Homerlive
https://www.homerlive.cz/mladi-chemici-maji-sve-olympijske-viteze/

Mladí chemici mají své olympijské vítěze




V Litvínově se konala chemická olympiáda středních škol. Mezi gymnazisty byl nejlepší Richard Veselý z Prahy, mezi studenty středních průmyslových škol Vojtěch Musil z Brna.

Národní kolo 53. ročníku chemické olympiády, kterou vyhlašuje Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ČR a organizuje Vysoká škola chemicko-technologická v Praze, se vůbec poprvé nekonalo na půdě univerzity, ale v Univerzitním centru VŠCHT v areálu petrochemického výrobního závodu Unipetrolu v Litvínově. Část olympiády se konala rovněž v prostorách Střední školy Educhem v Meziboří. Soutěže se zúčastnilo 47 nejlepších středoškoláků ze všech krajů republiky. Odborná porota pod vedením Petra Holzhausera hodnotila jak teoretické znalosti, tak praktické dovednosti v laboratoři. Tématem finálového kola byla katalýza, proces směřující k urychlení určité chemické reakce pomocí katalyzátoru. „Zájem studentů středních škol o technické obory, tedy i o chemii, je mnohem nižší, než o studium humanitních oborů. Studenti si hledají snazší cestu, a technice se proto vyhýbají. Není ale pravda, že by byli mladí lidé dnes na chemii méně nadaní. Nejdůležitější je studenty zaujmout a nadchnout je pro danou věc,“ míní ředitel pro výzkum a vývoj Unipetrolu RPA Tomáš Herink. Podle Petra Holzhausera má největší vliv na přístupu studentů k chemii práce pedagogů. „Máme v republice školy, ze kterých se olympiád pravidelně účastní více studentů a mají úspěch. Není to tím, že by se tam rodili chemičtí talenti. Jsou tam učitelé, kteří umí studenty zaujmout a k chemii je přivést,“ míní Petr Holzhauser.
Sedmnáct finalistů bude dál bojovat o možnost reprezentovat Česko na mezinárodní chemické olympiádě v thajském Bangkoku v červenci, kam poletí čtyři nejlepší studenti.

Podle lektora VŠCHT Karla Melzocha je na tom chemie se zájmem mladých lidí dobře. „Jako rektor školy zaměřené na technické a přírodní vědy mě hřeje skutečnost, že se rok co rok objevuje skupina mimořádně talentovaných a odhodlaných studentů, kteří milují chemii. Vidím v nich generaci, která se za pár let hlasitě přihlásí o slovo a posune náš fascinující obor dál,“ říká Karel Melzoch. „Je nám velkou ctí, že hostíme nejlepší středoškolské chemiky z celé České republiky v Chemparku Záluží. Je to vůbec poprvé, kdy se finále chemické olympiády koná ve výrobním závodě. Jedině těsná spolupráce akademické sféry s firemním sektorem zaručí úspěšný rozvoj chemických oborů a přitáhne nové studenty, kteří se v budoucnu stanou hybnou silou české chemie ve školství, výzkumu a v průmyslu,“ doplňuje Andrzej Modrzejewski, generální ředitel skupiny Unipetrol.

Součástí čtyřdenního programu bylo kromě teoretických a praktických úloh také mnoho pestrých doprovodných aktivit. Vyhlášení vítězů se konalo v zámku Valdštejnů v Litvínově. Chemická olympiáda má v České republice bohatou historii. Ta úplně první mezinárodní se konala v roce 1968 v Československu. Příští rok se kruh uzavře. Padesátý ročník se vrátí opět tam, kde vše začalo. Pořadateli budou společně Česká republika a Slovensko.
Přehled vítězů:

Kategorie A – gymnázia

1. Richard Veselý, Gymnázium Budějovická, Praha 4

2. Ondřej Malý, Gymnázium Jateční, Ústí nad Labem

3. Jiří Ledvinka, Gymnázium Opatov, Praha 4

Kategorie E – střední průmyslové školy

1. Vojtěch Musil, Střední průmyslová škola chemická Brno

2. Jiří Doležel, Střední průmyslová škola chemická, Brno
Post date: 2017-02-03 10:01:26
Post date GMT: 2017-02-03 09:01:26