Homerlive
https://www.homerlive.cz/hrozi-mostecku-ptaci-chripka/

Hrozí Mostecku ptačí chřipka?




Ptačí chřipka už je v Ústeckém kraji. Hasiči museli zlikvidovat chov krůt na Chomutovsku. Tento případ je zatím ojedinělý. Podle ředitele krajské hygienické stanice ale kraji a Mostecku bezprostřední nebezpečí epidemie zatím nehrozí.
Ptačí chřipka je virové onemocnění, které šíří divoce žijící ptactvo. Poprvé byla zaznamenána v Itálii počátkem 20. století. Přirozenými nositeli virů ptačí chřipky jsou stěhovaví ptáci, zejména divoké kachny. Ptačí chřipka ohrožuje především ptačí chovy a drůbež.

Minulý týden státní veterinární zpráva požádala hasiče o pomoc při likvidaci chovu drůbeže, kde se vyskytla nákaza ptačí chřipkou - v Bílencích na Chomutovsku. Jednalo se zhruba o tři sta kusů drůbeže. Na akci se podílelo 25 hasičů. Nikde jinde v kraji se zatím ptačí chřipka nepotvrdila. Veterináři, zemědělci i hygienici jsou ale v pohotovosti. Ptačí chřipka zaměstnává dokonce i městské strážníky. „Minulý týden jsme dostali informaci od obyvatele Horního Jiřetína, který měl na zahradě uhynulou volavku. V období epidemie ptačí chřipky je postup jiný. Uhynulého ptáka jsme předali ke kontrole státní veterinární správě. V tomto případě se ptačí chřipka neprokázala,“ uvedl velitel Městské policie Litvínov Zdeněk Urban.

Lidi mít strach nemusí

Na lidi se ptačí chřipka přenáší jen výjimečně, po přímém kontaktu s infikovanými nebo uhynulými zvířaty. Určité riziko pro člověka spočívá v mutaci viru ptačí chřipky s virem lidské chřipky a následně v potenciálním vzniku nového smíšeného viru, který by mohl vyvolat chřipkovou pandemii. Doposud přímý přenos viru ptačí chřipky typu A z člověka na člověka nebyl prokázán.

Jak chřipku poznat

Ptáci infikovaní virem ptačí chřipky vylučují virus slinami, nosními sekrety a trusem. Chovají se nestandardně, jsou zmatení, nepřijímají potravu, motají se, do dvou dnů hynou. U člověka se infekce virem ptačí chřipky typu A projevuje jako závažné onemocnění s horečkou 38 °C a více, kašlem, dušností, bolestmi hrdla. Inkubační doba je sedm dní, maximálně 10 dní.

Drůbeží maso i vejce jezte bez obav

Hygienici doporučují všechna jídla z drůbeže včetně vajec a krve z drůbeže důkladně uvařit. Vaření virus likviduje, podmínkou je dosažení nejméně 70° C po dobu 20 minut. Při přípravě jídla ze syrové drůbeže je důležité mytí rukou.
Post date: 2017-02-09 11:20:04
Post date GMT: 2017-02-09 10:20:04