Krajská zdravotní podpoří vědecké projekty, mezi nimi i výzkum lymeské borreliozy, spánkového syndromu i tlumení bolesti při odběru krve u dětí

0
888

Deset z jedenácti přihlášených projektů uspělo v grantové soutěži v rámci Interní grantové podpory vědecké, výzkumné a inovační činnosti zaměstnanců Krajské zdravotní pro rok 2019.

Na podání žádosti měli zájemci rovný měsíc. „Předpokladem pro zařazení do soutěže bylo předložení maximálně dvouletého grantového projektu v souladu s pravidly. Bylo možné předkládat žádosti na nové i pokračovací projekty. Financování 6. kola interní grantové soutěže je dle schváleného finančního plánu zajištěno z vlastních zdrojů společnosti. Alokace výzvy byly tři miliony Kč, maximální výše rozpočtu jednoho projektu 500 000 Kč včetně DPH. V dalším období bude možné předkládat i žádosti na pokračovací projekty,“ vysvětlil generální ředitel Krajské zdravotní Petr Fiala.
Jen jediný projekt navrhla komise nepodpořit k financování, a to z důvodu nesplnění požadavků na výzkum.
Vědecko-výzkumné práce doporučené k podpoře jsou zaměřeny na vybraná badatelsky a společensky závažná témata z neurochirurgie, neurologie, ORL a chirurgie hlavy a krku, úrazové chirurgie, dětského lékařství, neonatologie, lékařské genetiky, infekčního lékařství, ošetřovatelství a dalších oborů.
Stěžejní aktivity se týkají mimo jiné výzkumu efektu chirurgické terapie syndromu spánkové apnoe u pacientů léčených neinvazivní ventilací, nefarmakologického tlumení bolesti při odběru krve ze žíly u předškolních a školních dětí v ambulantní praxi, identifikace faktorů ovlivňujících klinický výsledek u pacientů s akutní ischemickou cévní mozkovou příhodou léčených mechanickou trombektomií, využití cíleného sekvenování nové generace u pacientů s mentální retardací a vrozenými vývojovými vadami, nové metody laboratorní diagnostiky lymeské borreliózy, objektivní kinetické a 3D kinematické analýzy změn pohybových vzorců chůze po spondylochirurgických výkonech – II. část, cirkulujících endometriálních buněk v diagnostice a léčbě hrudní endometriózy, endoskopické laváže intraventrikulárního krvácení novorozenců, auxetického humerálního hřebu, experimentálního modelu studia zánětlivých změn u intrakraniálních aneuryzmat.
„Celkově grantová komise konstatuje vysokou úroveň výstupů dokončených projektů. Potvrdilo se, že původně nastavená roční lhůta v 1. kole nebyla pro řešení projektů přiměřená, což se projevilo udělovanými výjimkami pro dodatečné dodání publikačních výstupů. Od 2. kola byla doba řešení projektů prodloužena na dva roky. Dokončené projekty přinesly nejenom hodnotné vědecko-výzkumné výstupy, ale byly okamžitým přínosem i pro medicínskou praxi Krajské zdravotní a vytvořily předpoklady pro partnerskou spolupráci s renomovanými pracovišti a vědci a pro řešení dalších projektů financovaných z vnějších zdrojů. Řada projektů je zároveň součástí doktorandské přípravy lékařů Krajské zdravotní nebo přípravou pro jejich habilitační řízení,“ uvedl profesor Martin Sameš, který je předsedou pětičlenné grantové komise a zároveň předsedou Vědecké rady Krajské zdravotní a přednostou Neurochirurgické kliniky Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem.

Účelem interní grantové podpory Krajské zdravotní zavedené v roce 2016 je stimulace vědeckých, výzkumných a inovačních aktivit zaměstnanců. Podporovány jsou zejména projekty vědecké, výzkumné a inovační povahy prostřednictvím grantových soutěží.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your name here
Please enter your comment!