Nenech to být a nedej šanci šikaně!

0
1002

Mostecké základní školy se zapojily do nového projektu organizace Nenech to být (NNTB). Hlavním cílem je boj proti šikaně a vylučování dětí z kolektivu. Školáci tak mohou anonymně oznámit šikanu pomocí nových webových stránek nebo i mobilní aplikace, a to zdarma.

V podstatě jde o jakousi internetovou obdobu schránek důvěry, kam děti mohou anonymně vložit vzkaz a sdělit, co je trápí. Je to možnost informovat o problému pro ty, kteří by se v reálném světě báli cokoliv udělat. Dětem nic nehrozí, a nejen proti šikaně tak bojují stylem, který je pro ně naprosto přípustný. Zároveň nejsou nuceny určit “agresora”, tudíž nejde ani o „žalování“ a aplikace se tak dá jen složitě zneužít. „Oznamování šikany je zcela anonymní. Není monitorována žádná IP adresa. Žáci tím pádem budou vědět, že když něco napíší, nikdo nezjistí, že to napsali oni. Oznámení je postoupeno povolaným osobám,” ujistila Petra Trojnová z odboru školství Magistrátu města Mostu.

A jaký je postup, pokud chce někdo oznámit případ šikany? „Škola se registruje zdarma na webu. Následně mohou aplikaci děti používat jako online schránku důvěry. Stačí vyhledat školu a napsat, co byste rádi sdělili metodikovi prevence na své škole,“ uvedl zakladatel Nenech to být Jan Sláma. Školy obdržely tištěné letáčky, plakáty a samolepky, které jim mohou pomoct s informováním studentů. „Fungujeme primárně jako webová platforma, ale žáci a studenti mohou využít i mobilní aplikaci, kterou máme jako doplněk,“ upozornil dále Sláma. Případ poté dostává do rukou vybraná osoba na škole, obvykle metodik prevence či výchovný poradce. Ten se jím zabývá ve spolupráci s Nenech to být či organizací Cesta z krize. Společně hledají cesty, jak dítěti pomoct.

Přestože webová či mobilní aplikace při boji proti šikaně na Mostecku nefunguje příliš dlouho, šikanu už školáci oznamují. „První případy oznámení šikany na Mostecku se objevily, konkrétnější ale být nemůžeme,“ nechtěl více prozradit Jan Sláma. Z Mostu se do projektu Nenech to být zapojily  a zaregistrovaly všechny základní školy, kromě tří, a také zdejší gymnázium. „Věřím, že se v blízké době zapojí ZŠ všechny, a časem snad i školy střední. Některé nás používají několik měsíců, většina se ale zapojila v posledních týdnech,“ podotkl zakladatel Nenech to být. Větší zájem stran základních škol a jejich registrace se začal projevovat i díky nedávnému představení projektu na magistrátu města, kam byly pozvány všechny školy. Most navíc patří mezi jedno ze dvou měst v ČR, ještě s Jihlavou, kde Nenech to být realizuje rozšířenou verzi této platformy. „Jde o to, že máme přímější a užší vztah s tou kterou školou, kontakt funguje na individuálnější bázi. Nenecháváme to být ani my a školu se snažíme kontaktovat, můžeme jí poradit. Jsem přesvědčen, že se tak nemůže stát, aby dotyčný výchovný poradce na škole nějaký případ oznámené šikany nějak podcenil nebo se mu nevěnoval apod.,“ ujistil dále Jan Sláma.

Více se dozvíte na: www.nntb.cz

Aplikace Nenech to být funguje zhruba rok a půl. Za celou dobu existence prostřednictvím Nenech to být prošlo 2 723 oznámení.

Děti i rodiče mohou odesílat nahlášení prostřednictvím mobilní aplikace a webu, které jsou zdarma ke stažení na Google Play či App store.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your name here
Please enter your comment!