Homerlive
https://www.homerlive.cz/kontroly-bytu-se-kvuli-problemum-opet-vraci/

„Kontroly“ bytů se kvůli problémům opět vrací




Odstartovalo další mapování bytů v problematických lokalitách. Městská policie s předsedy domů a bytových družstev spolu s úředníky úřadu práce znova monitoruje situaci s nepřizpůsobivými a jejich případnou migraci.

Lokalita v okolí nádraží je právě nyní pod zvýšeným dohledem strážníků a dalších úředníků. Začalo zde mapování. Na řadě je dále také „kontrola“ bydlení v domech v ulici M. G. Dobnera. Mapování zde proběhlo přesně před rokem. „V současné době jsme mapování započali ve dvou blocích, v oblasti u Krymu. Byli jsme zde na žádost Krušnohoru, protože se tu situace o dost zhoršila. A připravujeme se na další bloky. Budeme určitě znovu pokračovat v ulici M. G. Dobnera, v lokalitě U Věžových domů, ve stovkách a podobně,“ upřesnil lokality dalšího kola mapování bytů a domů ředitel Městské policie v Mostě Jaroslav Hrvol.

Městská policie tak neustále kontroluje problémové byty. Úředníci v doprovodu strážníků v rámci mapování zjišťují například, kde v bytech je přihlášeno více lidí, kontrolují se sociální dávky a jejich čerpání. „Pro nás má mapování také podstatný význam. Zjišťujeme, jestli se v bytech také nevyskytují závadové či hledané osoby, jestli zde není podezření na varny či pěstírny drog, a samozřejmě fungujeme jako bezpečnostní doprovod,“ podotkl ředitel městské policie a potvrdil, že není výjimkou, kdy se podařilo zadržet například pachatele v celostátním pátrání a další. Zástupci bytových družstev, především Krušnohoru, v rámci mapování kontrolují, zda například žije v bytě takový počet lidí, kolik osob je tu hlášeno, zda se jedná o dotyčné hlášené osoby apod. Úřad práce zjišťuje čerpání dávek a jejich oprávněnost. V případě, že přijdou úředníci na nepravdivé údaje, mohou okamžitě sociální dávky krátit. Díky mapování byla v minulosti řada bytů a jejich osazenstvo vystěhováno, majitelé začali jednotlivé nájemníky přihlašovat. Jiné případy pomohly zase odhalit nepřiznané přeplatky z některých nájemních služeb apod.

V současné době se mapování provádí i v návaznosti na uplatňování opatření obecné povahy, tedy omezení vyplácení sociálních dávek a příspěvků na bydlení. „V rámci nového mapování bychom chtěli postupně zjišťovat, co se ve městě děje. Zda lidé migrují a kam, jaké to má všechno důsledky. Máme předchozí data z mapování uložená a novým mapováním je pak snadno můžeme porovnávat. Za určité období pak můžeme vyhodnotit, zda tyto nové prostředky, které město zavádí, našly své uplatnění,“ podotýká Jaroslav Hrvol. Jak dále ředitel strážníků potvrdil, lokality pro mapování vybírá městská policie na základě podnětů, a to zejména od předsedů bytových družstev či společenství vlastníků bytových domů, ale i na základě podnětů z úřadu práce. „Z naší statistiky také známe nejproblémovější lokality. Další však stále přibývají. Konkrétně je to právě oblast v okolí nádraží, v pětistovkách,“ upozornil šéf městské policie.
Post date: 2018-02-09 09:53:06
Post date GMT: 2018-02-09 08:53:06