Na místě budoucí těžby objevili archeologové hroby z doby bronzové

0
839

Dva kostrové hroby, staré více než čtyři tisíce let, objevili archeologové v prostoru pod Slatinickou výsypkou. V místě, kde se společnost Vršanská uhelná, jedna z těžebních společností Pavla Tykače, připravuje na pokračování těžby.

„Pozůstatky pravěkého osídlení jsme v těchto místech nezachytili, avšak odkryli jsme pohřebiště, které můžeme orientačně datovat do starší doby bronzové, tedy do období 2 500 let před Kristem,“ uvedl k nálezu Martin Volf, archeolog z Ústavu archeologické památkové péče severozápadních Čech Most. V prostoru lomu Vršany a šachet kolem Mostu se podle archeologa jedná o poměrně unikátní a zajímavý nález, na území celého Ústeckého kraje ale podobné hroby z období takzvané únětické kultury nejsou ničím výjimečným.

Dávné pohřebiště objevené na výsypce lomu je již několikátým nálezem archeologického týmu, který ve Vršanské uhelné pracuje od roku 2014. V uplynulých letech zde odhalil pozůstatky pravěkého osídlení především z doby železné. Typickým zástupcem takového osídlení jsou takzvané polozemnice, částečně zahloubené objekty, které obývali Keltové případně Germáni. Nálezy z okolí lomu Vršany chtějí archeologové po dokončení výzkumu a analýz představit veřejnosti.

Za dohledu antropologa se co nejšetrnějším způsobem vyzvednou kosterní pozůstatky a předají do laboratoře k dalšímu zkoumání. „Určujeme pohlaví a věk a z pohledu antropologa je zajímavé zjišťovat patologické změny, například nemoci. Některá degenerativní onemocnění, která se v naší populaci objevují třeba u šedesátiletých, se u těchto kultur objevovala už kolem čtyřicátého roku věku,“ popsala Jana Kujavceva Hlavová, antropoložka.

Vršanská uhelná s archeologickým ústavem spolupracuje od roku 2012. Vlastní terénní práce začaly o dva roky později a budou pokračovat až do roku 2018. Jedná se o rozsáhlou plochu v místech mezi bývalými povrchovými hnědouhelnými lomy Slatinice a Vrbenský, kde se nachází původní terén, dosud nezasažený těžbou. Pro těžební společnost je záchranný archeologický výzkum jednou z podmínek k povolení hornické činnosti.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your name here
Please enter your comment!