Homerlive
https://www.homerlive.cz/mladata-sokola-na-komine-v-chemopetrolu-uz-maji-krouzky/

Mláďata sokola na komíně v Chemopetrolu už mají kroužky




Mláďata páru sokola stěhovavého, který dlouhodobě hnízdí na komíně teplárny ORLEN Unipetrolu v Chemparku v Záluží u Litvínova, byla v pátek 12. května okroužkována. Sokolům kroužky slouží jako „doklad totožnosti“. Díky kroužku, který každé mládě dostalo, je v budoucnu budou ornitologové moci snadno identifkovat a sledovat tak počty tohoto kriticky ohroženého dravce na našem území. Sokolímu páru se v letošním roce na komíně litvínovské rafinérie podařilo vyvést čtyři mláďata. V obou rafinériích, ve kterých sokoli hnízdí, se na svět vyklubalo celkem osm mláďat, která je možná sledovat online přes www.starameseosokoly.cz


„Sokoli stěhovaví jsou kriticky ohroženým dravcem, jejich počty jsou proto pečlivě sledovány. Každé úspěšně odchované mládě podporuje návrat sokolů do naší krajiny. Na komínech v litvínovském areálu se společností ORLEN Unipetrol sokoly sledujeme už od roku 2011 a od té doby zde sokoli vyvedli přes 30 mláďat. V následujících týdnech bude možné sledovat mláďata objevující okolí hnízdní budky a během června už budou opouštět hnízdo.“ uvedl ornitolog Václav Beran ze sdružení ALKA Wildlife.


„Tento ročník je počtem mláďat velmi úspěšný, z čehož máme velikou radost. Na hnízdění sokolů v našich areálech se pravidelně připravujeme. Vždy před příletem sokolího páru budky čistíme a techniky připravujeme na další sezonu. Od chvíle, kde samice začne zahřívat svá vejce je celé období hnízdění možné sledovat přes online kamery na stránkách www.strameseosokoly.cz​. Přes online stream je tak možné sledovat mláďata od jejich vylíhnutí, přes okroužkování až po vylétnutí z hnízda do světa.“ uvádí Katarzyna Woś, místopředsedkyně představenstva skupiny ORLEN Unipetrol.


Okroužkování je pro mláďata sokolů určitou předzvěstí doby, kdy budou opouštět hnízdo. Nejdříve začnou několik týdnů po obdržení kroužků prozkoumávat okolí hnízdní budky, učí se létat a během června ji následně úplně opouští. Mladí sokoli po dvou až třech začnou vyhledávat vlastní teritorium, ve kterém následně žijí a přivádí další generace mladých. „Díky kroužkování víme, že sokoli vylíhnutí v Litvínově žijí nejen zde na severu, ale také v západních a středních Čechách, Polsku, Sasku, Bavorsku a dokonce ve Francii. Letos například víme, že samec narozený před třemi lety v Litvínově vyvedl mladé s německou samicí na komíně Teplárny Trmice.“ dodává Václav Beran.
Post date: 2023-05-22 13:30:52
Post date GMT: 2023-05-22 11:30:52