Homerlive
https://www.homerlive.cz/projekt-vita-min-zivot-s-hornictvim-vstoupil-do-druhe-poloviny-projektoveho-cyklu/

Projekt Vita-Min – Život s hornictvím vstoupil do druhé poloviny projektového cyklu


Projekt Vita-Min – Život s hornictvím vstoupil do druhé poloviny projektového cyklu. Při této příležitosti proběhl za účasti všech partnerů a přizvaných odborníků z oblasti báňské problematiky na bývalém černouhelném dole „Marienschacht“ v Bannewitz odborný workshop a následně konference v Drážďanech.

 

 

 

Projekt Vita–Min – Život s hornictvím se zabývá identifikací zátěží ve vodních útvarech způsobených hornickou činností a řešením jejich následných sanací. Na workshopu zaměřeném na hydrologickou a hydrochemickou situaci v sasko-českém příhraničí probíhala v úzkém okruhu expertů diskuze a výměna zkušeností z obou stran hranice. Součástí byla zároveň prohlídka historického báňského provozu.

Následující den se v budově Saské rozvojové a dotační banky v Drážďanech uskutečnila odborná konference, která sloužila především k představení výsledků dílčích projektů jednotlivých projektových partnerů. Za Ústecký kraj byly představeny v digitalizované podobě vybrané typy vodních útvarů, které se nacházejí na hnědouhelných výsypkách Severočeské hnědouhelné pánve, ať už se jedná o plochy vzniklé samovolnou sukcesí, nebo řízenou rekultivací krajiny. Byl diskutován jejich význam a nastíněna možná rizika.

Na přednášku navazovalo shrnutí hydrochemického monitoringu na těchto útvarech a zároveň na vybraných profilech vodních toků vhodných k napouštění budoucích jezer ve zbytkových jámách dosud aktivních povrchových velkolomů. Představeny byly rozsáhlé výsledky jak hydrochemického, tak hydrobiologického monitoringu, přičemž zejména v oblasti hydrobiologie vyplynula řada zajímavých poznatků, kdy výsledky makrozoobentosu potvrdily překvapivé závěry – na výsypkových lokalitách se nachází mnoho živočišných druhů, které mají v rámci ČR velmi nízký, nebo vůbec žádný výskyt.

Obou akcí se zúčastnili nejen zástupci Ústeckého kraje jako projektového partnera, ale také představitelé státních podniků Povodí Ohře a Palivového kombinátu Ústí, ze soukromých subjektů pak například Severočeské doly a.s. nebo VÚHU a. s. Most.

Projekt byl finančně podpořen částkou 3 miliony eur z prostředků Evropského fondu pro regionální rozvoj, Programu na podporu přeshraniční spolupráce mezi Svobodným státem Sasko a Českou republikou 2014–2020. Jedná se o společnou přeshraniční iniciativu partnerů, přičemž lead partnerem je Saský úřad životního prostředí, zemědělství a geologie (LfULG) a kooperačními partnery jsou Ústecký kraj a město Oelsnitz v Krušnohoří.

 
Post date: 2018-03-23 12:26:40
Post date GMT: 2018-03-23 11:26:40