Homerlive
https://www.homerlive.cz/litvinovska-knihovna-slavi-uz-110-let-aneb-za-knihovny-vdecime-masarykovi/

Litvínovská knihovna slaví už 110 let aneb Za knihovny vděčíme Masarykovi




Litvínovská knihovna slaví významné výročí. Lásku ke knihám a ke čtení se v knihovně učí obyvatelé města už sto deset let. Založena byla v hostinci U Vycpálků a během své historie se nesčetněkrát stěhovala.

Posledních pět let sídlí knihovna v nových zrekonstruovaných prostorách. Z místa, kde se jen půjčovaly knihy, se stala vzdělávacím komunitním centrem, které navštíví téměř sedmdesát tisíc lidí ročně. „Česká republika je v počtu knihoven na počet obyvatel na předním místě v celosvětovém měřítku. Vděčíme za to prezidentu Masarykovi a jeho zákonu z roku 1919, který určoval, že má mít každá obec svou knihovnu. Díky němu máme největší síť knihoven. Ta litvínovská byla založena v roce 1906 na podnět Národní jednoty severočeské. Postupně vznikaly pobočky v Chudeříně, Janově, v Hamru a Litvínově 6. Později se pobočky, díky různým okolnostem, opět rušily. V současné době je v Litvínově pouze jediná knihovna, pokud nepočítáme školní knihovny. Půjčování knih je stále hlavním posláním a náplní knihovny. Stala se ale také místem setkávání organizací a spolků, kulturně vzdělávací organizací a komunitním centrem Litvínova,“ shrnula historii a současnost knihovny dlouholetá ředitelka Marcela Güttnerová. Po rekonstrukci knihovny v roce 2011 se počet návštěvníků téměř ztrojnásobil. „Knihy mají v současné době ale velkou konkurenci v internetu. Nemůžeme se tedy omezit pouze na půjčování knih. I když lidé stále čtou, od knihovny čekají víc. Chodí k nám za svými zájmy, pro informace, za kulturou, vzděláním i zábavou,“ doplnila ředitelka knihovny. O tom, že knihovna v Litvínově plní svou funkci skvěle, svědčí i řada ocenění, které získává v rámci celorepublikových soutěží. To nejvyšší je z roku 2013, kdy Marcela Güttnerová s celým svým týmem převzala v Zrcadlové kapli Klementina cenu Ministerstva kultury ČR Knihovna roku 2013 v kategorii „významný počin v oblasti poskytování veřejných knihovnických a informačních služeb“ za modernizaci prostor a tvořivý přístup k rozvoji komunitní knihovny. Od roku 2006 každoročně získává knihovna první či druhé místo v soutěži o nejlepší webové prezentace knihoven Biblioweb. Knihovna je pouhých pět let po rekonstrukci, a tak se nemusí ředitelka zabývat prostory a vybavením a může se soustředit na zdokonalování činnosti. „Prostory nyní návštěvníkům vyhovují. Jediné, co je potřeba obnovit, je uspořádání a vybavení počítačové učebny. Ta už neodpovídá současným nárokům,“ uvedla Marcela Güttnerová. Knihovna se proto zapojila do Místního akčního plánu vzdělávání, aby mohla žádat v rámci města o dotaci z IROPu. Kromě vybavení počítačové učebny plánuje ředitelka z dotace také místnost přestavět, vybudovat vstup do zahrady a částečně přesunout aktivity i do vnějších prostor. To by mělo opět o něco zvýšit atraktivitu litvínovské knihovny pro návštěvníky, kteří sem nechodí pouze za knihami. „Knihovně se daří, lidé k nám chodí, a to je dobře. Do budoucna bych knihovně přála, aby lidé na knihy nezapomínali a více četli. Ať je také knihovna dál chloubou Litvínova, a aby ji náš zřizovatel podporoval,“ popřála knihovně k narozeninám ředitelka Marcela Güttnerová.
Historie knihovny v číslech

Založena byla v roce 1906, kdy měla 370 knih. Nejvíce knih si lidé půjčili v roce 1999, a to 220 602. Nejstarší knihou je Ottův slovník naučný, jehož první díl vyšel v roce 1888 a informace z něj čerpají čtenáři dodnes. Knihovna se od svého založení stěhovala postupně na devět míst. V současné době má knihovna téměř 79 tisíc knih v knižním fondu a více než 2 700 registrovaných čtenářů. Ročně uspořádá bezmála 550 akcí pro veřejnost, které navštíví desítky tisíc lidí.
Post date: 2016-11-18 11:50:32
Post date GMT: 2016-11-18 10:50:32