Homerlive
https://www.homerlive.cz/muzeum-chysta-tabor-o-praveku/

Muzeum chystá tábor o pravěku




Putování s Pračlovíčkem je název nového příměstského tábora, který chystá Oblastní muzeum v Mostě ve spolupráci s Archeoklubem Kadaň.

Letos poprvé budou moci i děti z Mostecka okusit, jaké to je stát se pravěkými malíři, hrnčíři, šamany či keltskými bojovníky a zároveň budou poznávat minulost.

Zajímavý a netradiční příměstský tábor, který při Městském muzeu v Kadani bývá hned po vyhlášení beznadějně obsazený, proběhne v Mostě ve dvou turnusech - ve druhé polovině července a na začátku srpna. „Příměstský tábor Pračlovíček pořádáme ve spolupráci s Archeoklubem v Kadani, který toto téma úspěšně otevírá již poněkolikáté. Rádi bychom využili jejich bohatých zkušeností, zvláště proto, že každoročně věnujeme archeologii velkou pozornost v rámci Mezinárodního dne archeologie (třetí sobota v říjnu), takže to zapadá do našeho dlouhodobého programu,“ okomentoval vznik tohoto příměstského tábora ředitel Oblastního muzea v Mostě Michal Soukup. První turnus příměstského tábora Putování s Pračlovíčkem povede vedoucí a zakladatelka kadaňského archeologického kroužku a zároveň archeoložka Městského muzea v Kadani Jana Šílová, společně s archeologem Jiřím Šlajsnou. „S muzeem spolupracujeme dlouho. Jiří Šlajsna je také archeolog, je spoluzakladatelem archeologického kroužku jak pro dospělé, tak i pro děti, jimž se hodně věnujeme - a pomáhá mi tady v Kadani. Chtěli jsme naše služby dále rozšiřovat a zdokonalovat, tak jsme asi před třemi lety vymysleli tento příměstský tábor v Kadani, kde máme zázemí. Měl obrovský ohlas, a protože i zde v Mostě je muzeum velmi aktivní a snaží se rozšiřovat své služby, rozhodli jsme se, že ho vyzkoušíme zorganizovat i pro mostecké děti,“ vysvětlila Jana Šílová, jak se pravěký tábor dostal do Mostu. V mosteckém muzeu by měl pokračovat i v příštích letech.

Stopování, hrnčířství i keltská bitva


Putování s Pračlovíčkem je archeologický tábor. Tematicky a časově se tábor věnuje období od paleolitu (starší doba kamenná) až k době římské. „Chceme tu děti něco naučit a hlavně chceme, aby je to bavilo,“ podotýká Jana Šílová a k náplni tábora prozrazuje: „Každý den se budeme z doby kamenné posouvat směrem k dnešku. Děti se tak stanou například pravěkými malíři, šamany, budou se učit o nástěnných malbách, stanou se na chvíli i římskými vojáky nebo keltskými bojovníky. Vyzkouší si práci s keramikou, drcení obilí a mnoho dalších dovedností.“ Kromě toho, že budou děti trávit čas na táboře v muzeu a jeho okolí, plánují se i výlety.

Tábor je zaměřený spíše na menší děti, a to nejlépe od 5 do 8 let. Mohou se ho ale účastnit i děti starší, které by daná tematika zaujala. Pokud mají mladší děti starší sourozence apod. „Rádi tábor přizpůsobíme i pro starší děti, vymyslíme těžší úkoly. Ti starší tu také pomáhají mladším, takže to není žádný problém,“ souhlasí archeoložka. I pro mostecké děti a jejich rodiče platí, že pokud mají o tábor zájem, měli by se přihlásit co nejdřív. Částečně je totiž tábor už nyní naplněný.

Putování s Pračlovíčkem   17. – 21. 7.  2017

Putování s Pračlovíčkem   31. 7. – 4. 8. 2017

Přihlášky na: brandova@muzeum-most.cz
Post date: 2017-05-12 09:14:39
Post date GMT: 2017-05-12 08:14:39