Lékaři v teplické nemocnici se učí vyšetřovat pomocí endosonografie

0
2332

Lékaři v teplické nemocnici se již několik měsíců učí vyšetřovat pomocí endosonografie. V roce 2015 získala nemocnice z projektu Regionálního operačního programu Severozápad nové přístroje pro interní oddělení zaměřené na gastroenterologii a hepatologii.

Z uvolněných prostředků došlo k pořízení endosonografické sestavy čítající endoskopickou věž, ultrazvukový systém a dva kusy  endosonografických videogastroskopů s  lineární a radiální sondou. Dále byla pořízena druhá endoskopická věž včetně videokolonoskopu a videogastroskopu. Kupní cena včetně DPH přesáhla 10 milionů korun, poskytnutá dotace činila 85 %, tedy více než 8,5 milionu korun. Zbývajících 15 %, přibližně 1,5 milionu korun, pokryla Krajská zdravotní, a. s., z navýšení svého základního jmění Ústeckým krajem, který je jediným akcionářem společnosti.

„Nejvíce je sestava  využívána  k vyšetření onemocnění slinivky,  vyšetření umožňuje podrobnou  diagnostiku zánětů a nádorů, dalších cystických lézí slinivky, onemocnění  jater, žlučových cest, lézí žaludku a jícnu. Výhodou tohoto vyšetření je, že se mohou odebírat vzorky tenkou jehlou, vzorky se dále posílají na cytologické či histologické vyšetření a výsledek může určit další postup léčby pacienta, podle toho, zda se jedná o benigní nebo nádorové – maligní  onemocnění. Od začátku roku spolupracujeme s docentem Janem Martínkem z pražského Institutu klinické a experimentální medicíny,“ říká primář Interního oddělení Nemocnice Teplice Ladislav Hadraba. Docent Martínek v Teplicích připravuje zdejší specialisty k získání certifikace pro vyšetření tímto přístrojem.

„Jde o kombinované vyšetření, endoskopické a ultrazvukové. Zčásti lze vyšetření připodobnit ke  známější gastroskopii. Před výkonem podáme pacientovi, kterému zajistíme žilní přístup, tlumící látky, aby vyšetření zvládl a probíhalo v klidu. Vyšetření trvá od 20 do 40 minut. Velkou výhodou je, že se během něj mohou odebírat vzorky, které pak putují na histologické a cytologické vyšetření. Jestliže se odebírají vzorky, pacient zůstává na lůžkovém oddělení, na lůžkové části Interny II, abychom předešli a včas  odhalili  možné komplikace,“ vysvětlil primář, jak vyšetření na souboru nových přístrojů probíhá.

V rámci pěti nemocnic Krajské zdravotní bylo toto vyšetření dosud prováděno pouze  na gastroenterologickém oddělení v ústecké Masarykově nemocnici.

Podle docenta Jana Martínka je délka proškolování závislá od toho, jak často k němu lékař přistupuje. „Toto vyšetření se nedělá tak často jako kolonoskopie nebo gastroskopie, protože se provádí jen u indikovaných pacientů. Může trvat rok i déle, než si je specialista opravdu jistý. K diagnostice totiž přistupuje terapie – endosonografie, která umožňuje léčebné zákroky. Umožňuje odběr vzorků jehlou ze slinivky, drenáže do jater a různých dutin. To všechno se učí postupně: diagnostika, odběr tkáně, terapeutické procedury. Celý proces je završen získáním licence, kdy odpovědnost za výsledky lékař přebírá už sám,“ přiblížil docent Martínek.

 

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your name here
Please enter your comment!