Homerlive
https://www.homerlive.cz/na-vodikove-konferenci-diskutovali-i-zastupci-usteckeho-kraje/

Na vodíkové konferenci diskutovali i zástupci Ústeckého kraje




V Karlových Varech se uskutečnil 3. ročník vodíkové konference H2 Forum 2024. Za účasti tří strukturálně nejvíce postižených krajů Ústeckého, Karlovarského a Moravskoslezského hostil i tento ročník odborníky z různých sektorů, včetně politiků, průmyslových lídrů a vědců, kteří diskutovali o roli vodíku jako klíčového prvku v přechodu na čisté a udržitelné energetické zdroje.
Ústecký kraj uspořádal první vodíkové fórum v České republice v roce 2022, o rok později navázal Moravskoslezský kraj a v letošním roce kraj Karlovarský. Tedy kompletní výčet regionů, které spojuje útlum těžby, strukturální změny a potřeba transformace na jiná perspektivní odvětví.


Během fóra vystoupila radní Ústeckého kraje Iva Dvořáková, která zdůraznila význam Ústeckého kraje v podpoře vodíkových iniciativ. „V kraji se tématu vodík hodně věnujeme. Prostřednictvím vodíkové platformy, vytvořené vodíkové strategie i podporou konkrétních projektů se snažíme rozhýbat vodíkovou ekonomiku v Ústeckém kraji. K tomu ale potřebujeme jak pomoc od státu, tak od Evropské unie – v této souvislosti navrhujeme zjednodušení pravidel a konkrétní úpravy národní i evropské legislativy pro podporu využití vodíku. Z Fondu pro Spravedlivou transformaci jsme podpořili devět strategických projektů, z nichž pět je zaměřeno na vodíkové technologie, výzkum, inovace i podporu vzdělávání a odborných kapacit na středních i vysokých školách v Ústeckém kraji,“ uvedla radní Iva Dvořáková s tím, že vodíkové technologie mohou hrát klíčovou roli v transformaci regionu z tradičního těžebního průmyslu na moderní a udržitelné ekonomické odvětví. Investice do vodíku představují nejen ekologické, ale i ekonomické řešení pro budoucnost kraje.


H2 Forum nabídlo zajímavé panelové diskuse s již konkrétními příklady realizovaných projektů. Představen byl strategický projekt Dopravního podniku města Ústí nad Labem, který zahrnuje pořízení vodíkových autobusů, které budou jezdit v městské hromadné dopravě v Ústí nad Labem. Dojde tím ke snížení emisí a podpoře čistší mobility ve městě. Součástí projektu je i vybudování plnící stanice na vodík a modernizace opravny pro vodíková vozidla.


Dalším strategickým projektem, který se v kraji rozbíhá je projekt Univerzity Jana Evangelisty Purkyně na vybudování výzkumného centra zaměřeného na rozvoj zelených technologií včetně vodíkových inovací s názvem „GET Centre UJEP“. V rámci projektu vznikne také nový studijní doktorandský program zaměřený na vodíkové hospodářství a obnovitelné zdroje energie.
Post date: 2024-09-17 12:29:40
Post date GMT: 2024-09-17 10:29:40