Homerlive
https://www.homerlive.cz/jak-se-zije-ve-strupcicich/

Jak se žije ve Strupčicích…




Obec Strupčice se nachází v okrese Chomutov v Ústeckém kraji. Leží asi 8 km východně od Chomutova. Severně od obce se nachází dobývací prostor Lomu Vršany a na východě ji od Malého Března odděluje těleso rekultivované výsypky.

Starostou ve Strupčicích je Luděk Pěnkava už čtvrté volební období. V obci s ročním rozpočtem pětadvacet milionů korun a téměř devíti sty obyvateli se za posledních deset let podařilo mnohé vybudovat a zvelebit. Místní jsou tu spokojeni, o čemž svědčí i stále se zvyšující počet obyvatel.

Co se podařilo v obci v posledních letech nového vybudovat a vytvořit?

V loňském roce jsme tu vybudovali novou sportovní halu. Před třemi lety jsme postavili nový dům s pečovatelskou službou pro naše seniory. V něm vznikla nová dětská ordinace a vybavila se ordinace pro dospělé. Podařilo se nám také zkrášlit náš obecní úřad, který má novou fasádu. Jako obec zaměstnáváme čtrnáct lidí, kteří nám dělají celkovou údržbu po celé vsi, hlavně zeleně. Provádí ale také například opravy fasád, stejně jako tu na radnici a další drobné opravy, třeba kanalizace, chodníky, prostě prakticky všechno umíme sami.

Pořídili jsme v loňském roce také zcela novou požární cisternu pro naše hasiče, a to za podpory Vršanské uhelné. Vůz vyšel na pět milionů korun. Hasičský spolek, který tu funguje výborně, se začal aktivovat někdy před sedmi osmi lety. Mají dnes asi 70 členů, z toho polovinu tvoří děti. Máme výjezdní jednotku, zasahují od Boleboře až po Polerady. S dětmi dělají požární sport a zúčastňují se soutěží.

Jaký projekt máte teď před sebou, na čem pracujete?

Letos opravujeme Holešickou ulici. Je to přístupová cesta, kterou k nám lidé přijedou po cyklostezce. Ta se dokončila nedávno a vede z Chomutova. Cyklostezku vybudoval Ústecký kraj. Oprava Holešické ulice nás vyjde na tři miliony korun. Začali jsme letos a letos ji i dokončíme. Je dlouhá zhruba pět set metrů a vede směrem k naší rozhledně.

Vy máte v obci také rozhlednu?

Tu máme už čtyři roky. Postavili ji dobrovolníci z prázdninové školy Lipnice zadarmo. Točili dokumentární film o Mostecku a hledali místo, kde by byl vidět kontrast, na jedné straně hnědouhelný lom a na druhé nedotčená krajina. Našli jsme pozemek na horizontu nad vesnicí. Rozhledna stojí na okraji velkodolu Vršany. Za jámou jsou vidět Krušné hory a na druhé straně vísky, které nejsou dotčené těžbou. Rozhledna je vysoká sedm a půl metru, celá je dřevěná a má 24 schodů. My ji pravidelně udržujeme a pečujeme o ni. Lidé jsou z ní nadšeni a máme na ní i turistickou známku.

Co máte ještě v plánu v letošním roce?

Dlouhodobě spolupracujeme s Vršanskou uhelnou, která nás podporuje v různých projektech a akcích. Letos bychom chtěli prostředky od Vršanské uhelné využít i na opravu střechy kostela. Kostel svatého Václava pochází ze 14. století. V současné době se tu konají bohoslužby, také koncerty nebo svatební obřady. Kostel ale potřebuje kompletní rekonstrukci. Nejdříve ale začneme se střechou. Pak bychom chtěli i to ostatní, jako jsou vnitřní opravy, fasáda…Bude to běh na několik let.

Jak se v obci místním žije a co jim tu nejvíc chybí?

Myslím, že se tu místním žije dobře. Svědčí o tom i to, že se sem hodně lidí přestěhovalo z okolních větších měst, jako je Chomutov, Jirkov, Most, ale i Litvínov. Rozprodány máme až na jedinou všechny parcely na rodinné domky a plánujeme do budoucna ještě další. Nejvíc tady asi chybějí nové obecní byty. I v tomto směru ale máme další plány. Co se týče služeb, tak tady máme téměř vše. Potřeba by bylo také více parkovacích míst. Nová jsme vybudovali tady před obecním úřadem na návsi. Lidé ale chtějí parkovat u domů. To je ale problém, protože chybějí místa, kde by se parkování vybudovalo.

Co byste si v obci nejvíc přál?

Nejvíc asi to, aby tu byli lidé spokojení a aby využívali vše, co tady mají k dispozici a neseděli doma. Aby zašli na sportoviště, do knihovny apod. Relativně se nám podařilo udělat hodně věcí a jsme spokojeni. Možná bych si přál i více bytů pro mladé. Prioritně, aby tady žili. Hodně lidí říká, že jsou zde spokojeni a paradoxně nejvíce ti, kteří se sem přestěhovali a mají možnost to porovnat s něčím jiným.

Sháňce po bytech by měl ulevit nový dům


Ve Strupčicích mají pro bydlení k dispozici na padesát obecních bytů. Historicky tu začínali s pětadvaceti byty. O volné je tu velký boj. Obec proto plánuje výstavbu nového obecního domu.

Zhruba před deseti lety vznikl v obci nový bytový dům s devíti byty. V roce 2013 se vybudoval také nový dům s pečovatelskou službou, aby se do něj mohli přestěhovat senioři, a uvolnili tak byty pro mladé. „Tento záměr jsme zvažovali již dlouhou dobu, abychom uvolnili nájemní byty pro mladé. Zrealizovat jsme ho mohli i díky dotaci z MMR ve výši pěti milionů korun. Náklady na celý dům se vyšplhaly na 18 milionů korun,“ pochlubil se starosta. V domě s pečovatelskou službou je devět bytů pro seniory v prvním a druhém patře. „Celkem máme dnes 45 obecních bytů. Chtěli bychom do budoucna vybudovat ještě další z bytových domů, kde by mělo vzniknout dalších dvanáct bytových jednotek. Na dům se nyní zpracovává projektová dokumentace,“ zmínil starosta Luděk Pěnkava s tím, že byty by měly být prioritně určeny pro mladé lidi, kteří vyrostli ve Strupčicích a nechtějí se odsud stěhovat jinam. Stávající bytovky jsou zhruba patnáct až dvacet let po rekonstrukci a podle starosty jsou v dobrém stavu. Základní nájemné v obecních bytech je stanoveno na 45 korun za metr čtvereční. „Máme velký nedostatek bytů. Kdybychom měli dalších třicet, tak bychom je bez problémů naplnili,“ podotýká starosta a vysvětluje: „Ze sídliště chtějí lidé pryč. Většinou ale nemají peníze na pozemek a na to, aby si postavili rodinný dům. Proto chtějí k nám do obecních bytů.“ Výstavbu obecních domů obec realizuje z vlastního rozpočtu a bez dotací. Náklady na nový bytový dům se předpokládají ve výši zhruba 12 milionů korun. „Nevylučujeme úvěr na tento dům. Dnes jsou poměrně příznivé úrokové sazby, takže bychom poté splácení mohli pokrýt z nájmů,“ předpokládá starosta. Pokud se nikde nevyskytne žádný zádrhel, mohli by se místní nových obecních bytů dočkat do dvou let.

Ordinace fungují v obci díky uhelným penězům


Obec s necelou tisícovkou obyvatel má k dispozici i svého lékaře. A to nejen pro dospělé, ale i pro děti. S vybudováním a novým vybavením ordinací pomohla Strupčicím Vršanská uhelná.

Lékařské ordinace fungují v domě s pečovatelskou službou, který se tu nově vybudoval před třemi lety. Kromě toho je v přízemí objektu umístěna také pošta a knihovna se společenskou místností, kde se odehrávají akce menšího charakteru. Ordinace jsou tu dvě. Pro děti i dospělé. „Dětskou ordinaci nám pomohla zafinancovat Vršanská uhelná. Ordinaci jsme tak po 40 letech vrátili do vsi. Ordinuje tu paní doktorka, která má svou ordinaci také v Jirkově, odkud jezdí sem k nám dvakrát týdně. Naši si tu tak mohou zařídit dětské prohlídky, očkování apod. a nemusejí zajíždět až do Jirkova a čekat tu dlouhé hodiny,“ zmínil starosta Luděk Pěnkava. Kromě toho funguje v domě s pečovatelskou službou i ordinace lékaře pro dospělé. S dětským se tu prostřídávají, takže pacientům vyhovuje i jediná čekárna, kterou mají pro obě ordinace společnou. Díky uhelným penězům se podařilo ordinaci pro dospělé také nově vybavit. „Lékař pro dospělé fungoval ve stísněných prostorách. Teď má nové prostory. I zdejší ordinaci jsme vybavili s pomocí Vršanské uhelné,“ doplnil ještě starosta Pěnkava.

Mateřinka praská ve švech, plánuje se přístavba


Jednou z priorit pro nejbližší období je pro Strupčice záměr přístavby pro místní mateřskou školu. Tím by se měla navýšit její kapacita a dnes rozdělené třídy by mohly fungovat pod jednou střechou.

V současné době navštěvuje mateřskou školu ve Strupčicích 40 dětí. Ještě jednu odloučenou třídu s předškolními dětmi mají v obci v prostorách místní základní školy. Navštěvuje ji dvacet dětí. „Tato třída je umístěna ve školní budově, v družině. Když mají žáci výuku, fungují tyto prostory pro školkové děti. Je to ale z hlediska organizace komplikovanější,“ připustil starosta obce Luděk Pěnkava. Celkem mají v obci 60 dětí, které navštěvují mateřskou školu. „I tento počet je dnes na hraně, proto chceme navýšit kapacitu. Ta by se měla rozšířit o dvacet osm míst. Odloučenou třídu bychom mohli poté využívat už pouze jako družinu a nechat si ji jako budoucí rezervu mateřinky,“ nastínil starosta. S přístavbou by obec chtěla začít ještě letos. Zatím ale čeká na dotační prostředky. Celkové náklady se odhadují na sedm milionů korun. „Projekt máme hotový. Pokud uspějeme s žádostí o dotaci, vyhlásíme výběrové řízení a začneme stavět. Rádi bychom, aby sem mohly první děti přijít 1. září 2017,“ dodal Luděk Pěnkava. V minulých letech se v mateřince vybudovalo nové dětské hřiště. Finančně ho podpořila Vršanská uhelná.

Na rodinné domky zbývá jen jediná parcela


Strupčice jsou oblíbeným místem, kam lidé utíkají z okolních větších měst a sídlišť. Pozemků pro výstavbu rodinných domků tu tak mají už poskrovnu. Za deset let obec prodala na osmdesát parcel. Volná zbývá jen jediná!

V minulých letech obec nabízela pozemky na výstavbu rodinných domků za velmi nízké ceny. „Domy si postavili naši noví obyvatelé, kteří jsou nejčastěji z Mostu, Chomutova, Jirkova, ale i z Litvínova. Začínali jsme v roce 2004 a parcely jsme prodávali za sto osmdesát korun za metr čtvereční,“ říká starosta Strupčic Luděk Pěnkava. Mezitím ceny ale podražily až na současných 840 korun za metr čtvereční. Přesto obec za pozemky „moc netrhne“. „I takto navýšená cena je přijatelná a pro nás je téměř za náklady. Kompletně jsme tyto pozemky zasíťovali včetně veřejného osvětlení, komunikací, kanalizace, elektřiny, plynu apod. Zbývá nám už jen jediná volná takto připravená parcela,“ zmiňuje Luděk Pěnkava. Rodinné domky se nacházejí v obci ve čtyřech lokalitách.

Strupčice výstavbu dalších rodinných domků plánují i do budoucna. Už ne ale v takové míře. „Do budoucna chceme ještě další rodinné domy v obci. Máme území, kde by mohlo vzniknout ještě kolem dvaceti parcel. Tím bychom ale rozvoj obce chtěli ukončit. Nechceme ji za každou cenu extrémně rozvíjet. Už je nás tu dost, třetina vsi je u nás nová,“ říká k rozvoji obce starosta. V obci v současné době žije téměř devět stovek obyvatel. Ještě před osmi lety jich zde žilo sedm set. Snižuje se také i věkový průměr obyvatelstva. „Nejvíce nových lidí je ve věkové hranici třiceti či čtyřicet let. V danou chvíli převládají u nás mladí,“ podotýká starosta.

Základní škola se naplňuje dětmi i novým vybavením


Patřičně pyšní jsou v obci na svou základní školu. V loňském roce tu poprvé otevřeli i dvě první třídy. O strupčickou školu mají zájem i z okolních obcí.

V obci mají to štěstí, že mají svou základní devítiletou školu. Ta se dokonce, na rozdíl od opačných trendů ve městech, stále více naplňuje. „V loňském roce jsme tu otevírali dvě první třídy. Na jednu třídu připadalo totiž třicet dětí, proto jsme je rozdělili. Stalo se nám to po čtyřiceti letech. Dětí stále přibývá,“ tvrdí starosta Strupčic Luděk Pěnkava. Za deset let vzrostl počet dětí ve Strupčicích ze 110 na 170.

Strupčickou základní školu ale také navštěvují i děti z okolních obcí. „Z městských škol raději posílají děti sem k nám. Naši školu také velmi podporuje Vršanská uhelná,“ zmínil dále starosta.

Letos například škola díky tomu, že uspěla v grantovém programu Chytré hlavy pro Sever, bude moci nakoupit přístrojové vybavení pro fyzikální a chemické pokusy. V loňském roce věnovala zdejší základní škola svůj projekt nově otevřené první třídě. „Grantový program Chytré hlavy nikdy neopomineme, pro školu je to významná pomoc,“ říká o projektu ředitelka školy Jana Mišková. Těžební společnost Vršanská uhelná je dlouhodobě partnerem školy a v minulosti už Strupčicím nejednou pomohla. „Za pomoci prostředků od těžebních společností jsme již mohli z programu Spolužití v minulosti pořídit digitální jazykovou učebnu s odposlechem každého dítěte, uspěli jsme v programu Chytré hlavy s projektem ‚Interaktivně a prakticky přírodou‘ a vybavili učebnu přírodopisu interaktivní technikou, digitálními mikroskopy a měřicími pomůckami pro testování půdy a vody. Díky Chytrým hlavám máme také mobilní tabletovou učebnu, zatím s 12 tablety pro práci žáků ve dvojicích,“ prozradila dále ředitelka školy Jana Mišková.

Sportovní areál se rozrostl o novou halu


Ne každá obec s několika stovkami obyvatel se může pochlubit moderně vybaveným sportovním areálem s koupalištěm a sportovní halou. Ve Strupčicích se moderní a krytá sportovní hala vybudovala v loňském roce.

Sportovní halu vybudovali v obci za jediný rok. Velikost objektu je pro představu zhruba 40 krát 20 metrů. Hala disponuje novými šatnami a toaletami, je zde posilovna, fittnes sál a velká tělocvična. Nechybí tu ani bar, kde se mohou sportovci občerstvit a napít. „Halu využíváme zejména na fotbal, házenou, florbal, badminton… Může se tu hrát ale i tenis, volejbal apod. Výstavbu haly podpořila Vršanská uhelná. Zahájili jsme spolupráci s mosteckými Černými anděly. Ti nám nabídli pomoc vytvořit tu oddíl házené,“ říká starosta Strupčic Luděk Pěnkava. Stávající kroužek házené navštěvuje kolem dvaceti až třiceti dětí. „Z něj by se měly vybrat holky, které budou mít o házenou větší zájem,“ doplnil starosta. Oddíl fungující pod křídly Černých andělů by tu mohl fungovat už od podzimu letošního roku. Nově mají v plánu ve Strupčicích také zřídit oddíl florbalu. To vše tu mohou místní realizovat díky novému sportovnímu stánku. „Výstavba sportovní haly trvala pouze jediný rok. Náklady se vyšplhaly na třicet milionů korun. Pětadvacet milionů korun činí dotace z ROP Severozápad,na jejíž proplacení zatím ještě stále čekáme,“ uvedl starosta. Ten mimo jiné připomněl, že sportovní halu obec vybudovala v těsném sousedství sportovního areálu a koupaliště. Místní tak mají sportování a aktivní relax soustředěný v jednom místě. Koupaliště a sportovní areál ale slouží i k setkávání místních. „V hale se konal například obecní ples. Na něj přišlo přes tři sta lidí,“ zmínil ještě starosta.
Post date: 2016-06-24 11:07:24
Post date GMT: 2016-06-24 09:07:24