Homerlive
https://www.homerlive.cz/nemecky-ovcak-alex-pojede-na-mistrovstvi-sveta/

Německý ovčák Alex pojede na mistrovství světa




Kynologický klub v Mostě - Rudolicích se může chlubit skvělými výsledky a úspěchy. A to i díky předsedkyni klubu Jitce Duffkové a jejímu psu Alexovi, kteří sbírají medaile v domácích i mezinárodních soutěžích a čerstvě se probojovali do prestižní a nejvyšší soutěže sportovní kynologie, mistrovství světa. Bojovat o přední příčky na top soutěži v německém Meppenu budou už začátkem letošního října.

Jitka Duffková vede mostecký kynologický klub již čtvrtým rokem. Sportovní kynologii se ale věnuje již přes třicet let a bývala členkou i jiných kynologických klubů. S pětiletým německým ovčákem Alexem bude bojovat na mistrovství světa už potřetí, v silné konkurenci půldruhé stovky těch nejlepších psů z celého světa. Jak se Jitka Duffková a její Alex společně na světovou soutěž připravují a trénují, a co všechno už spolu zažili? Dozvíte se v našem rozhovoru.

S Alexem závodíte již druhou sezónu. Co se vám společně podařilo za úspěchy?

První závodní sezónu jsme s Alexem absolvovali v loňském roce, kdy jsme se úspěšně nominovali na mistrovství světa. Stali jsme se vicemistry České republiky a na mezinárodním mistrovství německých ovčáků jsme skončili čtvrtí. Máme za sebou i další výběrové soutěže, kde jsme uspěli. Na tuto úspěšnou sezónu jsme navázali i letos.

Získali jsme třetí místo na mezinárodním mistrovství, které se konalo v České Třebové a je pouze pro plemeno německý ovčák. Konkurence tu byla velmi silná. Sportovní kynologie v České republice je velice kvalitní. Mezinárodní závody se konají každoročně a vždy pět nejlepších psovodů se poté nominuje na mistrovství světa. Letos jsme znovu splnili kvalifikační podmínky a chystáme se do německého Meppenu, kde se mistrovství světa uskuteční od 5. do 9. října.

Co musí kynolog všechno splnit, aby se probojoval mezi ty nejlepší?

Jsou jasně daná pravidla, která se musí splnit. Jsou to tři disciplíny, které mají předepsanou sestavu cviků. Jednou z disciplín je stopování. Další disciplína je zaměřená na poslušnost – kde předvádíme odložení, přivolání, skákání přes překážky, aportování apod. Třetí disciplína je obrana, kdy pes vyhledává ukrytého figuranta, kterého pak musí vyštěkat a následují cviky, kde pes kouše do rukávu, zde se hodnotí ovladatelnost psa a plnost zákusů. Každá disciplína se hodnotí z maximálního počtu 100 bodů a součet bodů ze všech tří disciplín pak určí pořadí psů.

Hraje roli při soutěži i čas?

Čas jako takový se neměří. Pouze u stopování je daná maximální doba, za kterou musí pes odstopovat, čas jako takový není při získávání bodů důležitý. Hodnotí se především přesnost, ochota, intenzita čichání, aby pes stopu jen neproběhl…

Jak staří psi se těchto nejvyšších soutěží mohou účastnit a kdy jste s Alexem začala vy?

Soutěží se většinou zúčastňují psi od tří let, protože nějakou dobu trvá jejich příprava. Na soutěžích jsou i sedmiletí či osmiletí psi, záleží na zdravotním stavu psa. Pokud je ještě zdravý a může vykonat všechny cviky, není soutěž věkově omezena. Já jsem se účastnila mistrovství světa jako kynolog čtyřikrát, a letos to bude popáté. S Alexem ale potřetí. Předtím to bylo s jeho „prababičkou“.

Co je nejsilnější stránkou Alexe?

Řekla bych, že obrana a poslušnost. V obou sezónách byl v těchto disciplínách hodnocen známkou „výborně“. Je v nich perfektní. Je spolehlivý, ochotný, dá se s ním „domluvit“ a na závodech mu to zatím vždycky sedlo.

Jak se připravujete na mistrovství světa?

Soutěžit budeme ve třech disciplínách, a tak každý den trénujeme něco. Postupně a po malých dávkách. Jeden den děláme stopy, pak poslušnost, obranu jezdíme trénovat jednou týdně... Snažíme se udržovat ve formě, ale nijak to nepřeháníme.

Jak si na závody věříte a čeho byste chtěli spolu dosáhnout?

Mistrovství světa je vlastně tou nejvyšší soutěží sportovní kynologie. Bývá zde velká a silná konkurence. Závodní sezóna tím vrcholí a sjedou se nejlepší psi z celého světa. Bývá to kolem 160 psů, zpravidla ze 40 až 50 zemí světa včetně například Japonska, Jižní Ameriky, severní Afriky atd.

Myslím, že Češi jsou ve sportovní kynologii dobří a umisťují se na předních příčkách. Titul mistra světa loni získali například Slováci. My jsme s Alexem loni skončili dvakrát devatenáctí. Kdyby se nám letos podařilo dostat do první desítky, tak by to bylo skvělé. Ale dostat se i do dvacátého místa v této konkurenci není vůbec špatné.

Co by pro vás takové umístění, případně medaile, vlastně znamenalo?

Měla bych určitě ohromnou radost a bylo by to krásné. Myslím, že úspěch znamená pro kynologa jakési sebeuspokojení, protože to, co to mu obětujeme a dáváme, se tímto vrátí. Je to spousta času, trénování, dojíždění a také to něco stojí…

Co dostane Alex za odměnu, pokud si dobře povede. Čeká ho věnec buřtů?

Určitě bude nějaká dobrůtka. Alex cvičí strašně rád a moc ho to baví. Takže už jen doufat, že vše dobře dopadne a že předvedeme to, co máme netrénováno.

Děkuji za rozhovor a držíme palce!

Vlasta ŠOLTYSOVÁ
Post date: 2016-08-26 13:44:38
Post date GMT: 2016-08-26 11:44:38