Homerlive
https://www.homerlive.cz/novy-pristroj-posune-lecbu-rakoviny-prsu/

Nový přístroj posune léčbu rakoviny prsu




Krajská zdravotní představila v mostecké nemocnici nový přístroj pro detekci sentinelové mízní uzliny. Nejmodernější přístroj, který pomáhá při léčbě například karcinomu prsu, pořídila díky daru Vršanské uhelné.

Chirurgické oddělení Nemocnice Most využívá díky těžařům nový přístroj pro detekci sentinelové mízní uzliny. Dar od těžařské společnosti pokryl náklady na nový přístroj v plné výši, a to 1 127 115 korun.

Sentinelová mízní uzlina je tak zvaná strážní uzlina, která pro danou oblast těla poskytuje jakousi filtraci škodlivých nádorových buněk. Nejvíce se tato metoda ujala u operací a diagnostiky zhoubných nádorů prsu a poté zhoubných kožních nádorů – melanomů.

„Na našem chirurgickém oddělení je prezentovaná metoda detekce sentinelové mízní uzliny používána při operaci karcinomu prsů, což představuje zhruba 2 až 4 případy týdně. Využívá se zcela nová detekční látka Sienna+, respektive její elektromagnetické vlastnosti. Pro tento způsob detekce tedy není třeba využívat radioaktivní látky, což s sebou přináší několik zcela zásadních výhod. Lékařský personál ani pacientky nejsou vystaveny expozici záření, byť v malých dávkách; operatér je při použití detekční látky schopen sám provést injektáž detekční látky bez nutné spolupráce s jiným oddělením. Detekční látka Sienna+ zajišťuje rovněž delší trvání signálu,“ vysvětlil primář chirurgického oddělení mostecké nemocnice František Janů.

V současné době se přístroj využívá rutinně pouze na chirurgickém oddělení v Mostě. Zkoušen je ale i v několika zdravotnických zařízeních po celé republice, bez ohledu na to, zda mají či nemají nukleární oddělení. Benefitů, které přístroj poskytuje, je více a dají se využít na obou pracovištích. „Každá nová metoda potřebuje svůj čas, aby se etablovala. Jsme ve fázi, kdy ji nabízíme na tzv. zkušební operace na jednotlivých pracovištích a následně se lékaři vyjádří, zda o tuto metodu mají, nebo nemají zájem. Převažují ti, kteří zájem mají,“ uvedl Lubomír Doležal, zástupce dodavatelské společnosti. Metoda je hrazena ze všeobecného zdravotního pojištění.

„Jsem hrdý, že můžeme pomáhat takovým projektům, jako je i tento přístroj. Pomoc zvyšování úrovně lékařské péče v mostecké nemocnici považuji za velmi důležitou, a to i s ohledem na to, že jejího zázemí využívají zaměstnanci těžebních skupin. Proto jsme již před několika lety v rámci spolupráce s Ústeckým krajem začali investovat do nákupu přístrojového vybavení a modernizace zařízení. Doufám, že přístroj bude nemocnici sloužit co nejlépe,“ uvedl Pavel Tykač, majitel Vršanské uhelné.

Za štědrý a hlavně cenný dar poděkoval i ředitel Krajské zdravotní Petr Fiala. „Na základě dlouhodobé spolupráce s Ústeckým krajem a Vršanskou uhelnou se mostecké nemocnici už několikrát dostalo významné pomoci. Ať již zmíním nedávnou rekonstrukci oddělení šestinedělí či porodnice. Velmi si vážíme toho, kdo s námi spolupracuje už delší dobu a prokázal svou skutečnou pomoc zdravotnictví, Krajské zdravotní i zdejší mostecké nemocnici.“
Post date: 2016-09-23 11:11:10
Post date GMT: 2016-09-23 09:11:10