Obyvatelé stovek: Jednejte s novou vládou v náš prospěch, než tu vyroste ghetto!

0
911

S výzvou o pomoc při řešení situace s nepřizpůsobivými v lokalitě stovek vystoupil v diskusi obyvatel bloku 98 a zároveň předseda petičního výboru. Na jeho příspěvek se v zastupitelském sále poté strhla mezi zastupiteli vášnivá diskuse.

Dlouholetý obyvatel a domovník bloku 98 na třídě Budovatelů vyzval zastupitele, aby začali konečně řešit problémy se sociálně nepřizpůsobivými, kteří zde bydlí. „Jsem předsedou petičního výboru, byl jsem za panem primátorem a žádali jsme o řešení problémů. Od té doby se stalo minimum a neděje se nic, co by nám pomohlo,“ postěžoval si ve svém diskusním příspěvku Josef Fiala. Připomněl, že si zdejší starousedlíci před lety koupili byty v domech, do kterých investovali miliony korun a další miliony i stát v rámci oprav domů. „V té době žilo v našem domě 7 romských rodin – tedy deset procent obyvatel celého domu. Za pět let se odtud odstěhovalo 36 rodin, nyní je téměř je polovina bytů v našem domě pronajímána soukromými vlastníky, kteří tu nebydlí, přednostně nepřizpůsobivým romským spoluobčanům! Všichni víte, jak to tady vypadá. Proto vás vyzývám, abyste se snažili všemi prostředky, jak můžete. Spojte se s ostatními městy a zastupiteli měst, jako je Jirkov, Chomutov, Teplice či Litvínov. Všechna tato města mají problémy s nepřizpůsobivými. Máme novou vládu, a proto ji v roce 2018 oslovte a jednejte v náš prospěch, dříve než z naší čtvrti vyroste ghetto,“ apeloval na zastupitele občan. Ten mimo jiné kritizoval, že se do domů stěhují cikáni z ostatních částí celé republiky a pro zdejší obyvatele se tak mění spolužití a bydlení v peklo. Vinu dává i způsobu vyplácení sociálních příspěvků a dávek. „Tyhle lidi nikdy nepracovali a nikdy pracovat nebudou. Důchodci pobírají kolem sedmi tisíc korun důchod, mají strach, aby se uživili, otáčejí každou korunu, a my dopustíme, aby na dávkách nepřizpůsobiví dostávali 15 – 20 tisíc měsíčně?! V roce 2016 jsme získali titul město sportu, v roce 2017 můžeme být městem s největším výskytem nepřizpůsobivých, městem štěnic…“ konstatoval Mostečan a zdůraznil: „Lidi nezajímá, jestli jste Severočeši, Mostečané Mostu, nebo za kterou stranu bojujete. Jste představenstvo města a vy musíte jednat, abyste se vzájemně dohodli, neprali na sebe špínu – a jednali v zájmu slušných lidí města!“

Reakce na diskusi k nepřizpůsobivým

Jan Paparega, primátor Mostu

„Šli jsme cestou, která byla možná. Vytipovali jsme lokality s odborem sociálních věcí a městskou policií a i s SBD Krušnohor. Aplikovali jsme na ně opatření obecné povahy (omezení vyplácení příspěvků na bydlení apod., pozn.). Je to první z nástrojů, které nám legislativa dává. Problém zneužívání dávek je problém systému vyplácení dávek. Máme tady nové ministry, počkáme, jak to dopadne s důvěrou vládě… Budeme jezdit k příslušnému ministrovi a předpokládáme spolupráci s našimi poslanci. Pokusíme se vymyslet nějaký nástroj, jak toto potlačit.“

Hana Aulická, zastupitelka, poslankyně za KSČM

„Vedení města dělá, co může. Pokud ale nejsou legislativní nástroje, tak můžeme dělat jen do výše svých kompetencí. Ve sněmovně, i na HSRK jsme připravovali projekt, který by zaváděl, že majitelé bytů, kteří pronajímají více jak tři byty – by měli být pod živnostenským zákonem. Tato novela se zatím nestačila připravit, ale tento námět budeme podávat ve sněmovně znovu a konzultovat s ministryní. Jsou i další opatření. Vedení kraje připravuje úpravu dávek a příspěvků na bydlení, i tyto věci na zlepšení se budou prosazovat. Úřad práce byl měl mít větší možnosti a kompetence. Jsou to věci v chodu a věřte, že jsme se snažili už v minulém období, ale Ústecký kraj je v tom sám, takové problémy jinde nemají. Ve sněmovně je pak těžké najít lidi, kteří nás podpoří. Jednoduše je to nezajímá.“

Alois Malý, radní a zastupitel

„Město dělá vše, co jde. Narážíme na zákony, které tady jsou. Cokoliv se navrhne, je to těžké prosadit. Požadujeme po kraji strategii, aby se poslanci snažili a tlačili na věci. Tuto otázku jsme pokládali i prezidentovi, nová ministryně řekla, že připravuje razantní zlepšení. Budeme ji žádat a tlačit na věci. Doufáme, že se to změní. Věřte, že to nezanedbáváme.“

Luboš Pitín, zastupitel

„Nedávno se Kladno prohlásilo jako celek za vyloučenou lokalitu. Tím pádem může opatření obecné povahy uplatňovat na celé území města. Umím si představit části, které by z toho byly v Mostě vyjmuty. Věřím, že by to šlo. Pokud budou vyloučenou lokalitou jen dvě tři lokality, tři ulice, tak se nic nezmění.“

Alena Dernerová, zastupitelka, senátorka

„Nejde to aplikovat na celé město. Situace je ale vážná. Jak řekla již paní Aulická, všichni, co bydlí mimo, se ale o tento problém nezajímají. Část kolegů už navíc sbírá podpisy, že je opatřeními porušována Základní listina práv a svobod o volném pohybu a nechávají ji podepisovat. Je to velmi těžké. Vůbec tito lidé nechápou, o co tady jde. Změny by měly být razantní. Maminka bydlí v bloku 92, je to tam strašné. Ombudsmance jsem nabídla, ať tam jde na chvíli bydlet. Odmítla to s tím, že tu byla a že se chováme k těmto lidem špatně. To ale není pravda! My se k nim chováme velmi vstřícně a to je celý náš problém. Měli bychom být razantnější!“

Karel Novotný, zastupitel, radní

„Podporuji naše poslance a senátory. Hanu Aulickou i Alenu Dernerovou a všechny, kteří vystupují a bojují za věci, které tu zazněly. Potvrdit chci to, že jsme v Praze braní za exoty. Tam tomu nikdo nevěří a když přijedou sem na návštěvu, kde se lehce vše zaretušuje… Není to dobře. Přeju kolegyním pevné nervy. I já jsem si párkrát „otevřel pusu“ a pak to schytal. Není to jednoduché.“

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your name here
Please enter your comment!