Homerlive
https://www.homerlive.cz/mostecka-mestska-knihovna-zacala-stacet-svuj-prvni-med/

Mostecká městská knihovna začala stáčet svůj první med




Mostecká knihovna už sklízí první med. Ten stáčela od včelek, které má na střeše budovy. Včelaření se knihovně dokonce natolik zalíbilo, že hodlá počet včelstev mnohonásobně rozšířit. Na záměr si knihovna požádá o dotační peníze.

Dvě včelstva zapůjčil knihovně již koncem května včelař Vít Loukota. Včely se umístily na střechu knihovny, kde je pravidelně včelař, ale také zaměstnanci knihovny kontrolují. „Co se týče včel, vše funguje bezvadně. Měli jsme už první stáčení medu. Máme ho zhruba kolem pěti litrů,“ konstatoval ředitel knihovny Tomáš Ondrášek s tím, že první snůška medu bývá slabší, protože včely se na novém místě teprve rozkoukávají. „Med stočíme do deseti půllitrových sklenic. Med pak od nás dostanou hosté, například Michal Horáček, který se sem chystá příští týden. Dostanou ho muzikanti a zpěváci, kteří knihovnu navštíví, nebo ho také dáme do soutěží jako jednu z výher pro děti,“ nastínil plány s medovou pochoutkou ředitel Ondrášek. Ten se do včel rovnou zamiloval, a to natolik, že chce jejich společenství mnohonásobně rozšířit. „Jsme ve včelařství začátečníci, ale radost z nich máme obrovskou. Oceňuji jejich organizační systém. Náš plán je zažádat na přelomu roku krajský úřad o grant, abychom si mohli pořídit k těmto dvěma včelstvům ještě dalších několik,“ říká Tomáš Ondrášek. A knihovna by mohla prý i uspět. Letos grant získalo až 95 procent žadatelů. „Více se bude vědět v únoru, kdy se grant přiděluje, aby se včas na jaro mohly pořídit úly a další vybavení pro včely. Kdyby se to podařilo, měli bychom obrovskou radost,“ dodává ředitel knihovny.

Včelstvo by chtěla knihovna v budoucnu umístit i do svého atria. „Je to ale zatím jen v rovině úvah. Se včelami jsme teprve začátečníci. Chtěli bychom nechat vybudovat i prosklený úl, aby mohli děti a ostatní návštěvníci pozorovat život včel a jejich řád a systém na vlastní oči. Myslím, že je to jedinečné a rozhodně zajímavé,“ je přesvědčený Tomáš Ondrášek.

Knihovna je v Klubu střešních včelařů


Včely může knihovna chovat jen ale v případě, že je zaregistrována ve svazu včelařů. „Do svazu se přihlásíme jako knihovna. Zatím máme včely jen v pronájmu. Pokud se podaří získat grant a včelstvo rozšířit, budou včely a vše ostatní už naše,“ vysvětluje ředitel knihovny s tím, že knihovna je nyní dokonce už členem Klubu střešních včelařů. „V republice je to úplná novinka. Byli jsme přijati jako členové Klubu střešních včelařů. Máme legitimaci číslo 15. Dalšími členy jsou například Národní divadlo či pražský magistrát a další,“ prozradil zajímavost Tomáš Ondrášek.

„Včelstva ve volné přírodě trpí pylovou podvýživou. Město – kde se nepoužívá chemie a je pestrost květeny zahrádek, hlavně parků – kompenzuje včelstvům ten nedostatek, který je ve volné přírodě,“ uvedl k chovu včel na střechách bytových i nebytových objektů první místopředseda Českého svazu včelařů Miloslav Peroutka.
Post date: 2016-09-09 11:01:00
Post date GMT: 2016-09-09 09:01:00