Krajská zdravotní na seznamu výzkumných organizací

0
548
ilustrační foto

Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy České republiky rozhodlo o zápisu Krajské zdravotní do seznamu výzkumných organizací. K  naplnění tohoto cíle přispěla velkým dílem zvýšená publikační aktivita systematicky podporovaná vedením Krajské zdravotní pravidelným ročním hodnocením a vyhlašováním nejlepších prací a výzkumných počinů.

„Po mnoha letech úsilí se tak podařilo naplnit významný strategický cíl Krajské zdravotní, a. s., ale i Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem a Ústeckého kraje. V době jeho formulování byl mnohými považován za téměř nedosažitelný a nerealistický, přesto však za žádoucí. Byl tak učiněn další krok na cestě k nemocnici univerzitního typu v Ústeckém kraji,“ přivítal mimořádný úspěch předseda představenstva KZ Jiří Novák, který rovněž ocenil dlouhodobě kvalitní práci Vědecké rady KZ v čele s přednostou Neurochirurgické kliniky Masarykovy nemocnice Martinem Samešem.

„Významným pozitivem společnosti Krajská zdravotní je aktivní vnitřní grantová agentura IGA KZ, která byla založena v březnu 2016 a za dobu své činnosti podpořila v sedmi kolech více než šest desítek projektů a rozdělila 23 milionů Kč. Byly též vytvořeny předpoklady pro partnerskou spolupráci s renomovanými pracovišti a nové podmínky pro řešení dalších projektů financovaných z vnějších zdrojů,“ ocenil předseda Vědecké rady KZ Martin Sameš.

„Každoročně konané výroční vědecké konference ústecké Masarykovy nemocnice a výroční vědecké konference Krajské zdravotní jsou příležitostí k prezentaci a ocenění výsledků vědy a výzkumu našich lékařů i reprezentantů nelékařských zdravotnických profesí dosažených i díky naší masivní kontinuální již pětileté grantové podpoře. Ti všichni přispívají k dalšímu zvyšování renomé Krajské zdravotní v očích odborné i laické veřejnosti. Velmi si toho vážíme,“ zdůraznil Petr Fiala, generální ředitel KZ.

 „Pokud budeme nadále předávat výsledky výzkumu do databáze RIV a budeme úspěšně hodnoceni podle nové metodiky, budeme se moci ucházet také o institucionální podporu výzkumu, experimentálního vývoje a inovací, která je poskytována na výzkum, vývoj a inovace z veřejných prostředků,“ přiblížil profesor Sameš.

Zápis na seznam výzkumných organizací, o němž v případě KZ ministerstvo rozhodlo 9. 7. 2020, znamená, že společnost prokázala naplnění definičních znaků organizace pro výzkum a šíření znalostí stanovených předpisy Evropské unie a je důkazem toho, že správní orgán v řízení o zápisu do seznamu ověřil naplnění těchto definičních znaků. Výzkumná organizace zapsaná v seznamu nemusí opakovaně různým orgánům státní správy prokazovat, že splňuje definiční znaky organizace pro výzkum a šíření znalostí stanovené předpisy Evropské unie. Orgány státní správy nemusí u subjektů zapsaných v seznamu zkoumat, zda splňují definici organizace pro výzkum a šíření znalostí stanovenou předpisy Evropské unie.

 „To například znamená, že v grantových agenturách, poskytujících účelovou podporu na výzkum, vývoj a inovace jako je Agentura pro zdravotnický výzkum ČR nebo Technologická agentura ČR, se můžeme v nových projektových žádostech ucházet o nejvyšší povolenou intenzitu podpory pro výzkumné organizace na jeden projekt, tedy až o 100 % celkových uznaných nákladů, zatímco dosud jsme byli zatíženi spoluúčastí v desítkách procent,“ vysvětlil předseda Vědecké rady KZ.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your name here
Please enter your comment!