Když uhlí mluví uměleckou řečí

0
1286

Unikátní a velmi očekávaná vernisáž výstavy Malováno na uhlí se uskuteční již tuto sobotu 10. září od 10 hodin v Městské knihovně v Mostě ve výstavní síni Zlatá trojka.

Výstavu připravovalo město Most společně s Vršanskou uhelnou a dalšími institucemi a podniky několik měsíců.

Portfolio doplnila i díla ze soukromých sbírek, kdy se mohla zapojit na výzvu magistrátu i veřejnost. Celkem se tu sešlo na půldruhé stovky výtvarných či jiných děl s tematikou hornictví, a to od více než čtyř desítek autorů. Díla jsou datována od roku 1947 až do roku 2007.

„Mostecko je historicky spjato s hornictvím jako takovým. Oblast Mostecka je v souvislosti s uhlím neustále diskutována. Chceme připomínat našim lidem a nastupujícím generacím, že hornictví jako takové do Mostu patří. Jsem rád, že jsme se dohodli s Vršanskou uhelnou, která je hlavním naším partnerem, na spolupráci. Společně s Podkrušnohorským technickým muzeem, muzeem a knihovnou jsme dali dohromady základní torzo, které bude sloužit k vystavení a na to se pak nabalila i řada děl dalších,“ vysvětlil primátor Jan Paparega, proč se město rozhodlo výstavu uspořádat a poděkoval všem, kteří se její přípravě podíleli. Výstupem z vernisáže by měl být následně ještě katalog děl, která veřejnost bude moci na výstavě sledovat.

„To, že hnědouhelné hornictví doprovází život na Mostecku a v Krušnohoří stovky let, je faktem. Ovlivňuje všechny sféry života. Hornictví přináší jak něco pozitivního, tak i negativního. V souvislosti s hornictvím vznikala řada uměleckých věcí v oblasti výtvarného umění, a nejen výtvarného, které stojí za to vidět a připomenout si je. A nejen starší veřejnosti, ale i té mladší,“ uvedl generální ředitel Vršanské uhelné Vladimír Rouček.

Veřejnost bude moci na výstavě zhlédnout řadu zajímavých uměleckých děl od významných autorů, ale také soubor fotografií, k vidění budou uniformy i další zajímavosti spjaté s hornictvím. „Zpočátku jsem byl skeptický, že se najde a posbírá jen málo děl. Ale mýlil jsem se. Jsem velmi potěšen, protože obrazů se sešlo na sto padesát a ani se na výstavu všechny nevešly. Obrazy jsou vesměs velmi dobré a mají i vysokou uměleckou úroveň,“ sdělil ředitel knihovny Tomáš Ondrášek. Mezi autory, jejichž díla tu bude moci veřejnost sledovat, patří například díla Bohdana Kopeckého, Karla Kupky, Karla Bořeckého a řady dalších významných umělců. Z fotografií práce Josefa Sudka apod. Díla bylo nutné ještě před výstavou restaurovat a opatřit rámy. Svou ruku k dílu přiložila i akademická malířka Helena Ambrosová, manželka Karla Bořeckého. „Dělala jsem tuto práci s potěšením. Já jsem malovala jen starý Most. Manžel byl ale zaměstnán v dolech a v rámci své pracovní doby dělal kresby v plenéru starých mosteckých šachet i grafiky, které na výstavě mimo jiné uvidíte. K vidění budou i témata pochmurná, zobrazující těžkou práci horníků. Zobrazeny jsou tu jejich tváře, ale i hornické události, některá díla jsou tu poplatná době… Jde o svědectví doby, kdy bylo hornictví na Mostecku silné,“ uvedla Helena Ambrosová. Výtvarné práce jsou většinou olejomalby, ale objeví se tu také grafiky, dřevoryty, linořezy, díla zpracovaná suchou jehlou a jinými staršími technikami.

Výstava potrvá do konce října.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your name here
Please enter your comment!