Mladým pomůže Transfer

0
1250

Transfer je projekt, jenž má pomoci mladým lidem do 29 let z Ústeckého kraje, kteří z různých důvodů sami práci najdou jen těžko. V cestě za uplatněním jim stojí nedokončené vzdělání, žijí v sociálně vyloučených lokalitách, nemají pracovní návyky ani dostatečnou motivaci svůj přístup k práci změnit, potýkají se s celou řadou závislostí, případně jim start do pracovního života komplikuje kombinace všech těchto hendikepů. Více než sedm set mladých lidí, kteří nemají práci a nejsou ve vzdělávacím procesu, tedy nechodí do žádné školy, nyní najde pomoc zkušených terénních pracovníků, lektorů, profesních koučů a zaměstnavatelů, kteří se jejich problémů nebojí a chtějí jim dát šanci. Stačí chtít a pomoc přijmout.

Strážní andělé

V celém Ústeckém kraji kromě Děčínska, kde probíhá obdobný projekt Cesta, funguje šestnáct poradenských míst Transfer help desk. Mladým lidem jsou tu připraveni poradit a pomoci nejen najít práci. „Seznámíme je se vším, co jim projekt Transfer nabízí. Zaměřujeme se výhradně na jejich budoucnost, na to, co mladí lidé od života chtějí a očekávají. Nikdo se nemusí obávat, že by se osobní poradce chtěl probírat minulostí a případnými chybami, které zájemce o vstup do Transferu kdy udělal. Jsme schopni pomoci i při řešení složitých životních situací, jako je boj se závislostí, dluhy, s komunikací s úřady. Osobní poradce je vlastně takový strážný anděl každého mladého člověka, který do Transferu vstoupí. Provází ho celým projektem a je připraven vždy podat pomocnou ruku,“ vysvětluje osobní poradkyně Transfer help desk Milada Švýcarová. Osobní poradce také pomůže s výběrem nejvhodnější aktivity v rámci projektu, ať už je to motivace k práci, rekvalifikace, praxe či podporované pracovní místo. Na poradenské místo se ale mohou obrátit také zaměstnavatelé, kteří mají zájem mladé lidi v rámci projektu Transfer zaměstnat. V takovém případě získají roční podporu 20 800 Kč na měsíc. Podporovaných pracovních míst v celém kraji vznikne 180.

Nové perspektivy

Pro mladé lidi je v Transferu připraven poradenský program „Nová perspektiva“. Ten je určen zejména těm, kteří nepracují, nestudují a potýkají se se sociálním vyloučením. „Zejména tato cílová skupina potřebuje nový impuls v rámci svého stávajícího života. Ukázat novou perspektivu, obnovit či ukázat základní pracovní návyky, posílit sebevědomí, odpovědnost, prolomit negativní vzorce přenášené v rámci rodiny, ukázat cestu ze stávající zdánlivě bezvýchodné situace,“ popisuje program manažer projektu Aleš Janeček. Poradenský program umožní těmto mladým lidem získat informace spojené s problematikou živnostenského podnikání, vedení daňové evidence a účetní agendy, personálních činností, písemností podnikatele, marketingové činnosti a dalších informací, bez kterých se začínající podnikatel neobejde. Transfer ale pomůže také mladým lidem, které při hledání práce brzdí jejich vlastní obavy a nízké sebevědomí. Pro ně je připraven „Program individuálního koučinku“, při kterém se zbaví všech svých strachů. Součástí projektu jsou i odborné rekvalifikace pro mladé lidi s nevyhovujícím nebo chybějícím vzděláním. Mladí lidé, kteří ještě nikdy nepracovali, mají často také velmi nereálné představy o tom, co firmy nabízí a co mohou sami požadovat. Mají zkreslenou představu o možných výdělcích, pracovní době i pracovních povinnostech. Proto je do projektu Transfer zařazen také program „Motivace do práce“. „Zaměstnavatelé v rámci tohoto programu klientům z pozice toho, kdo dává práci, představí požadavky současného trhu práce. Zajímavým motivačním prvkem pro klienty Transferu budou diskuze s mladými lidi, kteří se už ve firmách uplatnili. Mohou svým vrstevníkům ukázat, že to jde a úspěch v práci je možný i v mladém věku. Konkrétně se pak klienti Transferu seznámí s provozem ve firmách během exkurzí,“ vylíčil aktivitu Aleš Janeček. Reálné pracovní zkušenosti a pracovní návyky pomůže mladým lidem získat program „Team“. Jde jednak o cvičné dílny ve spolupráci se školami zřizovanými Ústeckým krajem, a to jak v technických tak i administrativních oborech. Pro získání praxe a pracovních návyků je pak velmi významná aktivita generační spolupráce. „Jedná se o sdílení jednoho pracovního místa zaměstnancem v předdůchodovém věku a mladým zaměstnancem. Od staršího kolegy získá mladý člověk tolik ceněné zkušenosti,“ doplnil Aleš Janeček. Do projektu se můžete zapojit také v Mostě a okolí. Adresy poradenských míst najdete na homerlive.cz.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your name here
Please enter your comment!