Kraj rozvířil diskusi o duševním zdraví ve školách

0
310

Odborná krajská konference Duševní zdraví na dosah III se uskutečnila v prostorách Krajského úřadu Ústeckého kraje. Zaměřovala se na podporu duševního zdraví ve školách a školských zařízeních.
Příspěvky se týkaly duševního zdraví dětí a adolescentů – například sebevražd dětí, klimatu školy či aktivit Národního ústavu duševního zdraví pro školy. Odpoledne se uskutečnily workshopy – Program proti šikaně KiVa, Dobronauti – Na stopě, Role učitele v podpoře duševního zdraví, Kritéria efektivní primární prevence a výkaznictví SEPA. Konference se zúčastnilo i devatenáct organizací, které představily své služby v oblasti prevence rizikového chování.

Konference byla určena pro školní metodiky prevence, výchovné poradce, další zájemce z řad pedagogických pracovníků a odborníky. Pořádala ji Pedagogicko-psychologická poradna Ústeckého kraje ve spolupráci s Ústeckým krajem v rámci krajského projektu Podpora duševního zdraví ve školách Ústeckého kraje II.

„Věřím, že toto téma přenesete do praktického života, což je pro nás velmi důležité. Ústecký kraj se snaží hovořit o duševním zdraví právě v té praktické rovině, abychom zasanovali nejen děti ve školách a poradnách, jejich rodiče, kteří jsou pro ten proces velmi důležití, ale samozřejmě i pedagogy. Ti  jsou často prvními, jimž děti o svých problémech říkají. Mít ve školách pedagogy, kteří těmto problémům rozumí, je první cestou k uzdravování,“ uvedla radní Ústeckého kraje pro oblast školství, mládeže a sportu Jindra Zalabáková. Akci osobně podpořily také Jana Kubecová za MŠMT a ředitelka Pedagogicko-psychologické poradny Ústeckého kraje Ingrid Štroblová.

Cílem konference bylo zvýšení kompetencí pedagogických pracovníků v regionálním školství Ústeckého kraje v oblasti duševního zdraví, podpora kompetencí pracovníků pedagogicko-psychologických poraden, vzdělávání široké odborné veřejnosti. Vzdělávání pedagogů v tématu duševního zdraví je zásadní, protože hrají důležitou roli v identifikaci, podpoře a prevenci problémů v oblasti duševního zdraví u svých žáků. Neméně důležitý je současně rozvoj dovedností v oblasti péče o duševní zdraví a psychické odolnosti pedagogů samotných.

Konference byla jednou ze čtyř klíčových aktivit projektu Cestou podpory za duševním zdravím v Ústeckém kraji II, jehož smyslem je podpora duševního zdraví žáků a pedagogických pracovníků v regionu.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your name here
Please enter your comment!