Některé benzínky v Ústeckém kraji dostaly externí defibrilátory

0
559

Na vybraných čerpacích stanicích MOL v Ústeckém kraji jsou od 7. srpna rozmístěny automatizované externí defibrilátory (AED). S těmito resuscitačními přístroji dokáže i laik efektivně pomoci člověku postiženému poruchou srdečního rytmu. V první fázi se MOL zaměří na frekventovaný dálniční tah D8 u Varvažova, kde budou defibrilátory k dispozici v obou směrech jízdy. Součástí instalace externích defibrilátorů je také povinné proškolení personálu stanic.

Již od června se instalují defibrilátory na 31 frekventovaných stanicích MOL po celé České republice, které využívá nejvíce řidičů při dlouhých cestách na letní dovolenou. V Ústeckém kraji budou defibrilátory v první fázi k dispozici na dvou čerpacích stanicích MOL – na dálnici D8 u Varvažova nedaleko Ústí nad Labem v obou směrech jízdy.

Časový interval od volání na tísňovou linku a příjezdem zdravotnické záchranné služby je v městech přibližně 5-8 minut. Během této doby je ale nutné zahájit resuscitaci a ideálně použít externí defibrilátor, na čemž často závisí přežití postiženého. S každou minutou prodlevy totiž klesá naděje na záchranu postiženého o 10 %, zatímco včas provedená defibrilace dokáže zamezit až 73 % úmrtí,“ upozorňuje lékařka Záchranné zdravotnické služby Ústeckého kraje MUDr. Eva Smržová. Zaměstnanci stanic MOL jsou proto v těchto dnech intenzivně školeni v provádění resuscitace s podporou AED. Všechny nainstalované AED jsou postupně zaregistrovány v rámci mobilní aplikace Záchranka.

Při náhlé srdeční zástavě často nastává tzv. fibrilace komor a právě v této fázi lze člověka zachránit včasným elektrickým výbojem z defibrilátoru. Zákazníci poznají stanici vybavenou externím defibrilátorem díky označení u vstupu. Ve svých mapách je uvidí i operátoři zdravotnického operačního střediska  a mohou tak okamžitě nasměrovat pomoc,“ doplňuje MUDr. Smržová a dodává: „Přístroj má jednoduché ovládání s hlasovými instrukcemi a jeho využití je snadné, neboť sám pozná, zda pacient potřebuje výboj nebo ne. Není proto možné postiženému nijak ublížit.“

Rozhodnutí MOL zavést na svých nejfrekventovanějších stanicích defibrilátory není náhodné. „Jedním z nejsilnějších pilířů naší sociální odpovědnosti je péče o druhé, a tak bylo přirozené zaměřit se také na ochranu zdraví našich zákazníků. Chceme využít možností naší sítě a pomoci se záchranou toho nejcennějšího – lidského života,” říká Tomáš Lux, retail manager MOL Česká republika. Instalací defibrilátorů navíc společnost rozvíjí svou vizi servisních stanic budoucnosti, tedy míst, kde se zákazníkovi vedle načerpání pohonných hmot dostane i široké škály dalších produktů a služeb.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your name here
Please enter your comment!