se z velké části podařilo obsadit průmyslovou zónu Triangle novými investory, tím největším bude společnost Nexen Tire. Společně s aktivitami Paktu zaměstnanosti Ústeckého kraje jsou to reálné kroky k podpoře zaměstnanosti.

V oblasti zdravotnictví se podařilo vrátit do Ústí nad Labem a Chomutova statut Komplexního onkologického centra a stabilizovat Krajskou zdravotní. Byly vynaloženy značné investice do modernizace budov a přístrojového vybavení nemocnic Krajské zdravotní a finančně byly podpořeny i ostatní zdravotnická zařízení v kraji.

Díky dlouhodobé a systematické finanční pomoci kraje máme moderně vybavené složky integrovaného záchranného systému.

Podařilo se udržet standard v poskytování sociální péče i přes problémy s financováním ze státního rozpočtu.

Uskutečnily se tři kola kotlíkových dotací na výměnu neekologických kotlů na vytápění domácností, což přinese další zlepšení životního prostředí.

Podařilo se zajistit financování značného objemu na opravy silnic II. a III. třídy. Prosadil se projekt Doprava Ústeckého kraje, který přispěl ke zlepšení dopravní obslužnosti.

Kraj vyčlenil i prostředky na modernizaci škol v majetku kraje a věnoval peníze na podporu mládežnického sportu. Za zdařilé považuji pořadatelství Her VII. zimní olympiády dětí a mládeže.

V oblasti regionálního rozvoje a cestovního ruchu úspěšně pokračoval projekt Brána do Čech. Docházelo každoročně ke zvyšování počtu turistů přijíždějících do kraje, což považuji za pozitivní změnu vnímání kraje ve zbytku republiky.

Nepřesvědčili jsme však vládu, že by bylo dobré pokračovat v těžbě hnědého uhlí i na Mostecku. Kraj věnoval pozornost i tématům souvisejícím s těžebními limity a pokračování těžby hnědého uhlí. Společně se sociálními partnery kraj vyzval vládu, aby horníkům propouštěných na Mostecku v důsledku vládního rozhodnutí o neprolomení limitů byla vyplácena stejná kompenzace jako horníkům v Moravskoslezském kraji. Tento slib by měla na svém zasedání vláda potvrdit.

Nepodařilo se zřídit potřebnou protialkoholní záchytnou stanici.

Tolik alespoň ve stručnosti z mého pohledu k některým milníkům končícího volebního období.

Jak se díváte na Mostecko, co by se mělo v průběhu příštího volebního období udělat či změnit? Které věci trápí obyvatele kraje a jaká jsou možná řešení?

Na Mostecku jsou hlavními tématy nezaměstnanost a těžba uhlí. Je zde nejvyšší nezaměstnanost v republice. Kraj se snaží tuto situaci řešit, ale bez podpory státní politiky nemůže situaci rozhodujícím způsobem ovlivnit. Bude zde docházet k útlumu těžby uhlí a to nepřinese nic dobrého. Budou pokračovat rekultivace po těžbě uhlí. Na Mostecku jsou příklady zdařilých postupů obnovy krajiny.

Pomocí Paktu zaměstnanosti Ústeckého kraje chceme i zde zvyšovat nabídku pracovních příležitostí. Osvědčila se i spolupráce kraje s Okresní hospodářskou komorou Most. Vláda by se ale měla zamyslet nad tím, proč musíme lákat pracovníky ze zahraničí, když část našich lidí prostě pracovat nechce. Je potřeba vnímat i sociální důsledky nezaměstnanosti a postarat se o bezpečnost na sídlištích.

Kraj bude na Mostecku podporovat nadále akce programu Rodinné stříbro, jako je Czech Truck Prix na autodromu, dostihy na Hipodromu a Krušnohorskou bílou stopu. V regionu jsou místa patřící do Hornické kulturní krajiny Krušnohoří, což je další kandidát na zápis do seznamu světového kulturního dědictví UNESCO, tento proces kraj podporuje. Kraj bude pomáhat nadále destinační agentuře Krušné hory zřízené zejména pro rozvoj cestovního ruchu.

V Mostě působí špičkový oddíl ženské házené a mládežnickou část klubu bude kraj dále podporovat, stejně jako v případě extraligového litvínovského hokeje, kde vychovávají mladé nadějné hokejisty.

Kraj bude, stejně jako v ostatních okresech, pečovat o své školy, zdravotnická zařízení a zařízení sociálních služeb. Opravené pavilony mostecké nemocnice budou přispívat ke zkvalitnění zdravotní péče.

Těším se také na dokončení dálnice D8, kterou určitě budou využívat i Mostečané.

Domnívám se, že obyvatele už tolik netrápí stav životního prostředí jako v nedávných letech. Také si myslím, že už není takovým problémem najít si práci, ale ne každý o ni stojí. Vždy se pak najdou kritici těch oblastí, kterým, jak já říkám, každý rozumí. A těmi jsou zdravotnictví, školství a doprava. Zde asi nikdy nebudou všichni zcela spokojení. Jsem si vědom nedostatku lékařů. Podnikli jsme řadu kroků pro zlepšení, ale jsou to dlouhodobější opatření. Stejný problém je u zdravotních sester.

Přál bych si, aby nové krajské zastupitelstvo, které vzejde z nadcházejících voleb, věnovalo problémům Mostecka alespoň stejnou pozornost jako to současné.
Post date: 2016-10-06 12:23:47
Post date GMT: 2016-10-06 10:23:47