Hornické muzeum slavnostně představilo povrchové dobývání

0
637
Ředitel hornického muzea Zbyněk Jakš (vlevo) s primátorem Mostu Janem Paparegou prohlížení nový a ojedinělý model povrchového dobývání, který je součástí nové expozice.

V Podkrušnohorském technickém muzeu se slavnostně otevřela nová expozice povrchového dobývání. Její součástí je i u nás ojedinělý model povrchového lomu.

Novou expozici, která je umístěna v samostatné budově, přišli slavnostně otevřít zástupci Spolku severočeských havířů, sponzorů a těžařských společností, které poskytly muzeu i další unikátní stroje. „Expozice povrchového dobývání je v podstatě část, kterou můžeme nazvat jako Důlní meřičství II a současně je tu i model povrchového dobývání. Expozice je také obohacena o exponáty a techniku, kterou nemá žádné jiné muzeum u nás v republice,“ představil novou výstavní část v muzeu mostecký radní Vlastimil Vozka. Stěžejním bodem nové expozice je obří model povrchového lomu, který je rozprostřen přes celou místnost. Pracovalo se na něm zhruba půl roku. „My máme jako muzeum jednu obrovskou výhodu. Máme totiž možnost prezentovat jak rudné dobývání, tak i povrchové, které je velmi rozsáhlé. Máme tu spoustu strojů, které je možné vidět i jak fungují v praxi. Jsou tu ale i věci, které běžně vidět nemůžete. Například ukázka důlního meřičství společně s ukázkou fotogrammetrie. Sbírku, kterou se podařilo dát nyní dohromady, jinde u nás nenajdete,“ podotkl ředitel hornického muzea Zbyněk Jakš. Fotogrammetrie představuje veřejnosti  speciálně vytvořené snímky – pozemní i letecké, které dokumentují území těžby ve 3D formátu, a to prostřednictvím speciálních přístrojů. „Snímky se pořizují na speciální destičky, pomocí nichž se pak vizualizují ve 3D formátu. Je na nich názorně vidět, jak se měnila krajina s odstupem času a s postupem těžby uhlí. Vše se promítá na monitorech. S těmito přístroji pracovali důlní měřiči a podle těchto snímků se zhotovují nové mapy,“ vysvětlil dále Zbyněk Jakš.

Expozice povrchového dobývání je také doplněna informacemi o historii a technologiích. Jsou tu modely jednotlivých strojů ve zmenšené podobě. Součástí je i model chemičky, která je s uhlím úzce spjata.

Návštěvníci si v muzeu mohou prohlédnout i stroje tvořící venkovní expozici. Mezi ně patří i model odklizové lokomotivy E 127, která je k vidění již od začátku letošní sezóny a kterou muzeum prezentuje díky Vršanské uhelné. Mezi oblíbené výstavní exponáty patří také mašinka, která byla plně vytížená i během víkendového Dne dětí, který tu muzeum již tradičně pořádalo.

Venkovní expozici si nově mohou zájemci a návštěvníci muzea prohlédnout a prozkoumat bez průvodce, a to za jednotné vstupné třiceti korun. Během roku zavítá do hornického skanzenu na deset tisíc návštěvníků.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your name here
Please enter your comment!