Mapování přiškrtí nájemníkům sociální dávky

0
1686

Akce mapování domů a jejich obyvatel v problematických oblastech na území města Mostu pokračuje. Policie společně s úřady si tentokrát „došláply“ na věžáky v ulici M. G. Dobnera. Kontroly se ale nevyhnuly ani některým „vyhlášeným“ pětistovkám.

Poté, co skončila první etapa mapování bytů v okolí Stovek, pokračuje se ve druhé etapě v dalších částech města. „Máme za sebou mapování dalších problematických objektů ve městě, a to konkrétně bloků 518 u nádraží. Dále také věžáky za úřadem práce v Dobnerově ulici a momentálně máme v plánu ještě blok 525 nedaleko Aquadromu,“ vyjmenoval oblasti, kam zaměřuje pozornost nejen Městská policie v Mostě, její ředitel Jaroslav Hrvol. Podle šéfa městského strážnictva probíhá druhá etapa mapování o poznání lépe než první. Důvodem je zapojení dalších organizačních složek. „Tyto organizace jsou pro nás klíčové. Zejména úřad práce. V první fázi tomu tak nebylo. Je to velmi důležitý partner,“ potvrzuje Jaroslav Hrvol. Státní úředníci totiž zjišťují údaje, které mají odhalit, zda dochází ke zneužívání sociálních dávek. „Zjišťují, kolik lidí v daném bytě bydlí, kolik přijímají dávek, kontrolují nájemní smlouvy a zda všechny údaje, které uvádějí příjemci dávek na úřadu práce, skutečně souhlasí,“ podotýká Jaroslav Hrvol. V případě, že přijdou úředníci na nepravdivé údaje, mohou okamžitě krátit sociální dávky. Novinkou v druhé etapě je také zapojení finančního úřadu. „V mnohých bytech si občané nastavili nájemní smlouvy například tak, že si navyšují některé služby. Nájmy tak šplhají mnohem výše a následné přeplatky, které z toho plynou, pak už ale tito nájemníci nevracejí a finančnímu úřadu je nepřiznají. Naším cílem je, aby se toto už nedělo,“ podotýká dále šéf městské policie.

Městská policie společně se státní policií během mapování získala řadu cenných údajů. „Už teď mohu říci, že policisté zadrželi pachatele v celostátním pátraní, mapujeme také pohyb narkomanů, varen a dalších. Získáváme i další užitečné poznatky a kromě toho poskytujeme ochranu i organizacím, které mapování provádějí,“ sdělil Jaroslav Hrvol. Domy k mapování strážníci vybírají na základě vlastních poznatků, ale i na základě doporučení bytových družstev. „Spolupracujeme například s Krušnohorem, který tipuje problémové domy. V budoucnu se chceme zaměřit i na oblasti, kde máme naše poznatky ohledně častého protiprávního jednání, porušování veřejného pořádku či domovní svobody ad.,“ podotkl ještě ředitel městské policie. Mapování se nevyhnou sídliště Výsluní a Liščí Vrch, ale i další objekty ve městě.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your name here
Please enter your comment!