Homerlive
https://www.homerlive.cz/odysseia-ma-premieru/

Odysseia má premiéru




Městské divadlo v Mostě uvede 29. září v 19.30 šestou činoherní premiéru sezony 2017 – Odysseovo legendární putování podle Homérova slavného eposu – Odysseia (Cesta) v režii Zbyňka Srby.

Oldřich Veselý, Miloslav Klíma, Zbyněk Srba, Pavel Vrba

Odysseia (Cesta)

Výpravný muzikál o strastiplné cestě slavného řeckého hrdiny. Napínavé dobrodružství i příběh lásky, věrnosti, naděje, pýchy i malověrnosti.

Mostecká divadelní adaptace vychází dílem z Homérovy Odysseie (v překladu Otmara Vaňorného), částečně je inspirována vyprávěním Rudolfa Mertlíka. Inscenace Odysseova legendárního putování v režii Zbyňka Srby slibuje obrazivou a poutavou podívanou, vhodnou jak pro dospělé, tak mladé publikum. Diváci na obrovském mosteckém jevišti uslyší sugestivní rockovou hudbu Oldřicha Veselého (byl mimo jiné členem legendární kapely Blue Effect) a spatří velkolepé scénické efekty – pohyblivé točny i působivou projekci od Martina Studeckého. Diváci se mohou těšit nejen na hrdinu trójské války, ale také na všechny hlavní bohy řeckého pantheonu.

Hlavní roli ztvární Jakub Koudela, dále hrají Lucia Jagerčíková, Ondřej Dvořák, Otto Liška, Jan Beneš, Vít Herzina, Jakub Dostál, Zita Benešová, Ivana Zajáčková, Eva Radilová, Michal Pešek, Josef Ráček, Bohuslav Patzelt, Michaela Krausová, Marcel Rošetzký, Matyáš Procházka, Jiří Kraus, Lilian Fischerová a mnoho dalších.

Slovo dramaturga

Návrat ithackého krále Odyssea z války v Tróji představuje jeden z nejznámějších a nejpřitažlivějších příběhů v dějinách literatury. Jako v každém velkém eposu nestojí příběh jen na napínavém dobrodružství, ale dotýká se rovněž zásadních (archetypálních) věcí člověka – lásky, přátelství, naděje, sebepoznání i touhy po domově, ale také pýchy, marnivosti či malověrnosti.

Mýtická tematika je součástí rozsáhlých eposů nejstarších kultur. Dochovala se například indická Bhagvadíta, sumerský Epos o Gilgamešovi, severské mýty Kalevala (nebo Edda). Ve starší evropské kultuře existují eposy Píseň o Rolandovi nebo Cidovi, epos Alexandreis, německá Píseň o Nibelunzích, Angličané mají Beowulf atd. Starověký epos oživil romantismus.

Všelijaké mytologické motivy či „mytologický“ způsob vyprávění je trvale přítomný v evropské kultuře, nejen ve velké románové literatuře, ale různé praramytologické prvky nalezneme i v komiksové či filmové pop kultuře (například Star Wars).

Autoři dvacátého století napsali mnoho nejrůznějších parafrází a aluzí. Joyce vytvořil postmoderního Odyssea, Camus „definoval“ absurdno v knize Mýtus o Sisyfovi, mytologickým odkazem se „zabývali“ také Updike, Kazantzakis či Tolkien.

Michal Pětík, dramaturg

Zbyněk Srba – režisér

V roce 1986 ukončil studium režie na Divadelní fakultě AMU v Praze. Po absolutoriu odešel s generační skupinou svých spolužáků z DAMU do nově otevřeného divadla v Mostě, kde režijně připravil např. Filosofskou historii, Cirkus Humberto, Mistra a Markétku a další. Stal se spoluautorem řady původních dramatizací (společně s V. Novákem), tyto tituly byly následně uvedeny na mostecké scéně v českých premiérách. V roce 1989 se stal šéfem činohry, kterým byl až do svého odchodu do Brna. V tomto období rovněž režíroval v Městských divadlech pražských a pedagogicky působil na Pražské konzervatoři.

V letech 1993 – 2007 byl angažován jako kmenový režisér Mahenovy činohry Národního divadla v Brně (v letech 1997 – 2003 rovněž jako umělecký šéf činohry). Pohostinsky působil v řadě divadel včetně Národního divadla Praha a Národního divadla moravskoslezského Ostrava, Městského divadla Brno a dalších. Režijně připravil přibližně osmdesát inscenací na profesionálních scénách. Na více než polovině z nich se podílel rovněž jako spoluautor dramatizace nebo úpravy. Na Divadelní fakultě JAMU pracuje od roku 1994 jako pedagog.

V roce 2000 obhájil titul Ph.D. a v roce 2008 byl na DIFA habilitován. Od 16. října 2008 je děkanem Divadelní fakulty JAMU. V poslední době v Mostě režíroval například inscenace Golem, My fair lady, Starci na chmelu či Noc na Karlštejně.

Jakub Koudela – herec

Narodil v roce 1992 v Příbrami. V roce 2016 ukončil studium DAMU obor Herectví činoherního divadla. Od června roku 2016 je členem souboru Městského divadla v Mostě. Zároveň je členem divadelního souboru BodyVoiceBand a souboru Spektákl.  Hrál například v seriálech První republika, Mamon, Legends II, ve filmech Zookeeperswife, Lesapán, In GottesHänden nebo Zločin v Polné. Je hvězdou filmu Prach a broky, ve kterém ztvárnil roli Viléma. V Městském divadle v Mostě se představil v inscenacích Balada pro banditu, Hrátky s čertem, Zpívání v dešti, Cabaret, Kronika Pickwickova klubu nebo Tři sestry. Momentálně mohou diváci Jakuba vidět v inscenacích Past na myši, Saturnin či Testosteron. Na televizních obrazovkách jsme Jakuba mohli vidět v televizním filmu Zločin v Polné (V. Polesný, 2016) nebo v seriálu První republika. Za zmínku stojí i několik studentských filmů jako Lesapán, V pasti nebo amatérský film Prach a broky, na kterém se podílel i jako scenárista, pomocný režisér a herecký poradce.

Jakub kromě české tvorby již dostal hereckou příležitost i v zahraničních projektech. Kromě divadla a televize se věnuje i dabingu.

Lucia Jagerčíková – herečka, zpěvačka

Lucia se narodila v Brezne 28. 5. 1989, ale vyrůstala v obci Semerovo na jihu Slovenska.

Vystudovala Janáčkovu akademii múzických umění v Brně. Během studia na JAMU hostovala například v divadle Polárka, Studiu Aldente, Divadle Čertovka a Divadle Continuo. Svou první muzikálovou roli získala v muzikálu Casanova, uváděném na Státním zámku Hluboká nad Vltavou (2012). V témže roce bylo uvedeno první studentské představení Líbej mě, líbej ve Studiu Marta. V roce 2013 následovaly absolventské projekty v Divadle na Orlí: Footloose, Taneční maraton na Steel Pier, Pokrevní sestry a Co zbylo z anděla. Kromě toho Lucia v této době nastudovala také roli Matky Montekové v muzikálu Rómeo a Júlia (v režii J. Ďurovčíka na Nové scéně v Bratislavě).

Dále hostovala v Slováckém divadle v Uherském Hradišti či Městském divadle v Brně.  V roce 2014 se přestěhovala do Prahy, kde dostala nabídku učit na Konzervatoři Jaroslava Ježka předmět „Muzikálová jevištní praxe“ a nazkoušela muzikál Antoinetta, královna Francie v Divadle Hybernia.

V roce 2014 byla obsazena do muzikálu Zpívání v dešti v Městském divadle v Mostě. Zde také ztvárnila pohostinsky roli Maryšky v Postřižinách, roli Sally Bowles v muzikálu Cabaret a také roli Elišky v Noci na Karlštejně. V Praze účinkuje v několika muzikálech (jako hraběnka Monteková v Romeovi a Julii, Montespan v muzikálu Angelika a v řadě dalších).

Odysseovo legendární putování podle Homérova slavného eposu

překlad / inspirace čerpány z překladů Vladimíra Šrámka, Otmara Vaňorného, Otakara Smrčky a převyprávění Rudolfa Mertlíka

režie / Zbyněk Srba

dramaturgie / Michal Pětík

hudba / Oldřich Veselý

scéna / Petr Kastner

kostýmy / Kateřina Hájková

hudební nastudování a korepetice / František Krtička a Tomáš Alferi

choreografie / Hana Halberstadt

video projekce / Martin Studecký

OSOBY A OBSAZENÍ

ODYSSEUS Jakub Koudela

PÉNELOPA Lucia Jagerčíková

ZEUS / TEIRESIÁS Otto Liška

ATHÉNA Zita Benešová

HERMÉS Ondřej Dvořák

POSEIDÓN / POLYFÉMOS Marcel Rošetzký

HÁDES Jan Beneš

HÉRA/ ODYSSEOVA MATKA Ivana Zajáčková

AFRODÍTÉ / ARÉTÉ / MELANTHÓ Lilian Fischerová

AIOLOS/ ANTINOOS Jiří Kraus

KIRKÉ Eva Radilová

KALIPSÓ / EURYNOMÉ Michaela Krausová

Námořníci, vojáci Jakub Dostál, Michal Pešek, Josef Ráček, Vít Herzina

TÉLEMACHOS Matyáš Procházka

EURYMACHOS Michal Pešek

AMFINOS Vít Herzina

ALKINOOS Jakub Dostál

NAUSIKAA Alexandra Bauerová

EURYALOS Vít Herzina

PONTEUS Michal Pešek

PASTÝŘ Bohuslav Patzelt

nymfy, ženichové, námořníci, chór externisté

Premiéra proběhne 29. září 2017 v 19. 30 hodin na Velké scéně Městského divadla v Mostě.

1. repríza – 10. října 2017 v 17.00 hodin

2. repríza – 2. listopadu 2017 v 19.00 hodin

 
Post date: 2017-09-20 17:34:42
Post date GMT: 2017-09-20 16:34:42