Jeřabinka probouzí „zlaté české ručičky“

0
2377

Přísloví „zlaté české ručičky“ je v ohrožení: Zájem o řemesla opadá už léta… To se ale na Mostecku snaží změnit.

Historie Krušnohoří odkazuje na um zdejších lidí. Ti dokázali z různých materiálů vytvořit krásné věci. Každého v prvé řadě napadnou dřevěné hračky. Jenže to je minulost. Řemesla zde bojují o život, je to na první pohled vidět v neustále se snižujícím počtu učňů v nejrůznějších oborech.

„Ministerstvo školství, tělovýchovy a mládeže má ve svém programu podporu polytechnického vzdělávání. Jenže děti se k němu dostávají pozdě, spíš ke konci druhého stupně. Na řadě míst navíc jen nudným způsobem, kdy se učí o jednotlivém nářadí, ale do ruky se jim nedostane,“ upozorňuje Blanka Techlovská z mostecké společnosti Dílna Woodmaid. Ta hravou formou seznamuje už nejmenší děti s prací se dřevem.

Jejich snahu podporuje například litvínovská soukromá mateřinka Jeřabinka, pracující na principech waldorfské pedagogiky. Ta si zakládá na práci s přírodními materiály. Nejen, že je děti poznávají, ale učí se, jak se s nimi dále dá pracovat.  „To, co si děti vyzkouší do šesti let, je pro ně po celý zbytek života už samozřejmé. Malé děti nehledají v práci s nářadím žádné složitosti. Je to pro ně zábavná hra, která jim rozvíjí kreativitu a dává pevné základy učení dalších dovedností,“ vysvětluje ředitelka školky Leona Gergelová. Jeřabinka jako jediná školka pořádá na konci srpna příměstský tábor i pro malé děti, které tuto školku běžně nenavštěvují, a má také několik volných míst pro dodatečný zápis dětí během září. V bohatém programu příměstského tábora nebude chybět ani tvořivá dílna právě pod dohledem dílny Woodmaid, která se bude konat na nádvoří litvínovského zámku v pátek 26. srpna dopoledne a bude přístupná i veřejnosti.

Posledně přivezla Blanka Techlovská z Woodmaid do Jeřabinky kouzelné skřítky. Dřevěná tělíčka různých velikostí měla pouze předvrtané dírky pro vlásky. Děti nejprve pilníkem tělíčko uhladily, pastelkami nakreslily obličej a pomocí lepidla a háčku, kterým zastrkovaly do předvrtaných dírek barevné ovčí rouno, vytvořily svým skřítkům bujnou kštici. „Procvičují jemnou motoriku, skvěle se u toho baví a zůstane jim hračka, kterou si vlastníma rukama vytvořily,“ vyzdvihuje práci s dřevem a vlnou Leona Gergelová, přičemž chlapeček po její pravici se nadšeně rozpovídal o tom, jak jeho skřítek už je hladký a jemňoučký jako peřina a jakou má dřevo krásnou kresbu.

Pro děti z této školky ale není práce s nářadím ničím novým. „Máme ve třídě truhlářský ponk, děti ho vnímají jako jednu z hraček,“ podotýká zřizovatelka waldorfské školky Zuzana Štěpánová. Celá školka je plná dřeva, ale i dalších přírodnin. „S čím si děti v naší školce hrají, vybíráme zodpovědně. Chceme, aby to bylo něco, co děti přirozeně rozvíjí. Převažují dřevěné hračky, jež jsou příjemné na dotek, děti malují s akvarely či voskovými bločky, které mají nádherné barvy a voní po včelím vosku, každé úterý si pečou chléb z mouky, kterou na mlýnku přímo ve třídě samy umlely,“ vyjmenovává jen některé z aktivit Štěpánová. Dále si třeba pěstují zeleninu, aby viděly, jak roste a že je potřeba se o ni starat.

Navázat spolupráci s dalšími mateřinkami i základními školami na Mostecku a Litvínovsku by dílna Woodmaid chtěla už od září. „Pracujeme na dotačním projektu, který by takovou spolupráci umožnil, a děti už by s určitými pracovními návyky nastupovaly do základní školy,“ plánuje Techlovská. Sama se kvůli tomu se svými kolegy z dílny Woodmaid začala učit pracovat se soustruhem. „Učí nás jeden úžasný truhlář. Až si práci se soustruhem osvojíme, bude pro nás vše jednodušší. Dosud jsem třeba koníky dělala na koleni. Každý mi trval vyřezat asi hodinu, přičemž jsem jej prodávala za sedmdesát korun,“ říká Techlovská. Podporu a spolupráci získala i u Střední průmyslové školy v Mostě. „Chtějí se zapojit, pomoci nám a tím i sobě. V deváté třídě v sobě dítě bude těžko hledat vlohy pro truhlařinu, to je pozdě,“ myslí si Blanka Techlovská.

Školky budou mít už široký výběr z dřevěných polotovarů, které jejich děti následně hravě přemění ve finální výrobek. „Máme koníčky, autíčka, krmítka pro ptáčky, truhlík na kytky, chystáme vějíř a pro koníčky ještě krasojezdkyni,“ vypočítává Techlovská.

Pro školáky jsou připraveny kromě takovýchto předpřipravených výrobků i workshopy v mosteckém muzeu. „Chceme navázat na zdejší tradice a ukázat dětem atraktivitu různých oborů,“ uzavírá Techlovská.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your name here
Please enter your comment!