Homerlive
https://www.homerlive.cz/na-jednani-zastupitelstva-slo-o-kazdy-hlas/

Na jednání zastupitelstva šlo o každý hlas




Značným nezájmem většiny opozičních zastupitelů trpělo poslední jednání litvínovského zastupitelstva. Na straně opozice seděl jediný člověk, a to Jiří Šlégr (SNK - ED). Koalici pak chyběli dva lidé, a tak ke schválení každého bodu jednání bylo potřeba hlasů všech přítomných. Body, u kterých bylo jasné, že se na nich neshodují ani koaliční partneři, zastupitelé jednoduše stáhli a posunuli do dalšího jednání. Snad budou mít štěstí na větší účast.

Nejprve jednání plynulo bez zádrhelů, zastupitelé svorně hlasovali PRO až do chvíle, než se začal projednávat Akční plán rozvoje města Litvínova pro rok 2018. Jiří Šlégr se zdržel, což znamenalo, že akční plán nebyl schválen. Na řadě bylo dohodovací řízení, po kterém jediný přítomný zástupce opozice změnil názor. „Na mojí střídačce nikdo jiný nesedí. Původně jsem sice zaujal neutrální stanovisko, ale vzhledem k tomu, že se jedná o důležitý materiál pro Litvínov, rozhodl jsem se ho nakonec podpořit,“ zabrousil do sportovní terminologie Jiří Šlégr. Radní Vlastimil Doležal (STAN) připomněl, že v akčním plánu jsou začleněny i zásadní investice do Zimního stadiónu Ivana Hlinky. Znovu se jinak hladký průběh jednání zastupitelstva zadrhl při projednávání bezúplatného nabytí pozemků u autobusového nádraží. Jedná se o pozemek, na kterém se nachází pozemní komunikace s asfaltovým povrchem, která vede do areálu firem BUS.COM, a. s. a EUROMONT LEŠENÍ, spol. s r. o. Zastupitel Jiří Fedoriška (ANO) už v diskuzi oznámil, že bude proti, a tím vzhledem k počtu přítomných zastupitelů nabytí pozemku znemožní. „Město v této chvíli tyto pozemky nepotřebuje. Komunikace na těchto pozemcích je ve velmi špatném stavu. Město by muselo komunikaci, která vede k soukromým areálům, opravit,“ zdůvodnil svou nechuť hlasovat PRO Jiří Fedoriška. „Tento pozemek by mohl mít do budoucnosti velký strategický význam. Připravujeme investici do dopravního terminálu. Na těchto pozemcích by mohlo být například parkoviště. Je v zájmu města tento pozemek vlastnit. Řada komunikací v majetku města není v dobrém stavu a město se o ně přesto stará,“ apelovala na kolegy z koalice místostarostka Erika Sedláčková (KSČM). Když ale bylo jasné, že hlasování neprojde, stáhli zastupitelé raději tento bod z jednání a odložili hlasování na dobu, až nebude výsledek závislý na jediném hlasu. (pur)

Co ještě zaznělo na rokování v Litvínově...


Litvínov postaví sociální byty

Zastupitelé schválili přijetí dotace na adaptaci prostor penzionu pro seniory ve Vodní ulici a adaptaci prostor penzionu pro seniory v ulici Podkrušnohorská. V prvním případě získalo město dotaci od Ministerstva pro místní rozvoj šest miliónů korun, druhá dotace ze stejného zdroje činí 4 milióny korun. Oba projekty mají být dokončeny nejpozději do 31. 12. příštího roku. Přestavbou prvního patra penzionu ve Vodní ulici má vzniknout šest malometrážních bytů o maximální rozloze 44 m2. V penzionu v ulici PKH pak přestavbou prvního patra vzniknou dva byty a přestavbou druhého patra také dva sociální byty. „Sociální byty budou nezávislé na provozu penzionu. Budou mít zvláštní vchod a jejich obyvatelé nebudou nijak narušovat chod penzionu. Přidělovány budou dle systému prostupného bydlení. Cílem navrhovaného systému sociálního bydlení je zajistit osobám, které splní zákonem stanovená kritéria, důstojné podmínky pro bydlení a rovněž snížit pravděpodobnost pádu do chudoby. Nejedná se ale o lidi sociálně nepřizpůsobivé. Byty budou přidělovány většinou na přechodnou dobu například matkám samoživitelkám nebo mladým lidem, kteří přijdou z dětských domovů,“ vysvětlila už dříve místostarostka Erika Sedláčková.
V sídle Čtyrlístku zřídí Litvínov centrum Lesánek

Město Litvínov plánuje zřídit centrum Lesánek, nově vybavenou bezbariérovou učebnu v prostorách MŠ v Tylově ulici, kde nyní sídlí organizace Čtyřlístek. Objekt je ve špatném stavu a bude nutná jeho celková rekonstrukce. Na akci získalo město dotaci 3 milióny korun ze Státního fondu životního prostředí. Další jeden a půl miliónu korun je spoluúčast města. Novou bezbariérovou učebnu bude provozovat mateřská škola v Tylově ulici. Využívat ji ale budou moci i ostatní mateřské školy a třídy prvního stupně základních škol. V objektu po rekonstrukci spolu s Lesánkem zůstane i Čtyřlístek. „V minulosti jsme chtěli Čtyřlístek přestěhovat, ale nenašli jsme pro něj vhodné prostory. Mladí rybáři potřebují ke svému tréninku i zahradu, která je u objektu. Lesánek a Čtyřlístek mohou být ve vzájemné symbióze,“ uvedla místostarostka Erika Sedláčková. Součástí projektu jsou nejen stavební úpravy objektu, ale také vybavení bezbariérové odborné učebny přírodních věd a polytechniky doplněné DIGI koutkem.
Územní studie krajiny Litvínovsko

Více než jeden milión korun získalo město dotaci na projekt Územní studie krajiny Litvínovsko. Územní studie krajiny Litvínovsko je jedním ze základních podkladů pro plánovací a rozhodovací činnost zejména orgánů územního plánování, orgánů ochrany přírody, stavebních úřadů a dalších orgánů podílejících se na rozhodování o krajině. Dotaci městu poskytlo ministerstvo pro místní rozvoj.
S prodejem pozemků byli zastupitelé opatrní

Prodej pozemku v Žižkově ulici, na kterém měl kupec zájem postavit bezkontaktní myčku, zastupitelé odmítli jednohlasně. Proti záměru se postavili také obyvatelé Žižkovy ulice a přilehlých lokalit. Kromě myčky mělo v prostoru vzniknout také parkoviště. Naopak se slevou prodali zastupitelé 320 m2 v Šumné. „Jedná se o pozemek zatížený inženýrskými sítěmi. Z jedné strany je stísněný stoletými duby, z druhé strany korytem potoka. O pozemek se zájemci poctivě roky starali, když ho měli v nájmu,“ apeloval na kolegy místostarosta Milan Šťovíček. Žádné přímluvy ale nestačily, aby zastupitelé schválili prodej pozemku na Lázeňském vrchu. Tam chtěl kupec postavit dům s bytovou jednotkou a obchodem. „Tento pozemek máme už velmi dlouho v nabídce. Chceme ho prodat, řešili jsme už několik žádostí. Není důvod tentokrát prodej neschválit,“ snažil se Milan Šťovíček i v tomto případě. „Záměr sice splňuje všechny podmínky, ale neodpovídá charakterově lukrativnímu pozemku v centru města,“ nesouhlasila s ním místostarostka Erika Sedláčková. Ostatní zastupitelé jí dali hlasováním za pravdu.

Diskutovalo se o smogu i Čapím hnízdě


V diskuzi na posledním jednání litvínovských zastupitelů vystoupil poslanec za ANO Jan Schiller. Zastupitelům v Litvínově nabídl, že ho mohou kdykoliv kontaktovat. Litvínov totiž svého zástupce v Poslanecké sněmovně nemá. Druhým diskutujícím byl Jiří Mareš, který požadoval, aby zastupitelstvo projednalo možnost zřízení senzorické sítě pro boj se smogem.

Jan Schiller ubezpečil zastupitele, že je jim kdykoliv k dispozici. Hned na místě jeho nabídku využil Vlastimil Doležal, který vyjádřil rozhořčení s postupem předsedy Poslanecké sněmovny Radka Vondráčka v kauze Čapí hnízdo. „Sdělte, prosím, panu předsedovi mé výhrady k možnosti odložit trestní stíhání v kauze Čapí hnízdo,“ prohlásil Vlastimil Doležal a dodal, že nechápe, jak takto vysoce postavený politik mohl vůbec s myšlenkou na odklad trestního stíhání přijít. K výzvě Vlastimila Doležala se připojil také Milan Šťovíček a Jiří Šlégr. Jan Schiller přislíbil, že rozhořčení litvínovských zastupitelů bude tlumočit, když se před tím pokusil přesvědčit přítomné, že byla slova předsedy Poslanecké sněmovny jen zkresleně interpretována médii.

Jiří Mareš pak oslovil starostku města Kamilu Bláhovou s námětem, aby se zastupitelstvo zabývalo možností zřízení senzorické sítě pro boj se smogem. „Není mi lhostejné, jak vyrůstají naše děti. Navrhuji, abyste se inspirovali tím, jak to dělají v Litoměřicích. Chtěl bych, aby se tím zastupitelstvo zabývalo už na příštím jednání,“ vyzval Jiří Mareš starostku města. Jeho žádostí se vedení města přislíbilo zabývat.
Post date: 2017-12-08 09:59:42
Post date GMT: 2017-12-08 08:59:42