Šikana „naruby“ na mosteckých školách není tabu

0
4321

Ředitelé středních i základních škol o šikaně

Setkali jste se na vaší škole s případem, že žáci šikanují učitele? Pokud ano, jak jste to řešili?

Jana Adamcová, ředitelka Vyšší odborné školy ekonomické, sociální a zdravotnické, Obchodní akademie, Střední pedagogické školy a Střední zdravotnické školy, Most

„Ano. Máme tu zkušenost. Šlo o kyberšikanu vůči učiteli. Žáci se hrubě vyjadřovali na adresu učitele na elektronických médiích. Kantor se dostal na chatové vstupy a zavčas mi to oznámil. Ihned jsme to tenkrát řešili. Jednalo se o celou skupinu starších žáků. Do případu byla zapojena i policie, kde probíhalo důkazní řízení právě přes tato elektronická média. Studenti dostali podmínečné vyloučení. Tím se vše utnulo a další projevy už v tomto duchu neprobíhaly. Studenti byli jen podmínečně vyloučeni, protože se jednalo o krátkodobý stav. Druhý případ bylo vulgární pronásledování učitele prostřednictví mobilu. Tento student VOŠ byl okamžitě vyloučen. Slovo „okamžitě“ znamená, v případě že se žák neodvolá, 4 až 6 týdnů, podle správního řádu to rychleji nejde. “

Josef Forman, ředitel Základní škole v Mostě, U Stadionu (3. ZŠ)

„Osobně se domnívám, že ano. Respektive já to za šikanu považuji, i když je to už déle a tehdy to bylo definováno jako přestupek výchovného charakteru. Jednalo se o případ, který byl řešen s rodiči a žákem. Jednalo se o slovní napadání vyučujícího. Pozvali jsme si rodiče do školy a celou věc vyřešili. Žákovi byla navíc snížena známka z chování.“

Vladimíra Ilievová, ředitelka Střední školy diplomacie a veřejné správy v Mostě

„Učím dlouho, ale jako učitelka jsem se s tímto jevem nikdy nesetkala a nyní, v pozici ředitelky, bych šikanu na svého učitele či učitelku považovala za osobní selhání.“

Libuše Hrdinová, ředitelka Základní školy v Mostě, Jakuba Arbesa (7. ZŠ)

„Se šikanou ‚naruby‘ jsem se na naší škole nesetkala. Řešila jsem ale případ, kdy děti při hodinách provokovali učitelku a opakovaně jí dělaly naschvály, a to i přes její napomenutí. Případ jsme ale vyřešili společně s třídní učitelkou na třídnické hodině a vše utichlo. Šikanu jako takovou v nějaké závažné míře jsme tu neměli.“

Hana Praženicová, ředitelka Střední průmyslové školy a Střední odborné školy gastronomie a služeb Most

„Za celou dobu, co řediteluji, jsem nezažila šikanu ze strany žáků vůči učiteli. Pokud dojde k nějakému šikanování, tak se to projevuje pouze ve slovní zásobě dětí. To ale nepovažuji za šikanu, protože jsou tu i sociálně slabší žáci a ti si v podstatě ani neuvědomují, jakým jazykem mluví.“

Jan Novák, ředitel Gymnázia T. G. Masaryka Litvínov

„Šikana na našem gymnáziu je téměř nulová. A to jak mezi studenty, tak i směrem k pedagogům. Pokud jde o nedávný případ ze střední průmyslové školy v Malešicích, považuji to za zásadní selhání ředitele školy. Kdyby se něco podobného mělo dít na naší škole, věděl bych o tom hned na začátku a tvrdě to se studenty řešil. Ředitel musí umět své kantory chránit.

Renata Koulová, ředitelka Střední školy Educhem

„Sama na sobě jsem nikdy za své pedagogické praxe šikanu nepoznala, ale v minulosti jsem se s takovými případy setkala. I když ne v takovém rozsahu, jako se to dělo v malešické střední škole. Jednalo se spíše o nekázeň a drzé chování některých studentů k pedagogům. Ve všech případech to byli učitelé, které studenti rychle vyhodnotili jako slabý článek pedagogického sboru. Bez autority. Pak musí nastoupit autorita ředitele školy.“

Jaká opatření byste zavedli, abyste případnou šikanu potlačili?

Jana Adamcová, ředitelka Vyšší odborné školy ekonomické, sociální a zdravotnické, Obchodní akademie, Střední pedagogické školy a Střední zdravotnické školy, Most

„Jsem pro tvrdé trestní postupy na úrovni střední školy – tedy podmíněné vyloučení či pro úplné vyloučení ze školy. Podle rozsahu a krutosti, aby si žáci přestali být jistí, že toto jednání jim projde a že si to mohou dovolit. Významně bych přivítala legislativní oporu v oblasti výchovného poradenství a přítomnosti dalších specialistů ve škole, jako jsou např. psychologové. U nás ve škole je na velmi dobré úrovni výchovné poradenství, ale rozsah hodin, který mají výchovní poradci na svoji práci, je směšný. V dnešní době by každá velká škola měla mít výchovného poradce na plný úvazek.“

Josef Forman, ředitel Základní školy v Mostě, U Stadionu (3. ZŠ)

„V každém případě by bylo dobré školy podpořit v tom, aby měly dostatek psychologů, kteří by tyto problémy pomohli řešit. Vystudované preventisty, kteří budou mít dostatek vzdělání na to, aby s dítětem, které takto ve škole vystupuje, mohli pracovat. To vidím jako alfu a omegu. Na to ale ministerstvo neslyší a neslyší na to ani společnost.“

Hana Praženicová, ředitelka Střední průmyslové školy a Střední odborné školy gastronomie a služeb Most

„Jako hlavní opatření vidím okamžité řešení, a to ve spolupráci s rodiči.“

Libuše Hrdinová, ředitelka Základní školy v Mostě, Jakuba Arbesa (7. ZŠ)

„Pomohlo by určitě získat větší pravomoci pro ředitele. Na středních školách mohou žáka vyloučit. Na základních školách ale takové možnosti není možné uplatnit. Pokud bych se s něčím takovým setkala, řešila bych to trestním oznámením a věřím, že by mi v tomto směru policie pomohla.“

Vladimíra Ilievová, ředitelka Střední školy diplomacie a veřejné správy v Mostě

„Je potřeba se dětem věnovat, komunikovat, ptát se jich na jejich starosti, hledat řešení, být empatický a skutečným vzorem a pedagogem. Hlavně my učitelé musíme být důslední, děti nám musí rozumět.“

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your name here
Please enter your comment!