S muzeem Po stopách Lobkowiczů

0
921

Oblastní muzeum v Mostě se stalo dějištěm atraktivních a historicky zaměřených příměstských táborů pro děti. Opakovaně se tu uskutečnil tábor Dílny Woodmaid zaměřený na historii Mostecka.

Tentokrát šly děti Po stopách Lobkowiczů a dozvěděly se více o šlechtických rodech u nás. Navázaly tak na předchozí ročníky a baronku Ulriku von Lewetzov. Děti ale jen nepobývaly v muzeu. Vydaly se například na Lesnou, kde nocovaly a odkud se vydaly na pěší pohádkovou cestu až na zámek Jezeří, s nímž jsou Lobkowiczové spjati. Užívaly si ale také v oseckém kempu, navštívily muzeum veteránů v Litvínově… Druhý turnus příměstského tábora Po stopách Lobkowitzů se uskuteční ještě v následujícím týdnu od 14. do 18. srpna. Rýsuje se i téma příštího ročníku. Mělo by se jednat o historii odívání a bude probíhat workshopovou formou.

…a Putování s Pračlovíčkem

Putování s Pračlovíčkem nesl název letos zcela nový příměstský tábor Oblastního muzea v Mostě, který proběhl ve dvou turnusech. „Tyto tábory jsou výsledkem Archeoklubu Kadaň, jehož jsem také členem. V Kadani už běží třetím rokem a mají velký úspěch, a proto jsme je přenesli i sem k nám do Mostu a Kadani bych za toto moc rád poděkoval,“ uvedl Jiří Šlajsna z mosteckého oblastního muzea, který také tábor vedl. Každý z pěti dnů na táboře byl věnovaný nějakému lidskému období. „Začínali jsme starší dobou kamennou a lovci mamutů, dále jsme přešli přes mladší dobu kamennou a nejstarší zemědělce do středověku a k době bronzové. Pokračovali jsme do doby železné a končili až u experimentální archeologie,“ přiblížil náplň tábora s Pračlovíčkem Jiří Šlajsna. Děti tak mohly zkusit vyrábět kamenné nástroje, mlít mouku po pravěkém způsobu, upéct si pravěké pečivo, dozvěděli se více o Keltech a Římanech, vyrobily si štíty a předvedly si římskou bitvu. Navštívily také chomutovské muzeum a na závěr je čekal výlet do archeoskanzenu v Březně u Loun. Dětí se tu učily pravěké techniky, zkusily si vyrobit štípané a kamenné nástroje, střelbu lukem a také se pustily do vaření pravěkého jídla, jakým byly například placky, polévka z obilnin a zeleniny… „Byli bychom velice rádi, kdyby se mohl Pračlovíček uskutečnit i příští rok. Zatím se všem dětem tábor líbil, tak věřím, že se to podaří i příští rok,“ podotkl ještě Jiří Šlajsna.

Sdílejte
Předchozí článekSporťásky (32. týden)
Další článekBohoslužba

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your name here
Please enter your comment!