Na posledním jednání mosteckého zastupitelstva bylo tři hodiny dusno

0
1586

Dusno panovalo na posledním jednání mosteckého zastupitelstva. A to doslova. V neklimatizovaném jednacím sále teplota stoupala vysoko nad běžnou hladinu, kdy jsou ještě úředníci v kancelářích schopni vnímat a pracovat. Nepomohly větráky ani otevřená okna. Zastupitelé ale navzdory tropickým teplotám uvnitř i venku jednali svižně a skončili už za tři a půl hodiny.

Poslední předprázdninové jednání ignoroval zastupiteský klub KSČM. Na jednání se tak dostavilo jen 33 politiků ze zvolených 45. Na úvod jednání zastupitelů přišli diskutovat občané ze Souše. Upozorňovali na hluk z Autodromu Most a žádali vedení města, ať vstoupí do jednání s majiteli areálu. Upozorňovali na to, že hluk z autodromu trvá i po dvacáté hodině večer a žádali vydání příslušné městské vyhlášky, která by provoz autodromu upravovala. K názoru občanů se připojili někteří zastupitelé.

V diskuzi zastupitelů na závěr jednání se nejprve Berenika Peštová (ANO) dotazovala na připravenost města na platnost zákona o zveřejňování smluv a objednávek. „Máme metodický pokyn pro společnosti a příspěvkové organizace. Úředníci absolvovali školení. Jsme připraveni,“ ujistil zastupitele náměstek primátora Marek Hrvol (Severočeši Most).

Zastupitelka Hana Jeníčková (SMM) apelovala na vedení města, aby podpořilo oslavy 500. výročí kostela Nanebevzetí Panny Marie. „Bylo by dobře, kdybychom uspořádali velkolepé oslavy a peníze dali už do rozpočtu na příští rok,“ vyzvala Hana Jeníčková vedení města. Náměstkyně Markéta Stará (Severočeši Most) ji ujistila, že město s oslavami počítá. „Vstoupili jsme do jednání s kastelánkou kostela a nabídli organizační podporu oslav, nebráníme se ani podpořit oslavy finančně,“ uvedla náměstkyně.

Jana Schillera (ANO) zajímala petice obyvatel lokality u bloku 100 a to, jaká bezpečnostní opatření město chystá pro tuto oblast. „Lokalita je závadová, migrují nám tu nepřizpůsobiví obyvatelé hlavně kvůli sociálním dávkám,“ připustil primátor Jan Paparega (Severočeši Most) a ujistil zastupitele, že město připravuje řadu opatření pro zvýšení bezpečnosti. Městská policie Most bude v lokalitě více monitorovat jednotlivé osoby, které se podílejí na narušování občanského soužití. Chystá se také metodika, jak zmapovat ohniska protiprávního jednání. Znovu zastupitelé usednou k jednání 22. září. Během prázdnin se zastupitelstvo nekoná.

Kvůli fotbalu houstla atmosféra

Mostečtí zastupitelé sjednotili fotbalové kluby pod správu jediného subjektu, a to městského Mosteckého fotbalového klubu. Fotbalové téma rozhýbalo celé jednání mosteckých zastupitelů. Někteří zastupitelé se pozastavovali nad tím, že by město mělo platit za dospělé fotbalisty, které navíc Mostecký fotbalový klub ani nepotřebuje.

Sjednocení fotbalových klubů se uskuteční díky dotaci bezmála pět milionů korun pro Mostecký fotbalový klub. Ten za tyto peníze odkoupí mládež i dospělé fotbalisty A týmu od FK Baník Most 1909 a Fotbalové akademie Josefa Masopusta.

Otázka pro mosteckého radního Tomáše Kubala:

Jaká je podle vás budoucnost mosteckého mládežnického fotbalu pod správou Mosteckého fotbalového klubu?

„Díky soudržnosti vládní koalice se podařilo prohlasovat záchranu mládežnického fotbalu hrajícího pod FK Baník Most- FAJM. Pokud stávající vlastník splní naše podmínky, město Most je připravené převést děti pod MFK, aniž by se snížila úroveň soutěží, které právě hrají. Jsme připraveni dál financovat mládežnické fotbalisty v obou úrovních, které máme, a věřím  v brzké možné propojení.  Jsem rád, že město bude mít dohled ve své organizaci na své peníze a už nikdy nepřipustí, aby takto skončil fotbal. V tomto případě jsem optimistou. Pevně věřím ve světlou budoucnost a jsem rád že děti mohou dál kopat fotbal na této úrovni.“

Některým zastupitelům se ale zdálo nemorální zaplatit za členská práva malých fotbalistů. Zejména podle zastupitelů ANO bylo možné fotbalovou mládež získat bezplatně. „FK Baník Most 1909 je zadlužený a vydírá město. Požaduje od nás téměř pět milionů korun za to, že nám uvolní hráče. Peníze chce co nejdřív, prý proto, aby se děti mohly přihlásit k soutěžím za nový klub. Fotbalová akademie ale tento převod nepodpoří. My samozřejmě také chceme, aby děti mohly hrát a trénovat ve fungujícím klubu. Převod by ale měl být zdarma,“ prohlásil v úvodu diskuze Jan Schiller (ANO). Podle Josefa Tancoše (ČSSD) je ale tato transakce jediným způsobem, jak mostecký fotbal zachránit. „V dnešní době, kdy FK Baník není v kondici, aby mohl dál pokračovat, jsme povinni fotbal zachránit. Není jiná varianta. Dostat děti z Baníku do klubu města je jediná možnost,“ vysvětlil Josef Tancoš kolegům, kteří o dotaci stále pochybovali. Mezi ně patřili i Luboš Pitín a Hana Jeníčková (SMM). „Máme zájem, aby v Mostě fungoval fotbalový klub, ale ne tak, že si město koupí hráče d krachujícího Baníku. Kdyby šlo jen o děti, budiž. Jde ale i o dospělé fotbalisty, navíc mizerné hráče, které nepotřebujeme,“ pochyboval o nutnosti nákupu hráčů Luboš Pitín. Konsolidaci veškerých mládežnických soutěží pod správu Mosteckého fotbalového klubu podpořil primátor Jan Paparega. Ten připomněl také úsporu pro příští roky, kterou tento krok městu přinese. „Mít tři fotbalové subjekty a dva divizní týmy je i pro evropské město sportu luxus. Pokud mládežnické soutěže sjednotíme, ušetříme příští rok milion korun,“ uvedl argument pro primátor Mostu. Nakonec návrh těsnou většinou prošel a Most bude mít jen jeden jediný fotbal, a to Mostecký fotbalový klub.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your name here
Please enter your comment!