Litvínov plánuje zvýšit daň z nemovitosti v Záluží

0
685

Litvínov připravuje novou vyhlášku o stanovení koeficientů pro výpočet daně z nemovitých věcí. V nové vyhlášce bude zachován dosud platný místní koeficient 2 na celém území města s výjimkou katastrálních území Záluží u Litvínova a Růžodol, kde dochází ke zvýšení místního koeficientu z 2 na 5.

Důvodem pro úpravu zdanění prostřednictvím daně z nemovitých věcí na území Litvínova je snaha řešit nepříznivý trend provozního hospodaření města.

Současné negativní saldo má přímý vliv na tvorbu finančních zdrojů pro obnovu majetku města, realizaci investic a dalších rozvojových aktivit na území města. Zvýšení příjmů města uvádí do praxe doporučení obsažená ve Střednědobém výhledu rozpočtu Litvínova s analýzou financí a ratingem, který projednalo   na jaře zastupitelstvo. Jedno z doporučení formulovaných odborníky v tomto materiálu poukazovalo právě na možnosti úpravy daně z věcí nemovitých.

„V rámci stanovení místních koeficientů přistupuje město Litvínov k rozlišení výše koeficientu pro některé části města. To umožňuje červencový nález Ústavního soudu řešící podobný krok v obci Řepov, kde Ústavní soud podobný postup neshledal v rozporu s českou legislativou.

 V návrhu vyhlášky je pro celé území navržen místní koeficient 2 s výjimkou takových částí města, které jsou výrazně zatíženy činností výrobní a průmyslové povahy a činností četných podnikatelských areálů.

 Důvodem vyššího koeficientu daně pro tyto části města je snaha vyrovnat negativní dopady činností, které zde probíhají. Mám na mysli nejrůznější typy ekologické zátěže, jako je hluk, prašnost, zvýšená zátěž nákladní i osobní dopravou, zvýšené bezpečnostní riziko související s některými provozy apod. Navíc pro takto odlehlé části město zajišťuje veřejnou hromadnou dopravu provozovanou společností DOPRAVNÍ PODNIK měst Mostu a Litvínova, a.s. a ztrátu z tohoto provozu hradí.

 Finanční zdroje získané úpravou koeficientu budou využity pro obnovu dosavadního majetku města, např. do projektů zlepšujících stav budov škol, školek, zlepšujících veřejná prostranství, dopravní infrastrukturu a další občanskou vybavenost ve městě, tedy vybavenost nejen pro občany, ale i podnikatele a jejich zaměstnance. Věřím, že tyto kroky zvýší atraktivitu města a tím přispějí k zastavení úbytku obyvatel, kterých v Litvínově za posledních 10 let ubylo kolem 3,3 tisíce,“ vysvětluje starostka Litvínova Kamila Bláhová k plánované změně.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your name here
Please enter your comment!